Dagny Przybyszewska. Zbłąkana gwiazda

Seria: Ludzie Żywi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (25 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
kredkowo

Publikacja zawiera biografię Dagny, Norweżki, żony Stanisława Przybyszewskiego, pisarki i muzy m. in. E. Muncha, A. Strindberga, T. Żeleńskiego, S. Wyspiańskiego.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wicher_Lab | 2013-10-21

W zasadzie jest to książka o tajemnicy. Nic się o Dagny - jako konkretnym człowieku - czytelnik nie dowiaduje. Ani jeden cytat nie wprowadza w konstrukcję wewnętrzną Norweszki i swoistość jej poglądów. Poniekąd usprawiedliwia ten stan rzeczy secsyjna (jak mówi o niej autorka) epoka, w której językiem potocznym była poezja, a ludzie prawie nie mieli ciała, tylko nagie dusze. Latały te ludzkie chmury pchane wiatrem od wyżu do niżu i strzelały piorunami. Dziwny klimat, dzisiaj śmieszny. Chciałoby się tam być i zaproponować im fizyczną robotę łopatą, co by niechybnie zniosło większość wewnętrznych napięć.

Dagny przedstawiona jest jako centrum, na niej skupiają się oczy... Dla właścicieli tych oczu warto wziąć lekturę do ręki.

dellabrown | 2016-11-01
mariola | 2016-09-30