Dziesięć kawałków o wojnie. Rosjanin w Czeczenii

Tłumaczenie: Karolina Romanowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Ałchan-jurt
literatura faktu

Osiemnastoletni Rosjanin Arkady Babczenko miał plan. Skończy prawo, będzie przyzwoicie zarabiał i korzystał z uroków moskiewskiego życia. Jednak zanim zdążył ich choćby posmakować, został powołany do wojska i trafił do Czeczenii. Nie chciał zabijać matek i dzieci; mężczyzn także, ale robił to, by nie skończyć z odciętą głową. Musiał nauczyć się sam, jak zabijać i jak przeżyć, bo nikt nie wyszkolił ani jego, ani żadnego z kolegów. Zresztą, na prawdziwą wojnę posłali go późno. Najpierw dostał przydział do jednostki, w której nie było zjawiska fali: po prostu wszyscy bili wszystkich, a najsłabszy przegrywał. Nie był nawet numerem w aktach – księgi zaginęły, a wraz z nimi człowiek, którego śmierci nikt by nie spostrzegł. Plany osiemnastolatka Babczenki, wraz z częścią jego samego, zostały pogrzebane w Czeczenii, do której zresztą powrócił – z przyczyn dziś dla niego niezrozumiałych – jako ochotnik podczas drugiej wojny czeczeńskiej. Gdy go zdemobilizowano, odnalazł inne powołanie: dawanie świadectwa i sprzeciw wobec bezsensownego szafowania życiem. Jego książka to jeden z najgłośniejszych w ostatnich latach antywojennych protestów.

paweł | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

W moich stronach,powiedziało by się "taka se".

Przerażająca. Brutalna. Nie jest to tylko książka o wojnie w Czeczenii – gdzie generałowie przesuwają na mapach dywizje (nie ludzi), o brakach w zaopatrzeniu, chorobach i mordowaniu. Jest to również opis fali w wojsku rosyjskim – ciągłym „wpierdolu” nawet nogą od taboretu, o niestrzeżonych magazynach z bronią, o sprzedaży sprzętu wojskowego żeby mieć na wódkę, o powszechnej dezercji, samotności oraz strachu.
Całość mną wstrząsnęła. Jednak jedna scena zrobiła na mnie najmocniejsze wrażenie – przyjazd matek, które miały zidentyfikować swoich synów (na wojnie w Czeczenii nie było nieśmiertelników a jak były to aluminiowe, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegały stopieniu). Jak można zidentyfikować własne dziecko po stopie?
Mroczna książka. Każdy czyta na własną odpowiedzialność.

Herbi | 2016-08-09
Przeczytana: 16 lipca 2015

Arkadij Babczenko jest dowodem na to, że wojna wciąga. Pomimo jej okropności i całego syfu, a może też dzięki temu, nie pozwala o sobie zapomnieć i każe za soba tęsknić i wyczekiwać na kolejną możliwość wzięcia udziału w zbiorowym szaleństwie strzelania, spieprzania przed obstrzałem, obrywania w mordę od przełożonych, trzęsienia porami, robienia w gacie i innych bardziej lub mniej wątpliwych przyjemnościach.

Jest Babczenko dowodem, bo będąc 18-stolatkiem został jako przymusowy ochotnik skierowany na I wojnę czeczeńską z czego nie był specjalnie zadowolony. Ale gdy wojna się skończyła niezadowolenie minęło i przeszło pewną metamorfozę, ponieważ gdy wybuchła II wojna czeczeńska Babczenko zapisał się na nią już nie jako ochotnik przymusowy, ale ochotnik prawdziwie ochotny. Teraz też jest cały czas blisko wojny, gdyż pracuje jako korespondent wojenny. Bo wojna wciąga jak narkotyk - takiej dawki adrenaliny nie dostaniesz nigdzie.

"Dziesięc kawałków o wojnie" to doskonała proza...

robert | 2014-09-19

Armia rosyjska to jedna wielka patologia. Momentami myślałem, że czytam o armii czerwonej z okresu drugiej wojny światowej. Pijaństwo, przemoc, "fala", brak dyscypliny jest na porządku dziennym w rosyjskiej armii. Jednego dnia sprzedają broń wrogom, a drugiego z nimi walczą. Ukazane zostało piekło wojny, żołnierz z jednej strony tęskni za spokojnym życiem w cywilu a jednocześnie zabijanie pociąga i fascynuje. Dla mnie jedna z najważniejszych książek wojnie, przemocy, bezsilności. Polecam.

"Kocham cię wojno. Kocham się za to, że masz w sobie moją mądrość, moje życie, moją śmierć, mój ból i strach. Za to, czego mnie nauczyłaś: że najpaskudniejsze życie jest tysiąc razy lepsze od śmierci."

Jest to tylko kawałek cytatu. Trzeba ją całą przeczytać by całość zrozumieć, do czego zachęcam. Ocena 8/10.

Narcyz | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Mam mieszane uczucia po lekturze tej opowieści/reportażu/wspomnień(?) Z jednej strony bardzo sugestywny opis 'zwyczajów' w rosyjskim wojsku oraz specyfiki frontu czeczeńskiego, ale z drugiej strony, mimo krytyki jaka wypływa z tej książki, nie znalazłem żeby autor krytykował w którymkolwiek miejscu samą rosyjską interwencję w Czeczenii. Narzeka, że sam musi tam być, że strzelają do niego te złe 'Czeczaki', ale ani słowa o tym skąd ta wojna się wzięła. Autorowi w zasadzie nie przeszkadza strzelanie do Czeczenów, bo przecież oni strzelają do niego. Tylko on nie widzi, że to on był najeźdźcą, a nie Czeczeni. Zwłaszcza, że na drugą wojnę pojechał na ochotnika.
Wygląda mi to trochę na dorabianie mitologii kombatanckiej (zjawisko znane w Rosji i ZSRR od dawna) do zwykłej rzezi jaką urządzili Rosjanie Czeczenom. Biorąc pod uwagę, że książka ta dostała jakąś wysoką PAŃSTWOWĄ nagrodę w Rosji, bardzo uprawdopodabnia tę tezę.
Ta książka przypomina mi, wspomniany zresztą, film Czyściec, w...

bafomet | 2014-10-26
Przeczytana: 25 października 2014

Relacja Rosyjskiego żołnierza, a tak naprawdę 18 letniego chłopaka, który znalazł się w zupełnie sobie obcej Czeczenii. Miał tego pecha, że akurat toczyła się tam pierwsza wojna.
W książce poznajemy dwa aspekty, których do tej pory brakowało mi w literaturze poświęconej wojnom czeczeńskim. Poznajemy świat rosyjskiej armii oraz psychikę młodego chłopaka, rzuconego w sam środek piekła. Przy czym piekłem nie jest wojna i Czeczenia. Piekłem jest każdy dzień spędzony w przyfrontowym pułku. Skala przemocy i głupoty w rosyjskiej armii powoduje wrażenie, ze czytamy jakieś zupełnie odrealnione brednie. A jednak, autor to przeżył, nawet dwa razy.
Na pewno nie dowiemy się z tej książki po co te wojny były i co właściwie w nich chodziło, bo żołnierze frontowi są ostatnimi, którzy to wiedzą. Spojrzymy natomiast wgłąb psychiki młodego poborowego. Poznamy też realia armii rosyjskiej zaraz po upadku ZSRR. Oba doznania są ekstremalne. Polecam gorąco, książka świetnie uzupełnia moje spojrzenie na...

Michał | 2011-06-28
Przeczytana: 26 maja 2011

Czytając tę książkę zastanawiałem się, co Rosjanie wysłali do Czeczenii, bo z wojskiem raczej nie miało to wiele wspólnego... Zjawisko fali, wewnętrzne konflikty, beznadziejne przygotowanie i zaopatrzenie - słowem jedna wielka patologia. Aż dziw, że taki człowiek jak Arkadij Babczenko i jemu podobni wyszli z tego motłochu w jednym kawałku. Chociaż z drugiej strony ilu się nie udało...

Wojna w Czeczenii widziana tym razem oczyma młodego poborowego, dla którego już sama informacja o wysłaniu na północny Kaukaz była niczym uderzenie obuchem, nie mówiąc o kolejnych doświadczeniach, które dopiero miały nadejść. Każdy kolejny dzień trzeba było jakoś przeżyć, z dala od frontu i starszych żołnierzy. Jednak po paru latach po pierwszej wojnie, sam zgłosił się do wojska, gdy wysyłano kontyngenty na drugą odsłonę konfliktu - jakaś wewnętrzna siła wołała go z powrotem do tej ziemi. Zresztą nie jego jednego.

Były już książki o Czeczenii autorstwa Czeczenów, Rosjan, zagranicznych dziennikarzy i...

Zeratul | 2013-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Niewiele w tej książce opisów walk, więcej twardego, żołnierskiego życia w zapomnianych przez wszystkich jednostkach...
Najbardziej porażające są opisy okrucieństwa innych żołnierzy, dla których "fala" jest stanowczo zbyt łagodnym słowem.
Nie da się dzięki tej książce zrozumieć wojny w Czeczenii - bo nie rozumieli jej sami żołnierze, którzy zazwyczaj nie mieli nawet podstawowej wiedzy po co i gdzie dokładnie się ich wysyła.
Pozostaje ponura wizja młodych ludzi rzuconych gdzieś daleko od domu, których wojna zmieniła na zawsze.

Kamil | 2014-05-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 15 maja 2014

Wojna widziana oczami "kota" i bezradnego żołnierza, który bezustannie wpada w pułapki partyzantów. Jeżeli to o czym pisał Babczenko jest prawdą to wojna nie zmieniła się od czasów Szwejka. Żołnierze zamiast walczyć muszą troszczyć się o sterylne warunki panujące w latrynach i koszarach a dowódcy nie przejmują się podwładnymi. To dla nich zabawki, a niektóre z nich nawet nigdy nie ujrzą prawdziwego oblicza wojny. Po co więc dbać o ludzi jak bardziej liczą się statystyki.

Każda wojna jest inna, a jednocześnie wszystkie takie same i tak bardzo nie każdy potrafi o nich pisać. Arkadij Babczenko potrafi. Wie, jak w prostych, oszczędnych słowach złamać czytelnikowi serce. Niesamowita wrażliwość. Wygląda na to, że Rosja doczekała się swojego Ericha Marii Remarque'a. Serdecznie gratuluję!