Cześć, starenia! Wspomnienia o Zbyszku Cybulskim

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Zbyszek Cybulski, film

ZBYSZEK CYBULSKI (1927-1967), aktor, legenda polskiego kina, współtwórca Studenckiego Teatrzyku Bim-Bom. Niezapomniany Staszek w Giuseppe w Warszawie, Jacek w Do widzenia, do jutra czy kapitan van Worden w Rękopisie znalezionym w Saragossie. Największy sukces odniósł jednak w Popiele i diamencie. Rola Maćka Chełmickiego pozostała jego życiową kreacją. Był fenomenem aktorskim, idolem swego...

Największy sukces odniósł jednak w Popiele i diamencie. Rola Maćka Chełmickiego pozostała jego życiową kreacją. Był fenomenem aktorskim, idolem swego pokolenia, obiektem uwielbienia i naśladowania. Niektórzy twierdzą, że był opętany aktorstwem, że przemieniał własne uczucia w role. Już za życia był legendą, legendy zaś nie umierają.
Zbyszka Cybulskiego - brata-łatę, starenię, gawędziarza - wspominają bliscy, m.in. żona Elżbieta Chwalibóg-Cybulska i cioteczny brat Wojciech Jaruzelski, oraz przyjaciele i znajomi z okresu krakowskiego, gdańskiego i warszawskiego, wśród nich Iga Cembrzyńska, Zofia Czerwińska, Beata Tyszkiewicz, Lucyna Winnicka, Ewa Wiśniewska, Jacek Fedorowicz, Daniel Olbrychski i Andrzej Wajda.

nateczka91 | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Po "Cześć Starenia!" sięgnęłam tylko ze względu na autorstwo Marioli Pryzwan... i zachwyciłam się. Urzekła mnie historia pokolenia, o którym praktycznie nic nie wiem. Zafascynowało mnie zaangażowanie, ambicja, upór i liczne stosunki przyjacielskie z innymi ludźmi, których w dzisiejszych czasach tak niewiele.
Zbigniew Cybulski, określany przez większość brat-łat, zachwycił mnie swoją osobą, a jednocześnie zasmucił swym szybkim wzlotem i niepotrzebnym upadkiem.
Lektura warta przeczytania nawet dla osób nieznających biografii Cybulskiego. Szczerze polecam!

ginger05 Gosia | 2012-01-23
Przeczytana: 2009 rok

nie trzeba było znać, wystarczy poczytać wspomnienia i już się go kocha

Santiago | 2014-10-21

Bardzo dobra książka o Zbigniewie Cybulskim, oparta o wywiady z jego rodziną i najbliższymi. Zagłębiając się w lekturę czytelnik poznaje dzieciństwo aktora, dorosłe życie i jego najsłynniejsze role aż po tragiczny wypadek na wrocławskim dworcu. Niebywałą zaletą książki jest wywiad z przyjacielem Zbyszka, Alfredem Andrysem, który towarzyszył aktorowi tego pechowego dnia w momencie wskakiwania do pociągu.

uvertobleu | 2016-06-09
Na półkach: Kino, 2016, Przeczytane