Oczyszczenie

Okładka książki Oczyszczenie Wiktor Suworow
Okładka książki Oczyszczenie
2002-01-01
2002-01-01
Andrzej Bobrowicki, Dorota Majeńczyk
komunizm ZSRR

Dziwnie mi się czytało tę książkę gloryfikującą społeczeństwo ZSRR, szczególnie patrząc na to co się teraz dzieje na wschodzie. Zdziczałe hordy, w większości zdegenerowanych sołdatów z wypranymi do białości zwojami mózgowymi, chełpiących się w mediach okrucieństwami popełnionymi na ludności cywilnej. Niszczą lub wywożą z Ukrainy każdy przedmiot, cokolwiek co tylko może mieć jakakolwiek wartość, nawet jeśli nie wiedzą "z czym to się je", wielokrotnie gwałcą wszystko co ma dwie nogi i przed nimi na drzewo nie ucieknie.
Autor wybiela Stalina, z Hitlera i Tuchaczewskiego szydzi robiąc z nich wiejskich chłopców po gruntownej lobotomii przeprowadzonej sierpem i młotem.

Chyba jedna ze słabszych książek Suworowa. Dość jednolita w strukturze - Stalin dobry, Tuchaczewski zły, Hitler idiota, ZSRR najlepsze i najnowocześniejsze. Krytyka źródeł niestety mocno kuleje, wybiórczość faktów i opinii wspierających jedną główną tezę. Wątek czołgów Tuchaczewskiego przewijany na dziesiątkach stron w formie powtórzeń. Szkoda czasu.

Polecam

Polecam

Z racji czytania "Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu" wypadałoby przypomnieć sobie poprzednie książki. Z tego względu kolejne recenzje będą poświęcone twórczości Suworowa. Temat "Wielkiej Czystki" jest znany. Zaraz przed wojną Stalin wystrzelał swoich najlepszych maszalów i prawie wojnę przegrał. Jakoś niezbyt to się klei, zwłaszcza, że w 1937-1938 odbywały się manewry wojskowe na wielką skalę. Ćwiczono nie obronę, a atak na "zaprzyjaźnione" kraje Europy. Z tego względu BT-7 po zdjęciu gąsienic, mógł swobodnie jeździć, nie po stepie, a autostradzie w Niemczech. Kto się z dowódców spisywał to go awansowali, a ci, co nie to zabijano (Tuchaczewski - za zgadanie głupot, Blücher za walki nad jeziorem Chasan. Tak najłatwiej. Tych, co zabijali to też do piachu. Cel był jeden - szerzenie komunizmu. Tylko tak ZSRR mógł przetrwać.

Tym razem Suworow bierze na tapetę Wielką Czystkę, która jakoby miała za zadanie wybicie kwiatu dowództwa Armii Czerwonej. Otóż jak argumentuje autor, wybito w rzeczy samej masę ludzi w tym i dowódców ale sporej liczbie najzwyczajniej się należało a i niemała liczba wróciła spod toporu na powrót do armii. Związek Radzicki tamtych czasów, to państwo zmilitaryzowane, tak więc wiele a wręcz niemal wszystkie stanowiska organizacji cywilnych, były zajmowane przez woskowych dowódców-komisarzy, czyli politycznych agitatorów nie mających o niczym pojęcia a tym bardziej dowodzeniu. Nie mała też liczba, to zwyczajni zbrodniarze jak Lew Trocki, których komunizm w początkowych swoich stadiach, potrzebował w każdych ilościach. I tak to Wielka Czystka mająca usprawiedliwić początkowe niepowodzenia Armii Czerwonej w czasie ataku Hitlera na Rosję stała się Wielką Ściemą.

Niewątpliwie ciekawa optyka spojrzenia na czystki w armi czerwonej.
Jednak jest to także pozycja mocno apologizujaca Stalina a zaliczanie go do najłagodniejszego nurtu socjalizmu budzi moje naprawdę najszczersze zdziwienie.
Np to: "gdyby Stalin został zabity, najłagodniejszy nurt socjalizmu zostałby zduszony przez bestialski marksizm (...) Ich rządy zaćmiły by wszystko co wiadomo o Hitlerze.. "
Rly?
Generalnie Stalin chciał dobrze był łagodnym wodzem a za wszelkie wszelkie zbrodnie odpowiedzialni są funkcjonariusze niższego szczebla których Stalin z trudem i mozołem odsuwał od władzy.

Także tę...

Niewątpliwie ciekawa optyka spojrzenia na czystki w armi czerwonej.

Bardzo dobra analiza wydarzeń jakimi były czystki w ZSRR. Książka nie dłuży się, autor potrafi bardzo dobrze utrzymać uwagę czytelnika do ostatniej strony.

Czystki w sowieckiej armii na pewno miały wpływ na postawę tejże armii w pierwszych latach niemieckiego najazdu. Czy to była jedyna przyczyna klęsk Sowietów ? Na pewno nie. Warto przeczytać.

Jeżeli lubicie książki, które potrafią trochę przemeblować mózg to "Oczyszczenie" jest dobrym wyborem. Dużo ciekawych spostrzeżeń, wniosków i zachęty do czytania między wierszami.

Jak zwykle u Suworowa, można kłócić się z jego tezami. Można mówić, że to bajkopisarz i wszystko co mówi i pisze jest naciągane. Ale ciężko kłócić się, kiedy przytacza przykłady i logiczne wyjaśnienia. Mam nadzieję, że jak najwięcej ludzi przeczyta tę książkę, nawet jeżeli się nie zgodzi z treściami, które ona zawiera to na pewno przynajmniej zastanowi się czy aby na pewno wiedza historyczna ze szkoły średniej jest kompletna...

• Historyczne
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Literatura rosyjska

Wiktor Suworow Oczyszczenie Zobacz więcej
Wiktor Suworow Oczyszczenie Zobacz więcej
Wiktor Suworow Oczyszczenie. Dlaczego Stalin pozbawił swoją armię dowództwa? Zobacz więcej