Biała królowa

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Cykl: Wojny kuzynów (tom 2)
Wydawnictwo: Książnica
The White Queen
król, Edward IV York
niebieska

Inne wydania

Król Edward IV York zakochuje się w pięknej wdowie i przed upływem miesiąca bierze ją w sekrecie za żonę. Gdy to małżeństwo wychodzi na jaw, Elżbieta Woodville i jej najbliżsi dostają się w sam środek walk o władzę i wpływy na królewskim dworze, gdzie muszą stawić czoło starym wrogom, jak również nowym rywalom. Philippa Gregory w przejmujący sposób oddaje historyczny dramat poprzez losy...

Philippa Gregory w przejmujący sposób oddaje historyczny dramat poprzez losy kobiet - w "Białej Królowej" główną bohaterką i narratorką jest Elżbieta Woodville, pierwsza plebejuszka, której dane było wyjść za mąż z miłości, i to za króla od młodości sposobionego do wojny. Elżbietą powoduje namiętność i ambicja - podczas gdy krzepnie na zdobytej pozycji, na plan pierwszy wysuwają się jej dwaj synowie, których późniejsze tajemnicze zniknięcie spędza sen z powiek historykom od stuleci, jako że losy dwóch książąt z Tower do dziś są nieznane. Philippa Gregory swoim zwyczajem przedstawia własne, niezwykle silnie przemawiające do wyobraźni wytłumaczenie.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2010

źródło okładki: www.publicat.eu

teri | 2014-03-12
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2014

Mysle,ze ja i pani Philippa,juz sie nie spotkamy wiecej...Pierwsza jej ksiazka,ktora przeczytalam i od razu wielkie rozczarowanie.Opisana przez nia historia Yorkow a w szczegolnosci Elzbiety Woodville jest nawet ciekawa (chociaz,jak na moj gust,za duzo opisow walk i bitew).Niestety zupelnie nie przemowil do mnie,styl pisania tej autorki.Ciezki,nuzacy,po prostu nudny.Przemeczylam ta ksiazke,wrecz zmuszalam sie do czytania.La grande deluzjone...........

książek: 1901
Gosia | 2013-10-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 października 2013

Przeczytałam kolejną książkę mojej ulubionej autorki. Tym razem akcja dzieje się w epoce bezpośrednio poprzedzającej panowanie dynastii Tudorów, czyli w czasie Wojny Dwóch Róż. Jest to kolejna historia silnej kobiety, która już na początku dokonała czegoś niezwykłego, gdyż jako wdowa z dwójką dzieci bez statusu księżniczki rozkochała w sobie króla Edwarda IV (to jeszcze nic nadzwyczajnego), ale doprowadziła do tego, że zasiadła na tronie jako jego żona. Dalsze jej losy to ciągła walka o zachowanie bądź umocnienie władzy. Aż do czasu, gdy król umiera i wtedy jest już zdana tylko na siebie pomiędzy kolejnymi spiskami. Historia jest ciekawa (choć momentami trochę nużą ciągłe walki, ale takie to były czasy). Książka ta zawiera też pewną nowość dla P.Gregory, gdyż z powodu niewyjaśnionych historycznie okoliczności zaginięcia dwóch synów Elżbiety i Edwarda IV, autorka puściła wodze fantazji i przedstawiła własną wersję wydarzeń o czym lojalnie informuje.

książek: 1956
Strega | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

"Białą królową" nazywano Elżbietę Woodville , żonę Edwarda IV Yorka, angielskiego króla. Elżbieta była wdową z dwójką dzieci, córką plebejusza, była jednak takiej urody, że rozkochała w sobie króla, podatnego zresztą na kobiece wdzięki i zawarła z nim sekretny ślub.

Małżeństwo Elżbiety z Edwardem przypadło na okres wielu walk i buntowniczych rebelii. Zarzewiem konfliktów była nie tylko polityka zagraniczna, ale wpływ jaki miała na dworze królewskim biedna, aczkolwiek niesamowicie ambitna rodzina Elżbiety.

Autorka świetnie prowadzi czytelnika przez historyczne zawieruchy, chociaż niektóre opisy, szczególnie dzałań wojennych są nużące. Poza tym dobrze przypomieć sobie wojnę Dwóch Róż, wtedy lepiej przechodzi się przez całą opowieść.

Główne fakty historyczne zgadzają się, natomiast tam, gdzie historycy nie mają jednolitego stanowiska, tam autorka swobodnie puszcza wodze wyobraźni. W sumie ma prawo, nie jest to przeż biografia Elżbiety, czy dzieło rangi naukowej, ale lekko...

allison | 2011-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2011

Kolejna powieść P. Gregory, którą przeczytałam z zapartym tchem i wielką przyjemnością.

Oprócz doskonale przedstawionego tła historycznego autorka wspaniale odmalowała portret tytułowej bohaterki - kobiety silnej, zmuszonej walczyć o siebie i swoje dzieci. I chociaż nie jest to walka mieczem, wymaga od Elżbiety równie wielkich zdolności taktycznych jak od władców i wodzów szykujących wojska do bitew.

Ciekawie opisane są przemiany, które z biegiem lat zachodzą w bohaterce. Poznajemy ją jako młodą kobietę, która jest niezależna (oczywiście, na tyle, na ile było to możliwe w piętnastowiecznej Angii). Potem staje się uległa wobec męża, nie zapominając jednak o należnej jej pozycji. I wreszcie, gdy zmuszona jest samotnie stawiać czoło przeciwnościom losu i wrogom, ujawnia całą swą wewnętrzną siłę, inteligencję i zapobiegliwość, które nie pozbawiają jej dumy.

"Biała królowa" otwiera trylogię o Plantagenetach, więc nie mogę się już doczekać chwili, gdy sięgnę po kolejne części.

Katherina87 | 2012-11-20

Książka z cyklu Wojna Dwu Róż.

kwiatek29 | 2012-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2012

Historia życia Elżbiety Woodville,oparta na faktach historycznych,uzupełniona fikcją literacką.Elżbieta zakochuje się z wzajemnością w królu Edwardzie Yorku,para przed upływem miesiąca pobiera się w sekrecie.Gdy ich małżeństwo wychodzi na jaw,oburzony hrabia Warwick,obraca się przeciwko królowi i przechodzi na stronę wrogiego obozu Lancasterów.Są to czasy bratobójczych walk,zaciętych bojów pomiędzy dwoma zwaśnionymi rodami.Powieść jest niesamowicie ciekawa i wciągająca.Gdy zaczęłam ją czytać,wprost nie mogłam się od niej oderwać.Wykorzystywałam każdą wolną chwilę,aby przeczytać choć kilka stron.Jest to pierwsza powieść historyczna autorstwa Philippy Gregory,którą miałam wielkie szczęście przeczytać,żałuję tylko że tak późno.Już nie mogę się doczekać,kiedy wpadnie mi w ręce następna powieść tej autorki.

KatiaBlue | 2013-12-16
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Phillippa Gregory bardzo szybko znalazła się w czołówce moich ulubionych autorów. "Kochanice króla" pokochałam od pierwszej strony i czytałam z zapartym tchem i wypiekami na twarzy. Wprawdzie książki historyczne nie należą do najchętniej przeze mnie czytanych, ale monarchia, a zwłaszcza monarchia brytyjska niezwykle mnie pasjonuje, a Phillippa Gregory specjalizuje się w tej właśnie dziedzinie. To musiała być miłość od pierwszego wejrzenia. I rzeczywiście była. Nie zamierzam odpuścić żadnej książki tej, pochodzącej z Kenii, autorki.

Wydarzenia "Białej królowej" sięgają nieco dalej w przeszłość niż te z "Kochanic króla". Przenosimy się do drugiej połowy XV wieku. W Anglii trwa wojna domowa, okrzyknięta mianem Wojny Dwóch Róż, przez wzgląd na kwiaty znajdujące się w herbach walczących ze sobą stron: Yorków (biała róża) i Lancasterów (czerwona róża). Główną bohaterką i narryratorką powieści jest Elżbieta Woodville, wdowa po mężczyźnie, który zginął w imię Lancasterów. Teraz przychodzi...

Udana kolejna część. Bardzo lubię powieści tej pisarski. Ja już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejną, a pozostałym polecam serdecznie :)

kasandra_85 | 2011-10-03
Przeczytana: wrzesień 2011

Amadea | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, Ekranizacje
Przeczytana: luty 2014

Większość czytelników wie o czym jest " Biała królowa".Polecam również film-jest dobrze zrobiony.Moja refleksja po obejrzeniu, to ulga, że nie urodziłam się w czasach, w których było się-albo poddanym, albo na dworze królów, nigdy niepewnym swego losu.Pęd do tronu, władzy, posiadłości, bogactwa za wszelką cenę...a zwłaszcza za cenę bycia nieszczęśliwym.W niektórych krajach do dziś panują podobne monarchie, choć już w bardziej cywilizowany sposób toczą się walki o wpływy, zmienione na walki o stołki( czytaj polityka).Mimo woli na myśl przyszła mi do głowy Diana i książę Karol-oboje nieszczęśliwi.Ona nie pasująca do tego świata, on całe życie kochający Camillę Parker.A w kontekście mojego komentarza, niedaleko patrząc-kolejny obsesyjny, żądny władzy, wpływów i bogactwa- "Car" Putin, jego czerwony dywan i jego poddani (niewygodni w łagrach).Polecam ekranizację "Białej królowej", bo warto.

Historia Jakobiny Luksemburskiej

Nie wiem, jak Władczynię rzek ocenią czytelnicy, którzy znają wcześniejszą twórczość Philippy Gregory. Dla mnie jest to dzieło bez wątpienia godne uwagi. Pouczające i dające cudowną możliwość przeniesienia się do dawnej, jakże niespokojnej i zarazem fascynującej Anglii.