Okładka książki Nierządnica

Nierządnica

Autor:
Cykl: Nierządnica (tom 1)
tłumaczenie
Marta Archman
Die Wanderhure
wydawnictwo
Sonia Draga
historyczna
typ
papier
6,91 (574 ocen i 81 opinii)

Opis książki

Konstancja, rok 1410. Maria, córka najbogatszego obywatela w mieście, kupca handlującego winami i tekstyliami, przygotowuje się do ślubu. Następnego dnia ma stać się żoną prawnika, Ruppertusa Splendidusa, nieślubnego syna hrabiego Henryka von Keilburg. Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednakże, że narzeczonemu nie chodzi wcale o Marię, lecz o ogromny majątek jej ojc...

Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednakże, że narzeczonemu nie chodzi wcale o Marię, lecz o ogromny majątek jej ojca. Podły, chciwy i pozbawiony skrupułów narzeczony nie cofa się przed niczym w drodze do bogactwa: ani przed oszustwem, ani przed kłamstwem, ani nawet przed morderstwem.
Maria i jej ojciec w przeddzień ślubu stają się ofiarami podłej intrygi Ruppertusa, w wyniku której Maria zostaje brutalnie zgwałcona, osądzona, zlinczowana i wypędzona z miasta. Nieprzytomną, skatowaną kobietę znajduje wędrowna prostytutka, Hiltruda, podążająca na jarmark. Powodowana litością i poruszona niesamowitą urodą umierającej, bierze dziewczynę na swój wóz. Opiekuje się nią i ratuje od niechybnej śmierci.
Maria powoli dochodzi do zdrowia i, żeby przeżyć, przyłącza się do wędrującej z jarmarku na jarmark grupy pięciu prostytutek. Poprzysięga zemstę swoim krzywdzicielom. Tylko pragnienie pomszczenia doznanych krzywd pozwala jej żyć dalej…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2007

Polecamy

Opinie czytelników
Kamila | 2010-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

Najlepsza książka jaką do tej pory czytałam. Byłam nią tak zafascynowana, że aż przypłaciłam to bólem kęgosłupa od czytania :-P Gorąco polecam. Jest cudna. Już biorę się za drugą cześć.

allison | 2011-10-26
Przeczytana: 25 października 2011

Powieść pełna nagłych zwrotów akcji, ale przewidywalna. Czyta się szybko i lekko.

Perypetie tytułowej bohaterki na pewno nie zrewolucjonizują literatury, ale nie można odmówić książce pokazania realiów europejskiego średniowiecza jako epoki pełnej kontrastów i religijnego zakłamania.

Momentami powieść jest naiwna, ale spodobała mi się i dlatego cieszę się, że udało mi się wypożyczyć z biblioteki kolejne tomy, po które zaraz sięgam.

grażyna | 2011-11-11
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Cala seria począwszy od Nierządnicy, Kasztelanki, Testamentu nierządnicy oraz Córki nierządnicy jest niezmiernie ciekawa i ogromnie mnie zafascynowała. Z niecierpliwością oczekiwałam następnych książek tej pary autorskiej. Losy Marii córki bogatego kupca, która podstępnie została zgwałcona, zlinczowana i wygnana. Uratowana przez wędrowna prostytutką Hiltrudę dołącza do niej i poprzysięga zemstę osobom, które odpowiedzialne są za jej krzywdę. Serdecznie polecam!

jusia1986 | 2014-04-25
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Niewinność, młodzieńczość, prostota ducha, to cechy, którymi można opisać Marię - młodą dziewczynę, której los z chwili na chwilę diametralnie się zmienił. Ktoś dał sobie prawo ku temu, aby zadecydować jak będzie wyglądało jej życie. Jak bardzo szybko trzeba dorosnąć po wydarzeniach, które spotkały 17 letnią Marię? Czy taka szkoła życia nie jest za brutalna? Czy chęć zemsty nie jest w tym przypadku czymś naturalnym?

"Nierządnica" autorstwa Iny Lorentz (tak naprawdę duetu), to powieść rozgrywająca się w XIV wieku w Niemczech. Młoda 17-letnia dziewczyna o imieniu Maria ma poślubić mężczyznę, który spodobał się jej ojcu na męża córki. Jednak ani ona, ani jej ojciec nie zdają sobie sprawy, że niedoszły mąż Marii i zięć Mateusza zaplanował coś zupełnie innego. Dziewczyna, zostaje oskarżona o bycie niewierną przyszłemu mężowi i wygnana z miasta. Jednak przed wygnaniem czeka ją jeszcze wiele cierpień i upokorzeń...

"Nierządnica" jest ciekawą powieścią. Myślę, że ma...

Wiedźminka | 2012-05-11
Przeczytana: 22 maja 2011

Tytuł : Nierządnica (Die Wanderhure)
Autor : Iny Lorentz
Liczba stron : 448
Wydawnictwo : Sonia Draga

Konstancja, rok 1410. Maria, córka najbogatszego obywatela w mieście przygotowuje się do ślubu. Ma wyjść za prawnika, Ruppertusa Splendidusa. Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednak, że narzeczonemu wcale nie chodzi o Marię, ale o ogromny majątek jej ojca. Podły, chciwy i pozbawiony skrupułów prawnik nie cofa się przed niczym w drodze do bogactwa. W wyniku jego podłej intrygi Maria zostaje oskarżona o nierząd, brutalnie zgwałcona, osądzona i wypędzona z miasta. Skatowaną dziewczynę znajduje wędrowna nierządnica - Hiltrud. Poruszona niesamowitą urodą umierającej, lituje się nad nią zabierając ją razem ze sobą.. Stając się nierządnicą, pogardzaną przez otoczenie Maria poprzysięga zemstę swoim oprawcom. Myśl o odpłaceniu krzywd staje się sensem jej życia..

Akcja powieści rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych takich jak: Sobór w Konstancji, którego gł...

niebieska | 2010-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2010

Niestety(!. Nie w moim typie.
Czytam i czytam a właściwie męczę, może dobrnę do końca tomu ale dalej mowy nie ma!

Viana | 2014-08-25

Po pierwszych 30 stronach myślałam, że nic dobrego w tej książce już nie może się wydarzyć. Maria, główna bohaterka, zostaje niesłusznie oskarżona o uprawianie nierządu. Z tego powodu zostaje zgwałcona, skatowana, a następnie wygrana z Konstancji - rodzinnego miasta. Sądziłam, że powieść Iny Lorenz będzie pesymistyczna w każdym calu, zastanawiałam się nawet, czy nie odstawić jej na półkę. Na szczęście postanowiłam czytać dalej.
Marię spotyka wędrowna nierządnica Hiltrud, która postanawia się nią zaopiekować. Później wprowadza Marię w jej zawód, który, ku wielkiemu niezadowoleniu głównej bohaterki, będzie musiała wykonywać, aby przeżyć.
Powieść, choć posiada wiele smutnych wątków, kończy się w pozytywny sposób, na który warto czekać, czytając na przykład sceny morderstw. "Nierządnica" to książka pełna zwrotów akcji i barwnych postaci. Zdecydowanie do polecenia wielbicielom powieści historycznych.

Acha | 2014-02-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2014

No po prostu jestem w szoku!! Fantastyczna historia, splatające się wątki, wartka akcja, bohaterowie nakreśleni tak wyraźnie, że zdaje mi się, że ich znam. Po prostu jestem w szoku, że tak dobra książka nie została już wcześniej przeze mnie "wyłuskana" z tysiąca, które mam gdzieś na półkach czy dyskach. Polecam gorąco, naprawdę książka warta jest każdej poświęconej jej chwili. Tylko uwaga! Nie czytać za szybko, bo aż szkoda odkładać ją z powrotem na półkę :-)

mysia82 | 2010-11-03

nie zachwycila mnie, z jednej strony na bohaterke spada cale morze nieszczesc ale dla rownowagi wciaz pojawiaja sie cudowne zbiegi okolicznosci...naciagane i momentami nudne...

Gabriela | 2010-07-06

Bardzo brutalna od pierwszej strony. Kto da radę przejść, ten przeczyta. Nie wiem tylko, czy warto. Nudna.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku