Spiżowa brama

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
83-05-12713-3
Watykan, kler, księża, Papież
kaja_kicia

Inne wydania

Spiżowa brama jest wielkim esejem, spisanym w formie dziennika, zajmującym się sprawami Watykanu, głównie czysto ziemskimi, ukazującymi w sposób wnikliwy mechanizm władzy za czasów pontyfikatu papieża Piusa XII, zdecydowanego autokraty. Świetna znajomość przedmiotu, ironia, umiejętność charakteryzowania ludzi, spotkania, rozmowy złożyły się na pasjonującą opowieść o naszej epoce.

poznanianka | 2013-07-29
Przeczytana: 26 lipca 2013

Pod względem faktografii wydaje się być rzetelna, choć od lat 50. wiele się zmieniło. Sobór Watykański II (1962-65), nowy Kodeks Prawa Kanonicznego (1983) oraz konstytucja regulująca pracę Kurii Rzymskiej "Pastor Bonus" (1988) przyniosły rewolucyjne wręcz zmiany. Dlatego można poczytać tę książkę jako, można powiedzieć, historyczną. A także warto mieć na względzie to, że autor, choć dobrze poinformowany, sam nigdy zaangażowany w prace Stalicy Apostolskiej nie był.
Najciekawsze, pomimo głównego nurtu tematycznego, są jednak wzmianki o Polsce Ludowej i odbiorze przedstawicieli tegoż kraju przez Włochów oraz dostojników kościelnych, a także rozważania na temat komunizmu i stosunku państwa do religii.

Ania | 2015-03-31
Na półkach: 52/2015, Przeczytane, Posiadam

Jak dla mnie, bardzo nierówna. Momentami straszliwie mnie nużyła, ale pojawiały się "rozdziały" fenomenalne, do których będę wracać.
Zgadzam się z przedmówcami, którzy podkreślają interesujące wzmianki o Polsce Ludowej w oczach Włochów.
Spodziewałam się jednak czegoś nieco innego...

| 2012-09-27
Przeczytana: sierpień 2012

Dużo informacji o Watykanie i Rzymie. Jeżeli kogoś interesuje polityka kościelna, to również powinien sięgnąć do tej pozycji. Precyzyjny i rzetelny pamiętnik. Trochę intryg, ale wszystko czyste, żadnego kryminału. Papiestwo zostało pokazane od tej wewnętrznej strony.

Bartek3643 | 2013-10-30
Przeczytana: 10 października 2013

Ciekawa i dobrze napisana książka. Jak słusznie już napisano, w Kościele dużo się zmieniło od tego czasu, dlatego książka ma głównie wartość historyczną. Plusem książki jest spora ilość kapitalnych anegdot.

Anna | 2016-11-12
Na półkach: Góra 2, Posiadam, Przeczytane