Kisiel

Książka jest przypisana do serii/cyklu "A to Polska właśnie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
publicystyka, esej, zbiór esejów
asia

Powiadał, że kiedy pisze rzeczy poważne, podpisuje je Stefan Kisielewski, kiedy mniej poważne, po prostu – Kisiel. Tak właśnie podpisywał przez 45 lat felietony w "Tygodniku Powszechnym”. Barwna opowieść o człowieku-instytucji PRL-owskiej opozycji.

Są postacie barwne i nietuzinkowe, których życie odciska na wiele lat niezatarte piętno na kulturze i życiu społecznym. Są też takie postacie, które mimo, że nas już dawno opuściły nadal z nami żyją i wywierają istotny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. I wcale nie są przejawem zjawiska jakim jest budowania mitu, co często się dzieje z osobami, co do których mamy szczególny szacunek i otaczamy je nimbem chwały za to wszystko, co zrobiły, i jak się w życiu zachowywały. Stefan Kisielewski do takich postaci należy. Przeszedł przez życie jak burza wierny swoim zasadom i niezłomny w ich realizacji, nie dający się porwać, otumanić rożnym mniej lub bardziej atrakcyjnym prądom, które chciały go wciągnąć w swoje nurty, bo trzymał się żelaznej zasady wyniesionej z domu, że z prądem płyną tylko zdechle ryby, zdrowe płyną pod prąd. Miał świadomość, zwłaszcza już z perspektywy czasu, że taka postawa kosztowała go wiele wysiłku i wiele odwagi i samozaparcia, żeby zachować niezależność...

Paweł | 2016-02-28
Michał | 2016-02-01