Nierządnica

Tłumaczenie: Marta Archman
Cykl: Nierządnica (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Wanderhure
historyczna

Konstancja, rok 1410. Maria, córka najbogatszego obywatela w mieście, kupca handlującego winami i tekstyliami, przygotowuje się do ślubu. Następnego dnia ma stać się żoną prawnika, Ruppertusa Splendidusa, nieślubnego syna hrabiego Henryka von Keilburg. Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednakże, że narzeczonemu nie chodzi wcale o Marię, lecz o ogromny majątek jej...

Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednakże, że narzeczonemu nie chodzi wcale o Marię, lecz o ogromny majątek jej ojca. Podły, chciwy i pozbawiony skrupułów narzeczony nie cofa się przed niczym w drodze do bogactwa: ani przed oszustwem, ani przed kłamstwem, ani nawet przed morderstwem.
Maria i jej ojciec w przeddzień ślubu stają się ofiarami podłej intrygi Ruppertusa, w wyniku której Maria zostaje brutalnie zgwałcona, osądzona, zlinczowana i wypędzona z miasta. Nieprzytomną, skatowaną kobietę znajduje wędrowna prostytutka, Hiltruda, podążająca na jarmark. Powodowana litością i poruszona niesamowitą urodą umierającej, bierze dziewczynę na swój wóz. Opiekuje się nią i ratuje od niechybnej śmierci.
Maria powoli dochodzi do zdrowia i, żeby przeżyć, przyłącza się do wędrującej z jarmarku na jarmark grupy pięciu prostytutek. Poprzysięga zemstę swoim krzywdzicielom. Tylko pragnienie pomszczenia doznanych krzywd pozwala jej żyć dalej…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opinie czytelników (1939)
książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

To pierwszy tom wielotomowej sagi spółki autorskiej Iny Klocke (ur.1949) i Elmara Wohlrath (ur.1952). Fenomen rynku niemieckiego. Zaczęli w 2003, w 2004 - bestseller „Nierządnica”, no to poszły dalsze tomy (można do tej serii zaliczać 6 lub nawet 14), per saldo około 60 pozycji w ciągu 14 lat. O dziwo, rynek anglojęzyczny (chyba) tego nie kupił, bo nie znalazłem informacji w języku angielskim. Znalazłem natomiast film https://www.cda.pl/video/5655107c

Na LC 6,96 (859 ocen i 115 opinii)
Fabułę (banalną) wszyscy podają, więc tylko powiem, że to c z y t a d ł o świetnie się czyta, że takie opowieści o miłości i pragnieniu zemsty wszyscy lubimy, jak i że poprzestanę na tym tomie, bo sądzę, że odkryty serial w pełni mnie usatysfakcjonuje.

Reasumując, nie jest to literatura „z górnej półki”, lecz i ogół czytelników z niej nie jest, więc należy wyrazić uznanie dla ...

Pola | 2016-10-03
Przeczytana: październik 2016

Ponownie powieść historyczna i ponownie średniowiecze.
"Nierządnica" - główna bohaterka Maria, młoda, niewinna niewiasta cieszy się na swój ślub z zacnym kawalerem. Ten jednak myśli tylko o pieniądzach jej ojca. Maria zostaje podstępnie zniesławiona, wtrącona do wierzy, zgwałcona, wychłostana i wyrzucona z miasta bez prawa powrotu. Zaczyna się jej okrutny los jako wędrującej nierządnicy, a przy życiu utrzymuje ją tylko wielka rządza zemsty na swoich oprawcach.
Powieść bardzo ciekawa, wciągająca od samego początku, wartka akcja i w dobry sposób ukazująca nam realia tej epoki, czyli straszne zacofanie, brud, smród i ubóstwo. Mimo, iż książka bardzo mi się podobała, jednak nie sięgnę po kolejne tomy tego cyklu. Wolę powieści historyczne ze zdecydowanie późniejszych epok.
Mimo tego bardzo polecam.

Akcja rozgrywa się w Konstancji, w roku 1410. Maria to bogata dziewczyna najbogatszego właściciela kupca sprzedającego wina i zajmującego się tekstyliami, przygotowuje się do ślubu. Następnego dnia ma wyjść za mąż za prawnika Ruppertusa Splendidusa, nieślubnego syna Henryka von Klienburg.
Wcale mu nie chodzi o dziewczynę, lecz o majątek jej ojca.
Maria i jej ojciec w przed dzień ślubu zostają oszukani w podły sposób, Maria zostaje brutalnie pobita i leży nieprzytomna.
Maria dochodzi pomału do siebie, chce się zemścić na tych krzywdzicieli,którzy ją skrzywdzili i przez nich wycierpiała.
Bardzo urzekł mnie ten romans, zaciekawił bardzo,trzymał w dobrym napięciu od początku do końca, wciąga.
Uwielbiam takie romanse historyczne czytać,wzruszają mnie do łez, wywołują u mnie pozytywne emocje,chwytają za serce.
A książka od pierwszej strony zachwyciła mnie, zaintrygowała, żeby ją przeczytać porwała mnie do czytania.
Jestem zachwycona książką przeczytałam z przyjemnością spędziłam fajne...

No cóż. Czytałam tę książkę bardzo długo, mimo że to naprawdę wciągajaca lektura. Fabuła jest interesująca, pełna nagłych zwrotów akcji, nie ma jakiś nudnych, nużących opisów i ogólnie powieść ma wszystko to, czego oczekuję po dobrej książce. Mimo to chyba za dużo mi było tych średniowiecznych, nieokrzesanych, sterowanych przez swoje brudne nieumyte penisy facetów. Sceny brutalnych gwałtów, napadów, chamstwa i buractwa po prostu powodowały, iż musiałam sobie robić pauzy przy czytaniu, bo za bardzo mnie to przybijało lub wkurzało. Wiem, że to tylko powieść i że takie były pewnie średniowieczne realia, ale i tak zawsze bardzo emocjonalnie czytam książki.
W sumie była to jednak bardzo fajna powieść i pewnie się kiedyś skuszę na następne części.

Anezka | 2016-10-03
Przeczytana: 19 września 2018

Ale wciąga.

Miłka Kołakowska | 2015-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 lipca 2015

Zanim zaczęłam pisać recenzję, zapoznałam się z opiniami innych czytelników, w tym przypadku głównie czytelniczek. Przyznam, że zaskoczyły mnie zdania niektórych osób, jakoby „Nierządnica” była lekturą nudną. Mogłabym napisać, że nie zawsze była „wygodna”, że była miejscami aż nadto brutalna, a także, że była niejako przewidywalna. Owszem już po poznaniu pierwszego zarysu książki, myślami wyobrażałam sobie, jak będzie wyglądał finał i niejako się na niego przygotowywałam. Doceniam to w powieściach historycznych, również w dramatach, że gdzieś na końcu doczekam się iskierki, która umili mi los bohaterów. Nie oznacza to, że przepadam tylko za pozytywnie kończącymi się historiami, lecz nie ukrywam, że powodują u mnie uśmiech na twarzy, a to szczerze doceniam. Po prostu optymiści tak mają :)

Ta mała „komfortowość” powieści i poniekąd znajomość jej zakończenia, nie oznacza też, że lektura duetu Iny Lorentz, jest mało żwawa, czy wręcz, jak niektórzy ocenili, nudna. Myślę, że lektura...

allison | 2011-10-26
Przeczytana: 25 października 2011

Powieść pełna nagłych zwrotów akcji, ale przewidywalna. Czyta się szybko i lekko.

Perypetie tytułowej bohaterki na pewno nie zrewolucjonizują literatury, ale nie można odmówić książce pokazania realiów europejskiego średniowiecza jako epoki pełnej kontrastów i religijnego zakłamania.

Momentami powieść jest naiwna, ale spodobała mi się i dlatego cieszę się, że udało mi się wypożyczyć z biblioteki kolejne tomy, po które zaraz sięgam.

Kamila Krawczyk | 2010-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

Najlepsza książka jaką do tej pory czytałam. Byłam nią tak zafascynowana, że aż przypłaciłam to bólem kęgosłupa od czytania :-P Gorąco polecam. Jest cudna. Już biorę się za drugą cześć.

Marciuchna | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Czytałam z wielkim zapałem, tak jak lubię. Za to wielki plus.Autorzy dość dobrze osadzili powieść w realiach historycznych i obyczajowych (dla mnie za mało jednak ciekawych detali). Dzięki temu można było poznać wówczas panujące zwyczaje, stosunki w społeczeństwie i sposoby funkcjonowania w różnych warstwach. Ogólnie na plus. Tera biorę się za następne części.

| 2014-08-25

Po pierwszych 30 stronach myślałam, że nic dobrego w tej książce już nie może się wydarzyć. Maria, główna bohaterka, zostaje niesłusznie oskarżona o uprawianie nierządu. Z tego powodu zostaje zgwałcona, skatowana, a następnie wygrana z Konstancji - rodzinnego miasta. Sądziłam, że powieść Iny Lorenz będzie pesymistyczna w każdym calu, zastanawiałam się nawet, czy nie odstawić jej na półkę. Na szczęście postanowiłam czytać dalej.
Marię spotyka wędrowna nierządnica Hiltrud, która postanawia się nią zaopiekować. Później wprowadza Marię w jej zawód, który, ku wielkiemu niezadowoleniu głównej bohaterki, będzie musiała wykonywać, aby przeżyć.
Powieść, choć posiada wiele smutnych wątków, kończy się w pozytywny sposób, na który warto czekać, czytając na przykład sceny morderstw. "Nierządnica" to książka pełna zwrotów akcji i barwnych postaci. Zdecydowanie do polecenia wielbicielom powieści historycznych.

zobacz kolejne z 1929