Kasztelanka

Tłumaczenie: Marta Archman
Cykl: Nierządnica (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Kastellanin
Beata

Kontynuacja tragicznych losów pięknej Marii, znanej czytelnikom z bestsellerowej powieści „Nierządnica”. Maria żyje spokojnie i dostatnio u boku ukochanego męża, kasztelana Michaela. Jej szczęście nie ma granic, kiedy wreszcie po latach zachodzi w ciążę. Jednak sielanka nie trwa długo. Wybucha powstanie husytów, Michael udaje się na wojnę i nie wraca z pola bitwy. Maria znów zostaje sama. Na dodatek traci cały majątek i musi uciekać z rodzinnego zamku. W dobie wojen i niepokojów nie pozostaje jej nic innego, jak dołączyć do ciągnących za wojskiem markietanek i rozpocząć pełne przygód oraz niebezpieczeństw życie. Czy Marii uda się ocalić dziecko i odnaleźć męża, w którego śmierć nie chce uwierzyć?

źródło opisu: Sonia Draga, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Miłka | 2015-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2015

Gdy czytam drugą część powieści, która zrobiła na mnie duże wrażenie, stawiam przed sobą często wiele znaków zapytania. Największym pytajnikiem jest ten, który zadaje pytanie: czy zagłębienie w lekturze nie doprowadzi to stanu emocjonalnej pustki, która utwierdzi mnie w przekonaniu, że temat i kreatywność autora zmalała do zera i nie obwieszcza już nic nowego? Jest to sporych rozmiarów obawa i niejeden czytelnik zniechęca się powtarzalnością wydarzeń i zwykłym brakiem pomysłów na coś nowego, świeżego, może wręcz odkrywczego.

Bałam się właśnie tak o „Kasztelankę”. Bałam, bo w głowie siedziały mi recenzje innych czytelników, którzy właśnie brak świeżości zarzucają drugiemu tomowi. Zadawałam sobie pytanie: Czy duet Iny Lorentz pociągnie wątki średniowiecznego wygnania z miasta, ciągłych gwałtów i wszędobylskiego nierządu? W końcu te tematy, które polubiłam i chłonęłam w „Nierządnicy” mogłyby stać się męczarnią i zmęczeniem tematu w „Kasztelance”…

Jak bardzo nie zawiodła mnie druga...

Koronczarka | 2012-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Muszę przyznać, ze bardzo sprawnie napisane czytadełko. stylem nawiązujące do przesławnej w latach mojej młodości serii filmów o markizie Angelice. Ona piękna, młoda i szlachetna. Jej wrogowie paskudni jednoznacznie. Jej ukochany nie tylko piękny i młody i szlachetny, ale i cudownie odważny i dzielny. Na koniec oczywiście przewzruszający happy end. Kpię sobie kpię, ale z przyjemnością przeczytałam. I nie ma co się oszukiwać, że to dlatego, że są wakacje. W roku szkolnym też bym przeczytała, może nie tak szybko. Głęboko siedząca we mnie snobka nie pozwala mi tak się bez niczego przyznać, ze mi się po prostu podobało.

allison | 2011-10-27
Przeczytana: 27 października 2011

Powieść znacznie słabsza od pierwszej części, więc przed ewentualnym sięgnięciem po kolejne tomy muszę sobie zrobić przerwę na inną lekturę.

"Nierządnicę" czytało mi się szybko i lekko, a akcja "Kasztelanki" najzwyczajniej w świecie się ślimaczyła i ostatnie sto stron musiałam właściwie zmęczyć, chociaż wtedy właśnie rozstrzygały się losy głównych bohaterów. Nie ma jednak co ukrywać, że w niepewności mnie nie trzymały, bo książka jest bardzo przewidywalna.

Beata | 2016-03-26
Przeczytana: 25 marca 2016

Drugi tom nieco gorszy od pierwszego.Po pierwsze dlatego, że wiało nudą, niektóre wątki rozwlekle opisane, a szczególnie te związane z podróżą.Najpierw idą i idą oddziały zbrojne , później idą i idą inne oddziały.Niewiele się dzieje a jak się dzieje to wiadomo jak się skończy.
Po drugie- główna bohaterka,Maria , niezwykle odważna , silna kobieta, przetrwała piekło na ziemi w części pierwszej , nagle ulega pani Kunegundzie i jej rodzinie, pozwala panoszyć się jej we własnym domu i mało tego staje się jej poddaną.Zawiodła mnie postawa Marii, wolę ją jako silną wojowniczkę, kobietę walczącą o swoje bo taką zapamiętałam z części pierwszej.
Pod koniec wreszcie zaczyna akcja nabierać tempa,wciąga czytelnika.Choć powieść kończy się jak dobra bajka pewnie sięgnę po kolejne tomy by śledzić losy pięknej Marii i jej ukochanych.

| 2014-09-27

Książka dobra, ale nie tak dobra jak pierwsza część trylogii.
"Nierządnica" o wiele bardziej mnie zaciekawiła. Może to za sprawą tego, że było to zapoczątkowanie historii pięknej Marii, autorzy mieli świeże, lepsze pomysły. Pierwszą część trylogii przeczytałam szybko i od razu wzięłam się za "Kasztelankę". W tym wypadku nie było już tak "porywająco".
Maria, w pierwszej części nierządnica, w części drugiej staje się kasztelanką. Jest szczęśliwa u boku ukochanego Michała (z początku pracującego u swojego ojca szynkarza, teraz zyskującego miano kasztelana). Sielanka nie trwa jednak długo, ponieważ Maria ma skłonności do przyciągania wszelakiego nieszczęścia, w tym wypadku wojny. Jej ukochany rusza na wojnę i z niej nie wraca. Maria rusza na poszukiwanie męża, przeżywając po drodze wiele złego i trochę dobrego.
Jak wcześniej wspomniałam, uważam tą część za nieco gorszą. Dlaczego? Autorzy wprowadzili zupełnie nowe wątki, które nie rozwijają się zbyt szybko. Występuje tu wiele...

jusia1986 | 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Rok 2014
Przeczytana: 21 maja 2014

Choćby i samo niebo runęło na tę dzielną kobietę Marię, i tak nic jej nie powstrzyma....

Za mną druga część sagi o losach Marii pt.: "Kasztelanka", kobiety młodej, pięknej, ale i niezwykle odważnej, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Główną bohaterką nie jest kobieta, która stoi z założonymi rękoma i czeka, cóż się teraz stanie... Nie jest osoba bezwolna, czekającą na dzielnych panów ratujących ją z opresji. To kobieta silna, która bardzo dużo musiała w swoim życiu znieść, i którą nikt nie zatrzyma przed tym co obrała sobie za cel.

Akcja "Kasztelanki" przypada na okres wielkich wojen husycko-niemieckich. Od momentu, gdy Maria wyszła za Michała,(a raczej zmuszono ją do tego)mija więc 10 lat. Jak się okazuje jednak są oni bardzo szczęśliwym małżeństwem, i właścicielami ziem. Nie mogą jednak doczekać się potomka, Maria obawia się, że nie da ukochanemu Michałowi dziecka, jednak on nawet nie upiera się przy tym. Los jednak musi ich rozłączyć. Cesarz Zygmunt, który przyczynił...

Ania | 2014-06-25
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Druga część losów dzielnej i pięknej Marii, która wychodząc za mąż za Michała staje się kasztelanką- stąd tytuł 2 części książki.Maria wiedzie spokojny i szczęśliwy żywot u boku ukochanego aż do momentu kiedy wybucha powstanie husytów.Małżeństwo nie doczekawszy się potomka rozstaje się na długi czas. Tymczasem Maria jest u swojej przyjaciółki, która natychmiast odgaduje, iż Maria jest w odmiennym stanie.Ta długo nie może w to uwierzyć...to jak cud.Rodzi się dziewczynka.Michał zostaje ciężko ranny,ograbiony ze zbroi, wrzucony do wody i pozostawiony przez przyjacół -zdrajców na pastwę husytów.Ci rzeczywiście trafiają na Michała, zabierają ze sobą, pomagają dojść do siebie.Michał odzyskuje siły ale nie pamięć.Nie wie kim jest, kim był, skąd pochodzi itd.Przez lata zarówno on jak i Maria miewają o sobie sny.Maria jest pewna, że mąż żyje gdyż wersje o śmierci i zaginięciu Michała są różne.Maria zabiera swoją małą córeczkę i wyrusza jako markietanka " na wojnę" w poszukiwaniu...

Wanda | 2013-10-28
Przeczytana: 28 października 2013

Dalsze losy Marii i Michała Adler, rozpoczynają się bardzo optymistycznie, małżeństwo żyję dostatnio i w miłości, do pełni szczęście brakuje im jedynie potomka... Sytuacja komplikuje się gdy wybucha wojna z husytami, a Michał zostaje wezwany na front... Nie zagłębiając się zbytnio w fabułę, zdradzę jedynie że historia potoczy się bardzo niespodziewanie, a bohaterów czekają różne przygody, wędrówki, poszukiwania, walki z przeznaczeniem i intrygami zawziętych wrogów. Drugą część nierządnicy czyta się z prawdziwą przyjemnością, czytelnik zosaje wciągnięty w wartką akcję i może zachwycać się niezłomną postawą kobiety walczącej o szczęście swoje i swoich bliskich. POLECAM!!!

manga231 | 2015-04-05
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Jest to drugi tom Nierządnicy, trochę słabszy, ale mogę stwierdzić, że nadal dobry. Maria tym razem boryka się z faktem, że jej Michał poszedł na wojnę i słuch o nim zaginłął, ale również z nowymi kasztelanami jej zamku. Wyrusza na wyprawę za Michałem z malutką córeczką, wyprawę niebezpieczną, ale pełną przygód.
Książkę czytałam szybko, jest mało powolnych i nudnych momentów, jeśli ma się regularnie czas to kilka dni i powieść przeczytana :) Jest odrobinę słabsza do poprzedniej, ale zawiera równie dużo wątków, choć są one przewidywalne. Jest trochę brutalna, ale nie jak pierwszy tom. Zachowanie bohaterów nie jest infantylne, czy wywołujące irytację i pożałowanie. Jestem ciekawa jak wypadną dwa kolejne tomy i w niedalekiej przyszłości zapoznam się z nimi :)
Polecam Kasztelankę jak i Nierządnicę.

grażyna | 2011-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 2010 rok

Druga część z cyklu "Nierządnica" tak jak i pozostałe bardzo mnie zafascynowały i z przyjemnością je przeczytałam. Maria zostaje kasztelanką za sprawą ślubu z Michaelem. Lecz nie dane jest Marii życ spokojnie, mąż musi iść na wojnę, na której zaginie bez wieści, a Maria zostaje bez środków do życia. Nie wierząc w śmierć męża dołącza do grupy markietanek i wyrusza na poszukiwanie męża.