Nierządnica i lekarz z Orientu

Okładka książki Nierządnica i lekarz z Orientu Iny Lorentz
Okładka książki Nierządnica i lekarz z Orientu
Iny Lorentz Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Nierządnica (tom 8) powieść historyczna
powieść historyczna
Nierządnica (tom 8)
Die Wanderhure und der orientalische Arzt
Sonia Draga
2023-09-27
2023-09-27
Barbara Niedźwiecka

Macie swój ulubiony duet pisarski? Moim zdecydowanie jest małżeństwo tworzące pod pseudonimem Iny Lorentz. Każda ich książka to nie tylko niesamowita podróż w czasie, ale też możliwość śledzenia ciekawie skonstruowanej fabuły, która przykuwa zawsze czytelnika od pierwszych zdań i nie pozwala się od żadnej książki oderwać. Czekałam z ogromną niecierpliwością na kolejne przygody Marii, byłej nierządnicy i jej ukochanego męża Michała i właśnie niedawno premierę miała „Nierządnica i lekarz z Orientu”. I oczywiście książka jest genialna.
Jest rok 1441, Maria wraz z Michałem wracając do swojego rodzinnego majątku znajdują leżącą na ścieżce ciężko ranną dziewczynę, z przebitą strzałą piersią. Michał sprowadza do pomocy poznanego w tym samym dniu tajemniczego mężczyznę, który mówi świetnie po niemiecku, ale przedstawia się, jako lekarz z Orientu. Rasul al Hakim ratuje życie szlachciance, ale nie pozwala jej przewieść do rodzinnego domu, dziewczyna wraz z małżeństwem i z lekarzem znajdują gościnę u znajomego szlachcica i dają się wciągnąć w sam środek walki pomiędzy lokalnymi rodami. Maria podejrzewa, że Rasul nie jest tym za kogo się podaje i za wszelką cenę postanawia odkryć jego tajemnicę, która jak się okazuje, ma wiele wspólnego z waśnią szlachciców. Kto chciał zabić niewinną dziewczynę? I kim tak naprawdę jest Rasul? Czy Marii i Michałowi nie grozi żadne niebezpieczeństwo?
Powrót do średniowiecznych Niemiec był dla mnie niesamowita uczta czytelniczą. Nie tylko dlatego, że uwielbiam Marię, kobietę, która tak wiele wycierpiała i potrafiła pokonać zły los, ale też dlatego, że ten cały średniowieczny klimat jest tak bardzo fascynujący i wciągający. Jest to okres lokalnych waśni, sporów, intryg, dążenia do władzy i dominacji za wszelką cenę, w którym kobiety traktowane są przedmiotowo, a jednak zdarzają się takie, które decydują się walczyć z utartymi w społeczeństwie stereotypami. Iny Lorentz czaruje tym średniowiecznym światem, pokazując, że obok zła zawsze jest dobro, które zwycięża i triumfuje. Na największe uznanie zasługuje przywiązanie obu autorów książki do szczegółów i detali historycznych, barwne przedstawienie epoki, społecznych niuansów i zależności. I nawet jeżeli nie znacie poprzednich części z przygodami byłej nierządnicy, to nic, każdą książkę można czytać jako osobną część, naprawdę gorąco polecam!

Średniowiecze, dworskie życie, tajemnice, tak w kilku słowach można określić temat książki.
Maria i Michał wracając z podróży, napotykają ciężko ranną dziewczynę. Proszą o pomoc lekarza, którego poznali w karczmie dzień wcześniej. Po tych zdarzeniach zostają wciągnięci w konflikt między rodami szlacheckimi. Marysia domyśla się, że lekarz zna całą prawdę, dlaczego jest tak ogromny spór pomiędzy szlachcicami.
Dlaczego milcz? Dlaczego znając język niemiecki, ukrywa ten fakt?
Czy Marii uda się rozwiązać zagadkę?
Jaką tajemnicę skrywa lekarz?
Zachęcam do przeniesienia się w inną epokę. Usiądźmy do szlacheckiego stołu 1441 roku, z koni mechanicznych przesiądźmy się na rumaki i pogalopujmy przez kolejne strony książki.

Średniowieczne Niemcy, rok 1441. Niegdysiejsza nierządnica - Maria, dziś jest żoną poważanego wolnego rycerza - Michała. Będąc w podróży do przyjaciela natykają się w lesie na ciężko ranną kobietę. Sprowadzają lekarza z Aleksandrii, poznanego w karczmie i zabierają ranną ze sobą. Rasul al Hakimi - lekarz z Orientu ma swoje tajemnice, podobnie jak wszyscy wokół. Maria i Michał wkroczyli w sam środek waśni między sąsiednimi rodami. Toczy się walka o wpływy, majątki i władzę w okręgu. Nikt tu nie przebiera w środkach włącznie z podawaniem trucizny i skrytobójstwem.
Tak sobie myślę, że ta Maria to by się nadawała na detektywa. Trup ścielił się gęsto, a ona wydedukowała: kto, jak i dlaczego zabijał. Mało tego - jeszcze przekonała do tego zacietrzewionych wobec siebie mężczyzn. Chyba jednak coś jest w powiedzeniu, że za każdym mądrym mężczyzną stoi mądra kobieta 😉 Ja bardzo lubię książki o średniowieczu. Dworskie życie, tajemnice, spiski... przyjemnie się to czyta. Tutaj oczekiwałam czegoś podobnego. Trochę się moje oczekiwania rozminęły z rzeczywistością, bo większość akcji toczyła się w drodze, po karczmach i innych plenerach, a mało w zamkach. Jednak było dość ciekawie, bo fabuła obfitowała w knowania i niecne czyny zwaśnionych rodów, mające prowadzić do dominacji jednego z nich nad resztą. Na nieszczęście dla spiskowca, Maria mocno mu namieszała. Kto lubi takie klimaty, powinien być zadowolony po lekturze.
Ocena: 7/10

Intrygi, walka o władzę. Historia jakich wiele. Można przeczytać w ramach rozrywki.

• Szukam
  • Do kupienia