18 sekund

2008-05-05
2008-05-05
978-83-7359-664-1
Rafał Lisowski
ojciec zbrodnia seryjny zabójca wypadek zemsta

Kolejny thriller skrywający tajemnicę, którą detetywi wspólną siłą próbują rozwikłać. Pomaga im w tym jednak niewidoma kobieta, która dla jednych została obdarzona darem, a dla innych klątwą.
Morderstwo, strata i blizny z przeszłości po mału zaczynają łączyć się w całość, czy to wystarczy, by dawna uraza została zażegnana? Czy jednak chęć zemsty po długich latach ma słodszy smak?
Thriller jak każdy inny. Jest fabuła, jest historia, są i bohaterowie. Jedynym co intryguje w powieści jest postać Sherry, wyjątkowej kobiety z wyjątkowym darem. Nic specjalnego, czyatałam dużo ciekawsze książki o tej tematyce.

W sam raz na jeden raz. Książka dobra, pomysł 18 sekund naprawdę trafiony. Trochę za dużo rozwodzenia się nad rozterkami sercowymi bohaterów, ale tak, czy owak, polecam.

Po tej książce spodziewałam się jednak trochę czegoś innego . Myślałam że słynna Sherry Moore będzie kimś kto pomaga policji w rozwiązaniu spraw wobec których wszystkie inne dostępne środki okazały się niewystarczające . Jednym zdaniem mówiąc , spraw beznadziejnych . Rzeczywiście tak się dzieje , z tym że Sherry pomaga przy jednej sprawie za to dość rozległej , obejmującej wiele osób i wiele lat . Natomiast inne sprawy z jej udziałem są tylko wzmiankowane . Wracając do powieści '' 18 sekund '' George'a D. Shumana należało by przybliżyć postać Sherry , mimo że wbrew opisowi , nie jest to postać główna , to jednak jej dokonania na potrzeby śledztwa są specyficzne i nad wyraz przydatne . Panna Moore jest osobą niewidomą . Nie urodziła się taka , jej ślepota została spowodowana pewnego rodzaju wypadkiem który miał miejsce kiedy dziewczynka miała kilka lat . Jednak , jak można mniemać w zamian utraty wzroku Sherry zyskała pewien niewiarygodny wprost dar . Potrafi , wziąwszy nieboszczyka za dłoń , '' zobaczyć '' to co on widział przez ostatnie osiemnaście sekund swego życia . Dokładnie tak jak by patrzyła jego oczami . W książce precyzyjnie jest opisane jak to się stało że kobieta zyskała po wypadku takie '' umiejętności '' oraz to w jaki sposób się w ogóle o nich dowiedziała , w końcu nie codziennie trzyma się za dłoń trupa . Sherry jest sierotą , wychowała się w sierocińcu . Nie zna swojej rodziny i w życiu dorosłym też rodziny nie założyła . Mieszka sama i żyje sama , posiadając jedynie kilku za to bardzo wiernych przyjaciół . Sprawa przy której niewidoma obecnie pomaga jest mocno zagmatwana . Oto z premedytacją zabita strzałami z pistoletu zostaje kierowniczka luksusowego butiku z ciuchami . Przykładna pracownica , wspaniała żona i kochająca matka swoim dzieciom . Zdająca się nie mieć żadnych wrogów . Kto więc i dlaczego coś takiego zrobił ? W miarę postępowania śledztwa okazuje się że kilka dni wcześniej zginął ojciec owej kierowniczki . Ot , zwykły wypadek , staruszek spadł ze schodów w domu opieki . Ale czy rzeczywiście był to wypadek . Czy może planowane działanie jakiegoś psychola ? Okazuje się że jednak psychol i to taki który nie ma już nic do stracenia , gdyż ma raka z przerzutami i długo nie pożyje . Ale dlaczego zabija właśnie te osoby ? Czy coś mu zawiniły ? czy w ogóle się znają ? Pytań jest bardzo wiele , śledztwo rozciągnięte na kilka miejsc i wiele ludzi . Książka bardzo mi się podobała mimo że to nie do końca było to czego się spodziewałam , a jeszcze większe mam uznanie , gdyż jak czytam , jest to debiut . Moim zdaniem , bardzo dobry . Niczego tu nie ma ani za mało ani za dużo . Wątki obyczajowe dotyczące na przykład śledczych , czy panny Sherry Moore ciekawe i wciągające , lecz nienachalne i w odpowiedniej ilości . Książka wydana w 2008 roku , szkoda że w Polsce niczego więcej po polsku przeczytać nie można , z tego co piszą na innych stronach w serii z Sherry Moore powstały jeszcze trzy powieści . Ogólnie książkę polecam , jeden z lepszych thrillerów jakie czytałam .

Element fantastyki, który niby powinien mi przeszkadzać, a jednak był czymś niezwykłym w całej książce. Gdzieś tam widać też było element romansu, który niestety okazał się fiaskiem, ale całość naprawdę na wysokim poziomie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niewidoma Sherry Moore posiada niezwykły dar. Poprzez dotyk zmarłego potrafi "zobaczyc"jego oczami ostatnie 18 sekund.Jest to tak zwana pamięc krótkotrwała. Pomaga policji i prywatnym osobom.
Zostaje zamordowana kierowniczka ekskluzywnego butiku. Sherry kolejny raz jedzie pomóc. Widzi postac mordercy.Zostaje sporządzony portret pamięciowy. Kobieta widzi też twarz kobiety ,Którą widzi w snach od bardzo dawna. Dodatkowo na podstawie opinii balistycznej okazuje się, że tej samej broni użyto 30 lat temu w nierozwiązanej sprawie. Wkrótce zaczynają ginąc młode dziewczyny. Morderca zdaje się byc nieuchwytny.Sprawa nabiera drugiego dna...
Książka to naprawdę świetny thriller z górnej półki.Autor kiedyś pracujący jako oficer w waszyngtońskiej policji teraz doskonale się sprawdził jako pisarz. Gorąco polecam.

Earl Sykes to psychopata a po wyjściu z więzienia to mściwy psychopata. Do walki z nim staje policja na czele z porucznik O'Shaughnessy i niewidoma acz obdarzona niezwykłym darem Sherry.
Ta książka to trzy w jednym. Mamy tu dobry kryminał, "lekki" thriller, powieść obyczajową. Razem tworzy ciekawą spójną całość.
A zakończenie książki to istne cudeńko, które całkowicie mnie zaskoczyło.

A zakończenie książki to istne cudeńko, które całkowicie mnie...

Dobra książka z satysfakcjonującym (poczułam jakby dwa ogniwa łańcucha się scaliły) zakończeniem :)

Kolejna dobra książka,którą ostatnio przeczytałam,mimo iż jeden z wątków w tej książce nie zakończył się tak jakbym chciała to warto przeczytać.Polecam.

Bardzo dobry kryminał. Sherry Moore - kobieta niewidoma, mająca dar, który równocześnie jest jej przekleństwem. O'Shaughnessy - można by rzec "kobieta sukcesu", Earl Sykes - moja ulubiona postać książki. Niesamowicie przerażająca i tajemnicza - każdą scenę z nim czytałam pełna napięcia i z mocno bijącym sercem. Książka ma niesamowity klimat i ciekawą fabułę. Czyta się z przyjemnością.

Zupełnie inny typ kryminału niż standardowo. Tu wiemy od samego początku kto jest mordercom. Autor nie każe nam nad tym głowy łamać, raczej wsadza nas w tryby maszyny policyjnej i oczekujemy kiedy wreszcie i w jaki sposób wątki się połączą a bohaterowie dojdą to tego co my wiemy od samego początku. Pomyślicie - nic zatem ciekawego...Nie, właśnie że jest intrygująco, ciekawie i bez nudy. Książkę czyta się szybko a lektura jest całkiem przyjemna.

• Literatura amerykańska
  • Przeczytane w 2014