Matka Hłaski

Wydawnictwo: Bellona
83-11-09962-6
Ani-Lorak

Matka Hłaski jest ciekawym studium samotności kobiety - rodzicielki, która traci swojego syna. Wielokrotnie w treści listów opisze swoje zranione matczyne uczucia, niespełnione i skaleczone w dniu śmierci Jego. Ze śmiercią [Marka] straciłam wszystko - pisała Maria Hłasko do Zbigniewa Sołuby, redaktora naczelnego "Ekspresu Wieczornego", który w krótkiej notce nazwał Marka zdrajcą. Przez kolejne...

Matka Hłaski
jest ciekawym studium samotności kobiety - rodzicielki, która traci swojego syna. Wielokrotnie w treści listów opisze swoje zranione matczyne uczucia, niespełnione i skaleczone w dniu śmierci Jego. Ze śmiercią [Marka] straciłam wszystko - pisała Maria Hłasko do Zbigniewa Sołuby, redaktora naczelnego "Ekspresu Wieczornego", który w krótkiej notce nazwał Marka zdrajcą. Przez kolejne 18 lat będzie stała na straży dobrego imienia syna; dopóki wystarczy jej sił, osobiście zajmie się każdym przypadkiem fałszowania historii jej ukochanego dziecka. Zmarli nie mogą się bronić.

czytankianki | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Spodziewałam się opowieści o relacji Hłaski z matką, niestety reportaż Stanisławczyk poświęcony jest okresowi po śmierci pisarza. Dowiedziałam się, jak wyglądały skomplikowane starania o pogrzeb MH i zabezpieczenie jego spuścizny. Wiem już, że Maria Hłasko przez lata zabiegała o to, aby polskie władze zrehabilitowały jej syna i dokładnie śledziła wszelkie wzmianki nt. jego osoby i twórczości, a gdzie była potrzeba sprostowań, domagała się ich.
Książka składa się głównie z mało interesującej korespondencji ze znajomymi pisarza (uczciwie lub nie pomagali osamotnionej nagle kobiecie pozałatwiać szereg spraw) i niestety nie porywa. Na szczęście to tylko dłuższy reportaż.

Paweł Malinowski | 2016-06-23
Na półkach: 2016, Przeczytane