Nierządnica

Autor:
Cykl: Nierządnica (tom 1)
tłumaczenie
Marta Archman
Die Wanderhure
wydawnictwo
Sonia Draga
historyczna
typ
papier
6,96 (632 ocen i 90 opinii)

Opis książki

Konstancja, rok 1410. Maria, córka najbogatszego obywatela w mieście, kupca handlującego winami i tekstyliami, przygotowuje się do ślubu. Następnego dnia ma stać się żoną prawnika, Ruppertusa Splendidusa, nieślubnego syna hrabiego Henryka von Keilburg. Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednakże, że narzeczonemu nie chodzi wcale o Marię, lecz o ogromny majątek jej...

Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednakże, że narzeczonemu nie chodzi wcale o Marię, lecz o ogromny majątek jej ojca. Podły, chciwy i pozbawiony skrupułów narzeczony nie cofa się przed niczym w drodze do bogactwa: ani przed oszustwem, ani przed kłamstwem, ani nawet przed morderstwem.
Maria i jej ojciec w przeddzień ślubu stają się ofiarami podłej intrygi Ruppertusa, w wyniku której Maria zostaje brutalnie zgwałcona, osądzona, zlinczowana i wypędzona z miasta. Nieprzytomną, skatowaną kobietę znajduje wędrowna prostytutka, Hiltruda, podążająca na jarmark. Powodowana litością i poruszona niesamowitą urodą umierającej, bierze dziewczynę na swój wóz. Opiekuje się nią i ratuje od niechybnej śmierci.
Maria powoli dochodzi do zdrowia i, żeby przeżyć, przyłącza się do wędrującej z jarmarku na jarmark grupy pięciu prostytutek. Poprzysięga zemstę swoim krzywdzicielom. Tylko pragnienie pomszczenia doznanych krzywd pozwala jej żyć dalej…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

No cóż. Czytałam tę książkę bardzo długo, mimo że to naprawdę wciągajaca lektura. Fabuła jest interesująca, pełna nagłych zwrotów akcji, nie ma jakiś nudnych, nużących opisów i ogólnie powieść ma wszystko to, czego oczekuję po dobrej książce. Mimo to chyba za dużo mi było tych średniowiecznych, nieokrzesanych, sterowanych przez swoje brudne nieumyte penisy facetów. Sceny brutalnych gwałtów, napadów, chamstwa i buractwa po prostu powodowały, iż musiałam sobie robić pauzy przy czytaniu, bo za bardzo mnie to przybijało lub wkurzało. Wiem, że to tylko powieść i że takie były pewnie średniowieczne realia, ale i tak zawsze bardzo emocjonalnie czytam książki.
W sumie była to jednak bardzo fajna powieść i pewnie się kiedyś skuszę na następne części.

Kamila | 2010-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

Najlepsza książka jaką do tej pory czytałam. Byłam nią tak zafascynowana, że aż przypłaciłam to bólem kęgosłupa od czytania :-P Gorąco polecam. Jest cudna. Już biorę się za drugą cześć.

allison | 2011-10-26
Przeczytana: 25 października 2011

Powieść pełna nagłych zwrotów akcji, ale przewidywalna. Czyta się szybko i lekko.

Perypetie tytułowej bohaterki na pewno nie zrewolucjonizują literatury, ale nie można odmówić książce pokazania realiów europejskiego średniowiecza jako epoki pełnej kontrastów i religijnego zakłamania.

Momentami powieść jest naiwna, ale spodobała mi się i dlatego cieszę się, że udało mi się wypożyczyć z biblioteki kolejne tomy, po które zaraz sięgam.

Viana | 2014-08-25

Po pierwszych 30 stronach myślałam, że nic dobrego w tej książce już nie może się wydarzyć. Maria, główna bohaterka, zostaje niesłusznie oskarżona o uprawianie nierządu. Z tego powodu zostaje zgwałcona, skatowana, a następnie wygrana z Konstancji - rodzinnego miasta. Sądziłam, że powieść Iny Lorenz będzie pesymistyczna w każdym calu, zastanawiałam się nawet, czy nie odstawić jej na półkę. Na szczęście postanowiłam czytać dalej.
Marię spotyka wędrowna nierządnica Hiltrud, która postanawia się nią zaopiekować. Później wprowadza Marię w jej zawód, który, ku wielkiemu niezadowoleniu głównej bohaterki, będzie musiała wykonywać, aby przeżyć.
Powieść, choć posiada wiele smutnych wątków, kończy się w pozytywny sposób, na który warto czekać, czytając na przykład sceny morderstw. "Nierządnica" to książka pełna zwrotów akcji i barwnych postaci. Zdecydowanie do polecenia wielbicielom powieści historycznych.

grażyna | 2011-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 2010 rok

Cala seria począwszy od Nierządnicy, Kasztelanki, Testamentu nierządnicy oraz Córki nierządnicy jest niezmiernie ciekawa i ogromnie mnie zafascynowała. Z niecierpliwością oczekiwałam następnych książek tej pary autorskiej. Losy Marii córki bogatego kupca, która podstępnie została zgwałcona, zlinczowana i wygnana. Uratowana przez wędrowna prostytutką Hiltrudę dołącza do niej i poprzysięga zemstę osobom, które odpowiedzialne są za jej krzywdę. Serdecznie polecam!

jusia1986 | 2014-04-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Niewinność, młodzieńczość, prostota ducha, to cechy, którymi można opisać Marię - młodą dziewczynę, której los z chwili na chwilę diametralnie się zmienił. Ktoś dał sobie prawo ku temu, aby zadecydować jak będzie wyglądało jej życie. Jak bardzo szybko trzeba dorosnąć po wydarzeniach, które spotkały 17 letnią Marię? Czy taka szkoła życia nie jest za brutalna? Czy chęć zemsty nie jest w tym przypadku czymś naturalnym?

"Nierządnica" autorstwa Iny Lorentz (tak naprawdę duetu), to powieść rozgrywająca się w XIV wieku w Niemczech. Młoda 17-letnia dziewczyna o imieniu Maria ma poślubić mężczyznę, który spodobał się jej ojcu na męża córki. Jednak ani ona, ani jej ojciec nie zdają sobie sprawy, że niedoszły mąż Marii i zięć Mateusza zaplanował coś zupełnie innego. Dziewczyna, zostaje oskarżona o bycie niewierną przyszłemu mężowi i wygnana z miasta. Jednak przed wygnaniem czeka ją jeszcze wiele cierpień i upokorzeń...

"Nierządnica" jest ciekawą powieścią. Myślę, że ma...

Wiedźminka | 2012-05-11
Przeczytana: 22 maja 2011

Tytuł : Nierządnica (Die Wanderhure)
Autor : Iny Lorentz
Liczba stron : 448
Wydawnictwo : Sonia Draga

Konstancja, rok 1410. Maria, córka najbogatszego obywatela w mieście przygotowuje się do ślubu. Ma wyjść za prawnika, Ruppertusa Splendidusa. Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednak, że narzeczonemu wcale nie chodzi o Marię, ale o ogromny majątek jej ojca. Podły, chciwy i pozbawiony skrupułów prawnik nie cofa się przed niczym w drodze do bogactwa. W wyniku jego podłej intrygi Maria zostaje oskarżona o nierząd, brutalnie zgwałcona, osądzona i wypędzona z miasta. Skatowaną dziewczynę znajduje wędrowna nierządnica - Hiltrud. Poruszona niesamowitą urodą umierającej, lituje się nad nią zabierając ją razem ze sobą.. Stając się nierządnicą, pogardzaną przez otoczenie Maria poprzysięga zemstę swoim oprawcom. Myśl o odpłaceniu krzywd staje się sensem jej życia..

Akcja powieści rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych takich jak: Sobór w Konstancji,...

Acha | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

No po prostu jestem w szoku!! Fantastyczna historia, splatające się wątki, wartka akcja, bohaterowie nakreśleni tak wyraźnie, że zdaje mi się, że ich znam. Po prostu jestem w szoku, że tak dobra książka nie została już wcześniej przeze mnie "wyłuskana" z tysiąca, które mam gdzieś na półkach czy dyskach. Polecam gorąco, naprawdę książka warta jest każdej poświęconej jej chwili. Tylko uwaga! Nie czytać za szybko, bo aż szkoda odkładać ją z powrotem na półkę :-)

książek: 1905
niebieska | 2010-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2010

Niestety(!. Nie w moim typie.
Czytam i czytam a właściwie męczę, może dobrnę do końca tomu ale dalej mowy nie ma!

Justyna | 2014-11-28
Przeczytana: 18 listopada 2014

Już jakiś czas temu słyszałam o tej książce, jednak nigdy nie miałam okazji jej przeczytać, aż do tej pory. Nie była nigdy numerem jeden na mojej liście.
Śledzimy losy Marii, 17-letniej córki bogatego mieszczanina Mateusza. Ma poślubić magistra Ruppertusa Splendidusa, nieślubnego syna hrabiego Henryka von Kielburg. Jednak w skutek okrutnej intrygi zostaje zgwałcona i wygnana z miasta Konstancji. Znajduje ją wędrowna prostytutka Hiltrud i postanawia jej pomóc. Maria przyłącza się do wędrownych nierządnic i z czasem rodzi się przyjaźń między Marią a Hiltrud.
W czasie ich wędrówek przeżyją wiele przygód, jednak zawsze będąc w niebezpieczeństwie wychodzą cało z tych opresji.
Żądne pieniędzy nierządnice, które nie cofną się przed niczym, obłudni duchowni, zakłamanie, chęć zemsty, ale również przyjaźń i potrzeba miłości są poruszane w książce.
Mimo, iż książka jest dobrze napisana to jednak czytając ją strasznie mnie denerwowała drobna czcionka co sprawiło, że mi się dłużyła. Książka...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku