18 sekund

Wydawnictwo: Albatros
18 Seconds
978-83-7359-664-1
villemo47

Osiemnaście sekund - tyle czasu trwa zapis pamięci krótkotrwałej martwego człowieka. Niewidoma Sherry Moore została obdarzona darem odczytywania ostatnich wspomnień. Gdy w Filadelfii z rąk socjopatycznego mordercy ginie kierowniczka luksusowego sklepu, detektyw John Payne wciąga swoją niewidzącą przyjaciółkę do śledztwa. Obydwoje wyruszają do Wilwood, by zbadać okoliczności śmierci ojca zamordowanej, który spadł ze schodów w domu opieki. Nie wiedzą, ze korzenie tej sprawy sięgają głęboko w przeszłość.
Sprawcą zabójstwa jest Earl Oberlaine Sykes, który trzydzieści lat temu gwałcił i mordował młode kobiety, później zaś pozbywał się ich ciał w głębokich dołach w odpadami radioaktywnymi na terenie złomowiska. Mężczyzna, któremu nigdy nie udowodniono zbrodni, trafił za kratki za spowodowanie tragicznego wypadku. Wypuszczono go ze względu na stan zdrowia. Teraz chce się zemścić. Wrócił również do dawnego procederu - w Wildwood zaginęły dwie młode kobiety.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi porucznik Kelly Lynch-O'Shaugnessy, córka komendanta Lyncha, który przyczynił się do skazania Sykesa. Jej ojciec dawni już nie żyje, więc uwaga zbrodniarza skupia się na Kelly...

Książkowa-Fantazja | 2014-09-02
Przeczytana: 09 marca 2014

Czym jest 18 sekund w życiu każdego człowieka? Ulotną chwilą o której bardzo szybo się zapomina szczególnie, gdy każdy dzień wygląda tak samo. Ale tytułowe 18 sekund dla Sherry Moore to wystarczająco dużo czasu, aby poznać zapis z ostatnich 18 sekund zmarłego człowieka. Taka wiedza bywa szalenie pomocna w szczególności, gdy w okolicy grasuje seryjny morderca.

George D. Shuman to były waszyngtoński policjant. Po 20 latach pracy mundur zamienił na pióro i napisał błyskotliwy thriller, którego nie powstydziłby się sam Stephen King, który nazwał książkę wyśmienitą.

Sherry Moore to zjawiskowo piękna, ale i niewidoma kobieta, która posiada dar (a może przekleństwo) odtwarzania ostatnich 18 sekund z życia zmarłego. Wystarczy chwila dotyku, a ona niczym skaner skanuje zawartość pamięci krótkotrwałej. Sherry swój dar wykorzystuje, aby pomagać osobom prywatnym, jak i policji. Długo nie musi czekać na zlecenie, gdyż zostaje zamordowana kierowniczka sklepu, a analiza balistyczna kuli...

biomycha85 | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Ciekawie się zaczyna. Pomysł z widzeniem 18 sekund czyjegoś życia bardzo mi się podobał. Troszkę męczyły mnie wątki romansowe, dobry kryminał z taką ilością czerwieni na okładce, raczej powinien być krwawy, a rozterki miłosne bohaterek, sprawiał, że akcja momentami była mdła. Ale ogólnie fajne czytadełko na deszczowo-burzowy wieczór.

Renata | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Bardzo dobry kryminał. Sherry Moore - kobieta niewidoma, mająca dar, który równocześnie jest jej przekleństwem. O'Shaughnessy - można by rzec "kobieta sukcesu", Earl Sykes - moja ulubiona postać książki. Niesamowicie przerażająca i tajemnicza - każdą scenę z nim czytałam pełna napięcia i z mocno bijącym sercem. Książka ma niesamowity klimat i ciekawą fabułę. Czyta się z przyjemnością.

maggnolia | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

Rewelacyjna akcja książki która wciąga w otchłań drastycznych wydarzeń które spowodował jeden człowiek o mocno wykrzywionej psychice. Mimo iż wiadomo od początku kto jest mordercą i sprawcą toczących się tragedii , zawiłości i tajemnice przedstawionych historii są ciekawe i fascynujące wyobraźnie.

Kotkad | 2015-04-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Zupełnie inny typ kryminału niż standardowo. Tu wiemy od samego początku kto jest mordercom. Autor nie każe nam nad tym głowy łamać, raczej wsadza nas w tryby maszyny policyjnej i oczekujemy kiedy wreszcie i w jaki sposób wątki się połączą a bohaterowie dojdą to tego co my wiemy od samego początku. Pomyślicie - nic zatem ciekawego...Nie, właśnie że jest intrygująco, ciekawie i bez nudy. Książkę czyta się szybko a lektura jest całkiem przyjemna.

Nutka | 2010-12-29
Przeczytana: 25 grudnia 2010

Ostrze, krew – czego potrzeba więcej, aby okładka przykuła uwagę miłośnika kryminałów?

Sherry Moore, główna bohaterka książki, z pewnością nie należy do postaci, które poznajemy na wylot przeczytawszy zaledwie fragment powieści. Z każdym rozdziałem dowiadujemy się o niej czegoś nowego, jednocześnie dochodząc do wniosku, że tak naprawdę o Sherry wiemy nadal bardzo niewiele. Nic tak nie podkręca napięcia w książce jak niewyjaśniona tajemnica krążąca wokół jednego z bohaterów. W wieku pięciu lat Sherry traci pamięć i wzrok. Nikt nie jest w stanie odnaleźć jej rodziców, powiedzieć, kim ona właściwie jest, jak się nazywa. Z pewnością można stwierdzić jedno: nie jest zwyczajną dziewczyną. Posiada niezwykły dar, dzięki któremu jest w stanie zdziałać więcej niż zawodowi detektywi. Niewyjaśniona śmierć i nieznany zabójca nie stanowią żadnego problemu dla zjawiskowo pięknej, niewidomej Sherry Moore. Dziewczyna, dotykając dłoni zmarłego, potrafi odczytać zawartość jego pamięci...

Magda | 2014-09-09

Właściwie nie czytam trillerów ani kryminałów, ale tej książce muszę dać max gwiazdek. Poleciła mi ją koleżanka przed wyjazdem na wakacje, zachwalała, więc żeby zrobić jej przyjemność obiecałam , że przeczytam. Włożyłam do walizki i nie pożałowałam. Książka jest doskonała . Majstersztyk w swoim gatunku. Doskonale zbudowana akcja, dobrze rozrysowane postacie, napięcie. Dobra lektura.

solano | 2014-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 marca 2014

Opis książki zachęcił mnie do przeczytania "18 sekund" w pierwszej kolejności. Lubię książki, gdzie występują zjawiska, które nie zawsze da się wytłumaczyć naukowo. No i podziwiam osoby niewidome, zwłaszcza tak zaradne i samodzielne jak książkowa Sherry.
Fajna, choć dosyć przerażająca fabuła. Czytało się dobrze, ale momentami irytowało to, że czytelnik już wie kto morduje, a bohaterowie dalej kręcą się w kółko.

rumiko | 2014-02-13
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Niezły kryminał z parapsychologicznym twistem. Trochę mi to przypominało Harper z książek Charlaine Harris.
Niewidoma Sherry Moore pomaga policji. Earl Sykes wychodzi z więzienia po 30 latach. Komendantka policji z Wildwood, Kelly Lynch, prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa. Nie wiedzą o tym, ale łączy ich wspólna przeszłość, która zaczyna powoli wychodzić na jaw.
Chwilami akcja trochę się dłuży, ale ogólnie niezła książka.

dilbi | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Zaczynała się ciekawie - bo możliwość zobaczenia ostatnich 18 sekund w pamięci zmarłego - tego jeszcze nie było ;) I za to dodatkowa gwiazdka.
Spodziewałam się jednak za dużo po przeczytanym początku. Ale... z jednej strony dłużyła się bardzo - bo bardzo szybko było wiadomo kto i dlaczego, ale jakoś nie mogłam jej odłożyć.
hmmm czy bym ją poleciła - tak, ale jeśli nie będzie nic innego, ciekawszego pod ręką.