Nierządnica

Tłumaczenie: Marta Archman
Cykl: Nierządnica (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Wanderhure
historyczna

Konstancja, rok 1410. Maria, córka najbogatszego obywatela w mieście, kupca handlującego winami i tekstyliami, przygotowuje się do ślubu. Następnego dnia ma stać się żoną prawnika, Ruppertusa Splendidusa, nieślubnego syna hrabiego Henryka von Keilburg. Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednakże, że narzeczonemu nie chodzi wcale o Marię, lecz o ogromny majątek jej...

Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednakże, że narzeczonemu nie chodzi wcale o Marię, lecz o ogromny majątek jej ojca. Podły, chciwy i pozbawiony skrupułów narzeczony nie cofa się przed niczym w drodze do bogactwa: ani przed oszustwem, ani przed kłamstwem, ani nawet przed morderstwem.
Maria i jej ojciec w przeddzień ślubu stają się ofiarami podłej intrygi Ruppertusa, w wyniku której Maria zostaje brutalnie zgwałcona, osądzona, zlinczowana i wypędzona z miasta. Nieprzytomną, skatowaną kobietę znajduje wędrowna prostytutka, Hiltruda, podążająca na jarmark. Powodowana litością i poruszona niesamowitą urodą umierającej, bierze dziewczynę na swój wóz. Opiekuje się nią i ratuje od niechybnej śmierci.
Maria powoli dochodzi do zdrowia i, żeby przeżyć, przyłącza się do wędrującej z jarmarku na jarmark grupy pięciu prostytutek. Poprzysięga zemstę swoim krzywdzicielom. Tylko pragnienie pomszczenia doznanych krzywd pozwala jej żyć dalej…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pola | 2016-10-03
Przeczytana: październik 2016

Ponownie powieść historyczna i ponownie średniowiecze.
"Nierządnica" - główna bohaterka Maria, młoda, niewinna niewiasta cieszy się na swój ślub z zacnym kawalerem. Ten jednak myśli tylko o pieniądzach jej ojca. Maria zostaje podstępnie zniesławiona, wtrącona do wierzy, zgwałcona, wychłostana i wyrzucona z miasta bez prawa powrotu. Zaczyna się jej okrutny los jako wędrującej nierządnicy, a przy życiu utrzymuje ją tylko wielka rządza zemsty na swoich oprawcach.
Powieść bardzo ciekawa, wciągająca od samego początku, wartka akcja i w dobry sposób ukazująca nam realia tej epoki, czyli straszne zacofanie, brud, smród i ubóstwo. Mimo, iż książka bardzo mi się podobała, jednak nie sięgnę po kolejne tomy tego cyklu. Wolę powieści historyczne ze zdecydowanie późniejszych epok.
Mimo tego bardzo polecam.

Akcja rozgrywa się w Konstancji, w roku 1410. Maria to bogata dziewczyna najbogatszego właściciela kupca sprzedającego wina i zajmującego się tekstyliami, przygotowuje się do ślubu. Następnego dnia ma wyjść za mąż za prawnika Ruppertusa Splendidusa, nieślubnego syna Henryka von Klienburg.
Wcale mu nie chodzi o dziewczynę, lecz o majątek jej ojca.
Maria i jej ojciec w przed dzień ślubu zostają oszukani w podły sposób, Maria zostaje brutalnie pobita i leży nieprzytomna.
Maria dochodzi pomału do siebie, chce się zemścić na tych krzywdzicieli,którzy ją skrzywdzili i przez nich wycierpiała.
Bardzo urzekł mnie ten romans, zaciekawił bardzo,trzymał w dobrym napięciu od początku do końca, wciąga.
Uwielbiam takie romanse historyczne czytać,wzruszają mnie do łez, wywołują u mnie pozytywne emocje,chwytają za serce.
A książka od pierwszej strony zachwyciła mnie, zaintrygowała, żeby ją przeczytać porwała mnie do czytania.
Jestem zachwycona książką przeczytałam z przyjemnością spędziłam fajne...

No cóż. Czytałam tę książkę bardzo długo, mimo że to naprawdę wciągajaca lektura. Fabuła jest interesująca, pełna nagłych zwrotów akcji, nie ma jakiś nudnych, nużących opisów i ogólnie powieść ma wszystko to, czego oczekuję po dobrej książce. Mimo to chyba za dużo mi było tych średniowiecznych, nieokrzesanych, sterowanych przez swoje brudne nieumyte penisy facetów. Sceny brutalnych gwałtów, napadów, chamstwa i buractwa po prostu powodowały, iż musiałam sobie robić pauzy przy czytaniu, bo za bardzo mnie to przybijało lub wkurzało. Wiem, że to tylko powieść i że takie były pewnie średniowieczne realia, ale i tak zawsze bardzo emocjonalnie czytam książki.
W sumie była to jednak bardzo fajna powieść i pewnie się kiedyś skuszę na następne części.

Miłka | 2015-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2015

Zanim zaczęłam pisać recenzję, zapoznałam się z opiniami innych czytelników, w tym przypadku głównie czytelniczek. Przyznam, że zaskoczyły mnie zdania niektórych osób, jakoby „Nierządnica” była lekturą nudną. Mogłabym napisać, że nie zawsze była „wygodna”, że była miejscami aż nadto brutalna, a także, że była niejako przewidywalna. Owszem już po poznaniu pierwszego zarysu książki, myślami wyobrażałam sobie, jak będzie wyglądał finał i niejako się na niego przygotowywałam. Doceniam to w powieściach historycznych, również w dramatach, że gdzieś na końcu doczekam się iskierki, która umili mi los bohaterów. Nie oznacza to, że przepadam tylko za pozytywnie kończącymi się historiami, lecz nie ukrywam, że powodują u mnie uśmiech na twarzy, a to szczerze doceniam. Po prostu optymiści tak mają :)

Ta mała „komfortowość” powieści i poniekąd znajomość jej zakończenia, nie oznacza też, że lektura duetu Iny Lorentz, jest mało żwawa, czy wręcz, jak niektórzy ocenili, nudna. Myślę, że lektura...

Kamila Krawczyk | 2010-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

Najlepsza książka jaką do tej pory czytałam. Byłam nią tak zafascynowana, że aż przypłaciłam to bólem kęgosłupa od czytania :-P Gorąco polecam. Jest cudna. Już biorę się za drugą cześć.

allison | 2011-10-26
Przeczytana: 25 października 2011

Powieść pełna nagłych zwrotów akcji, ale przewidywalna. Czyta się szybko i lekko.

Perypetie tytułowej bohaterki na pewno nie zrewolucjonizują literatury, ale nie można odmówić książce pokazania realiów europejskiego średniowiecza jako epoki pełnej kontrastów i religijnego zakłamania.

Momentami powieść jest naiwna, ale spodobała mi się i dlatego cieszę się, że udało mi się wypożyczyć z biblioteki kolejne tomy, po które zaraz sięgam.

| 2014-08-25

Po pierwszych 30 stronach myślałam, że nic dobrego w tej książce już nie może się wydarzyć. Maria, główna bohaterka, zostaje niesłusznie oskarżona o uprawianie nierządu. Z tego powodu zostaje zgwałcona, skatowana, a następnie wygrana z Konstancji - rodzinnego miasta. Sądziłam, że powieść Iny Lorenz będzie pesymistyczna w każdym calu, zastanawiałam się nawet, czy nie odstawić jej na półkę. Na szczęście postanowiłam czytać dalej.
Marię spotyka wędrowna nierządnica Hiltrud, która postanawia się nią zaopiekować. Później wprowadza Marię w jej zawód, który, ku wielkiemu niezadowoleniu głównej bohaterki, będzie musiała wykonywać, aby przeżyć.
Powieść, choć posiada wiele smutnych wątków, kończy się w pozytywny sposób, na który warto czekać, czytając na przykład sceny morderstw. "Nierządnica" to książka pełna zwrotów akcji i barwnych postaci. Zdecydowanie do polecenia wielbicielom powieści historycznych.

grażyna | 2011-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 2010 rok

Cala seria począwszy od Nierządnicy, Kasztelanki, Testamentu nierządnicy oraz Córki nierządnicy jest niezmiernie ciekawa i ogromnie mnie zafascynowała. Z niecierpliwością oczekiwałam następnych książek tej pary autorskiej. Losy Marii córki bogatego kupca, która podstępnie została zgwałcona, zlinczowana i wygnana. Uratowana przez wędrowna prostytutką Hiltrudę dołącza do niej i poprzysięga zemstę osobom, które odpowiedzialne są za jej krzywdę. Serdecznie polecam!

migotynka | 2015-06-13
Na półkach: 2015, Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Fabuła rozpoczyna się w Konstancji rok 1410. Poznajemy piękną Marię, córkę kupca, która lada dzień ma wyjść za mąż za prawnika, Ruppertusa Splendidusa ( jak pierwszy raz przeczytałam to imię i nazwisko w całości zachciało mi się śmiać ;) ). Do uroczystości zaślubin jednak nie dochodzi – Maria zostaje oskarżona o nierząd, brutalnie zgwałcona, osądzona, zlinczowana i wygnana z miasta jako ladacznica. Ma całkowity zakaz powrotu do swojego rodzinnego miasta. Umierającą dziewczynę znajduje Hiltruda, wędrowna nierządnica, zmierzająca na jarmark w poszukiwaniu klientów. Postanawia uratować Marię. Pytanie tylko, czy ma w tym jakiś ukryty cel? Jak dalej potoczą się losy zhańbionej dziewczyny?

Pierwsze co mnie uderzyło w tej książce to liczne powtórzenia. Wiem, czepliwa jestem, ale nic nie poradzę, taki już mam styl. Nie jest to wina autorów, zapewne korektor tutaj trochę zaspał, więc można to wybaczyć. Większość czytelników pewnie nawet nie zauważy, bo fabuła prze do przodu niczym...

jusia1986 | 2014-04-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Niewinność, młodzieńczość, prostota ducha, to cechy, którymi można opisać Marię - młodą dziewczynę, której los z chwili na chwilę diametralnie się zmienił. Ktoś dał sobie prawo ku temu, aby zadecydować jak będzie wyglądało jej życie. Jak bardzo szybko trzeba dorosnąć po wydarzeniach, które spotkały 17 letnią Marię? Czy taka szkoła życia nie jest za brutalna? Czy chęć zemsty nie jest w tym przypadku czymś naturalnym?

"Nierządnica" autorstwa Iny Lorentz (tak naprawdę duetu), to powieść rozgrywająca się w XIV wieku w Niemczech. Młoda 17-letnia dziewczyna o imieniu Maria ma poślubić mężczyznę, który spodobał się jej ojcu na męża córki. Jednak ani ona, ani jej ojciec nie zdają sobie sprawy, że niedoszły mąż Marii i zięć Mateusza zaplanował coś zupełnie innego. Dziewczyna, zostaje oskarżona o bycie niewierną przyszłemu mężowi i wygnana z miasta. Jednak przed wygnaniem czeka ją jeszcze wiele cierpień i upokorzeń...

"Nierządnica" jest ciekawą powieścią. Myślę, że ma...