Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce

Wydawnictwo: Fronda
Fronda, historia, chrześcijaństwo

Otchłań cywilizacyjnego pęknięcia, który odsłania ta książka, nie może pozostawić jej czytelnika obojętnym. Autorka precyzyjnie pokazuje, jak to pękniecie jest od lat poszerzane żyletką rajfurów pokomunistycznej władzy, ale też jak wpisane jest głęboko w projekt liberalnej nowoczesności, jak dewastuje pojęcia rodziny, patriotyzmu, tradycji. Pisana na chłodno, ta książka brzmi jak „ostatni krzyk”: krzyk przestrogi przed przepaścią, której żaden most już nie połączy.
prof. Andrzej Nowak

Dlaczego my, Polacy, tak bardzo jesteśmy podzielni? Dlaczego w Polsce toczy się tak zacięty spór? Autorka pokazuje, że nie jest to spór doraźny, partyjny, czy tylko medialny. Dzisiejsze podziały i kontrowersje mają korzenie historyczne. Chodzi w nich o sprawy zasadnicze, o wartości fundamentalne. Jest to książka o polskiej tożsamości i jej ścisłym związku z religią, z katolicyzmem, a także książka o współczesnej kulturze i współczesnym barbarzyństwie, ukazująca uniwersalny charakter polskiego sporu. To lektura, którą gorąco zalecam tym wszystkim, którzy chcą być świadomymi obywatelami i Polakami.
prof. Zdzisław Krasnodębski

Ta książka to brawurowa analiza przemian i prób destrukcji polskiego patriotyzmu. Wojna kulturowa w Polsce odbija w pastiszowym krzywym zwierciadle spory światopoglądowe w świecie zachodnim, zastępując dawne spory ideologiczne. Zmiany wnoszone przez globalizację najbardziej dramatycznie dekonstruują sferę kultury. Powodują korozję tożsamości - zbiorowej i indywidualnej. Destrukcja metafizyki ułatwia przekształcanie ludzi w nastawione tylko na konsumowanie tryby globalnej maszynerii.
Prof. Jadwiga Staniszkis

Książka Barbary Stanisławczyk jest przejmująco opowiedzianą historią polskiego doświadczenia narodowego od demokracji szlacheckiej do dzisiejszego społeczeństwa masowego - z jego wulgarnością, rozpadem więzi między ludźmi i pogardą dla wysokich ideałów. Opowiedziana historia jest gorzka, lecz pod nią tkwi mocne pozytywne przesłanie, mówiące o potrzebie nieustannej troski obywatelskiej o wspólnotę narodową, o suwerenność państwową oraz o wartości duchowe, bez których nie przetrwalibyśmy jako wspólnota i których dzisiaj znowu wypada nam bronić.
prof. Ryszard Legutko

Poszukujecie namysłu, który podtrzymuje wartości? Namysłu, który tu-i-teraz każdego z nas osadza w wielkiej tradycji Cywilizacji Zachodu, który polskość chroni i zarazem szlifuje ją do konfrontacji z wyzwaniami współczesności, to… nie wypuśćcie niniejszej książki ze swoich rąk, zanim jej nie przeczytacie.
prof. Andrzej Zybertowicz

źródło opisu: www.wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofronda.pl

Rafał Kosela | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych pozycji wydanych w ostatnich latach na polskim rynku czytelniczym. Praca ta powstała na kanwie rozprawy doktorskiej Barbary Stanisławczyk. Porusza w sposób rzetelny, solidnie udokumentowany w połączeniu z niezwykłą erudycją autorki ważkie zagadnienia w związku z problematyką zasugerowaną w tytule książki - dotykające III RP w aspekcie współczesnych przemian cywilizacyjnych i kulturowych. Stawia pytania, intryguje i zmusza do refleksji. Powinna to być moim zdaniem obowiązkowa lektura dla wszystkich osób aktywnych zawodowo w sferze publicznej oraz dla każdego Polaka, dla którego los ojczyzny nie jest obojętny.

Leehoo | 2017-09-04
Przeczytana: 2017 rok

Książka, która powinna być lekturą obowiązkową dla każdego Polaka. Swoisty elementarz, a przy tym dzieło złożone, wielowarstwowe i po prostu mądre.

izaslonczewska | 2017-02-03

Bardzo dobra książka. Szczegółowo tłumaczy to co dzieje się obecnie w naszym kraju na podstawie analizy historycznej. Przyznam się,że nie raz skakało mi ciśnienie, kiedy czytałam cytowane wypowiedzi naszych polityków. Uważam,że każdy powinien zapoznać się z faktami i na tej podstawie podejmować decyzje wyborcze zamiast słuchać mediów. Poza tym książka uświadomiła mi,że faktycznie zaszczepiono nam bierność i obojętność na to co dzieje się wokół nas. Potrafimy tylko narzekać i kłócić się między sobą zamiast aktywnie uczestniczyć w życiu naszego kraju. Gorąco polecam

Getos | 2016-09-22
Przeczytana: 05 września 2016

Bardzo "opasła" pozycja, z bogatą bibliografią i przypisami, które pokazują ogrom pracy jaki Autorka włożyła w napisanie tej książki. Jedno z ciekawszych "czytadeł" jakie trafiły w moje ręce w ostatnich latach. W pierwszej części mamy trochę spaceru po historii naszego kraju, historii postaw patriotycznych, tradycji, po czym Autorka przechodzi do analizy cywilizacji/kultury/światopoglądu chrześcijańskiego i jego starcia z tworzoną od lat ideą człowieka nowoczesnego-Europejczyka, niezwiązanego z religią, tradycją, dla którego najważniejsza jest idea wolności. Książkę mimo objętości pochłania się bardzo szybko dzięki stylowi i aktualności podejmowanych tematów. Na pewno do niej będę wracał, szczególnie że w bardzo dużym stopniu zgadzam się z głoszonymi przez Panią Barbarę spostrzeżeniami.

AnnaSikorska | 2016-01-21

Doskonałym nośnikiem kultury jest religia, która nie wymaga racjonalnych wyjaśnień. Wystarczy, że jest, że się jej poddajemy i pozwalamy prowadzić objawionym prawom i wskazówkom. Świecczenie społeczeństwa stanowi swoiste zagrożenie dla jego jedności, ponieważ już nie liczy się dobro wspólne w imię wyższej idei, realizacji celu. Na pierwszy plan wysuwają się interesu jednostek. Zjawiska te wydają się nam nowe. Barbara Stanisławczyk w swojej bardzo obszernej (ponad 700 stron) książce pokazuje nam Polskę od początków zjednoczenia ziem polskich i przyjęcia chrztu. Uświadamia nas, że w naszej historii nie brakowało społecznego poświęcenia, dążenia do wolności nawet kosztem niewinnych dzieci, aby inne dzieci uchronić przed podobnym losem. W naszych dziejach nie brakuje wojen i przemian ideologicznych: postępowych i ortodoksyjnych. Wszystkie te wątki są poruszane, ale w czasie lektury należy pamiętać, że jest to książka ideologicznie prawicowa, czyli materiały są dobrane w taki sposób,...

marw | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Książka wybitna i bardzo ważna. Należy przeczytać.

MoznaPrzeczytac | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Książka zawiera około 700 stron wraz z bogatą bibliografią, w której możemy znaleźć pozycje naukowe, wspomnienia, książki, monografie, źródła archiwalne, akty prawne, strony internetowe czy też debaty. Tak szeroki spis bibliograficzny świadczy o niezwykłej rzetelności i staranności Autorki. Książka jest jedynie zbiorem faktów, zdarzeń i wypowiedzi, Autorka nie zamieszcza swojej opinii, nie opowiada się po żadnej ze stron, w sposób suchy ale interesujący gromadzi maksymalnie dużo źródeł na zadany problem. Cała treść osadzona jest bardzo mocno w kontekście historycznym naszego kraju. Problem nakreślony jest od czasów złotej wolności szlacheckiej, przez I i II Wojnę Światową, komunizm i czasy współczesne. Takie podejście do zagadnienia jest bardzo wartościowe, ponieważ pomaga spojrzeć szerzej i zrozumieć problem dogłębnie. Pani Barbara ujęła problem w bardzo szerokim kontekście tematycznym. Zawiera ona oprócz aspektu historycznego również aspekt, religijny, polityczny i społeczny....

Szkolny_Klub_ | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Wielu czytelników książka może odstraszać swoją objętością zawiera ponad 700 stron. Wymaga pewnego poświęcenia i chęci do lektury. Jednak nie zanudzi nikogo, kto chce chociaż trochę poszerzyć swoją wiedzę o kluczowej wojnie naszej europejskiej współczesności tutaj ukazanej również w rozległym kontekście historycznym.

W pierwszej części znajduje się bardzo szeroki zarys historii tolerancyjnej I Rzeczpospolitej, ukazujący możliwości, jakie Polska od wieków dawała przybyszom z różnych krajów. Autorka odwołuje się do dużej liczby opracowań historycznych i różnorodnych danych opartych na weryfikowalnych danych, nie bazuje na stereotypach, co często widzimy u współczesnych publicystów.
Kolejne rozdziały prezentują okoliczności funkcjonowania narodu polskiego w czasach II Rzeczpospolitej i PRL. Można przeczytać o kłótniach politycznych, sporach o przywództwo, oczekiwaniu na Andersa czy o sytuacji w marcu 68.

Część druga książki ukazuje rozterki okresu solidarnościowego i czasów nam...

dobrerecenzje | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

W książce pt. „Kto się boi prawdy” autorka zawarła zjawiska społeczno-polityczne i konflikt pomiędzy lewicą a kosnserwatystami. Ten konflikt toczy się w świecie zachodnim, a także i w Polsce .Następuje podział między społeczeństwem chrześcijańskim a liberalnym. Człowiek sam sobie dał przyzwolenie na życie bez Boga, zaś patriotyzm tradycyjny to umiłowanie ojcowizny, ma związek z czwartym przykazaniem „czcij ojca i matkę swoją” i łączenie go z rodzicielstwem i rodziną. Od czasu kontrreformacji Rzeczpospolita była zagrożona wojnami (potop szwedzki, wojna z Rosją).Tradycyjna rodzina była miejscem gdzie się wychowujemy, kształtujemy naszą moralność, przygotowujemy się do życia w społeczeństwie. Rodzina i wiara była także czynnikiem gdzie obalono komunizm. Kardynał Stefan Wyszyński w rodzinie dostrzegł siłę, na której mógł oprzeć Kościół. Kult do Matki Bożej Królowej Polski i Chrystusa ukrzyżowanego, są symbolem cierpienia narodu, a wybór papieża Polaka ostatecznie tchnął w naród ducha...