Księża wobec bezpieki

Wydawnictwo: Znak
PRL, komunizm
historyczna

Książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego to efekt badań prowadzonych przez autora w archiwach IPN dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB. Jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki. Działania te były różne w różnych okresach PRL-u. Od zastraszania, gróźb czy szantażu przechodzono do metod bardziej subtelnych, próbując wciągać duchownych we współpracę poprzez rozmowy, perswazję, obietnice rozmaitych życiowych udogodnień. Zdecydowana większość księży potrafiła oprzeć się zarówno zastraszaniu, jak i pokusom. Wśród tych, którzy wyrazili zgodę na współpracę, wielu potrafiło ją po jakimś czasie zerwać. Książka niewątpliwie uporządkuje toczące się od wielu miesięcy dyskusje na temat tzw. lustracji duchownych. Jest to mocny głos badacza i jednocześnie świadka, który poszukuje prawdy o tamtych trudnych czasach.

robidu | 2014-03-19
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Nie jest to lekka lektura. Nie jest to sensacja, jak w swoim czasie była reklamowana. To trudna, sucha pełna faktów praca badawcza. A badacz odwalił kawał dobrej i solidnej roboty. Fura materiałów źródłowych, szczególnie ciekawych. O treści nie piszę bo zrobili to inni. Polecam dociekliwym, którzy szukają prawdy.

czytelnik | 2016-11-20

Kapłan niezłomny. Zarówno w okresie PRL, kiedy urzędy marionetkowego państwa próbowały skłonić do do współpracy, był zastraszany, a nawet został dwukrotnie pobity przez tzw. "nieznanych sprawców", jaki i w "wolnej Polsce". Nie wiem, czy to co go spotkało w III RP (i to ze strony duchowieństwa) nie jest gorsze od trudności przeżywanych w latach osiemdziesiątych. Ks. Isakowicz-Zaleski po zapoznaniu się z materiałami zgromadzonymi w IPN-ie, dotyczącymi współpracy krakowskich księży z bezpieką, zwrócił się do władz kościelnych z prośbą o zajęcie stanowiska i pomoc w opracowywaniu materiałów. Pierwszy list pozostał bez odpowiedzi. W drugim hierarcha odpisał lakonicznie, polecając go opiece Matki Bożej. Po kolejnej próbie uzyskania odpowiedzi usłyszał w kurii, że lepiej będzie jeśli da sobie z tym spokój. Ks. Isakowicz-Zaleski nie zaniechał działań, uznając że wierność prawdzie jest ważniejsza. Metropolita krakowski zabronił mu wtedy zajmować się tą sprawą. Kilka miesięcy później...

SocialPolicy | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Ciekawie opracowana, dająca ogólne spojrzenie na wybory dokonywane przez księży w czasach "słusznie minionych". Mimo, iż książka odnosi się głównie do duchowieństwa, to łatwo przenieść jej treść na inne grupy społeczne i zyskać wiedzę nt. sposobów działania SB, czy psychiki człowieka. Kolejny element, który przykuł moją uwagę dotyczył relacji wewnątrz kościoła, sposobów w jaki jego władze rozwiązywały problemy oraz sposobów w jaki kapłani, którzy współpracowali z SB uzasadnili swoje wybory (co zostało dołączone m.in. w formie skanów listów przesłanych do autora). Autor odniósł się również do problemów, jakie pojawiają się w związku z analizą dokumentów IPN, odpowiadając także na zarzuty co do ich "fałszywości".

Grisznak | 2014-12-19

Książka rzeczowa i podchodząca do trudnego tematu, ale napisana przez kogoś, kto ma faktycznie mandat moralny do jej stworzenia. Widać, że autor podszedł do zadania poważnie, mimo rzucanych mu pod nogi kłód, przeszkód stawianych przez przełożonych i wielu innych, którzy nie chcieli, aby ukazała się ona w Polsce. Trochę smutne, że mimo iż wyszła ładnych parę lat temu, pozostaje nadal aktualna, a to, o czym tam napisano, nadal nie zostało wyjaśnione.

apache_server | 2014-01-18
Przeczytana: 03 marca 2007

Są tacy, którzy nigdy nie powinni być księżmi. I o nich jest ta książka.

Karo | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

"Szczególnie zależy mi na tym, aby z publikacją zapoznali się ludzie młodzi, zarówno swieccy, jak zwłaszcza - klerycy i księża. Mam bowiem nadzieję, że owa skromna praca badawcza pozwoli im lepiej zrozumieć moralne wybory, jakich musiało ustawicznie dokonywać poprzednie pokolenie, żyjące w systemie totalitarnym. A także pozwoli im na określenie własnych postaw życiowych, gdy w innej rzeczywistości - również niełatwej i skomplikowanej - będą musieli wybierać między odwagą a konformizmem, między ewangeliczną służbą a karierowiczostwem i materializmem, między solidarnością a egoizmem, a przede wszystkim między trudną prawdą a łatwym przemilczeniem i jeszcze łatwiejszym kłamstwem." - pisze w posłowiu autor książki.
Książka należy do utworów wartościowych, trudnych i niejednoznacznych. Pokazuje, że nic nie jest czarne, lub białe, choć byśmy nieraz tak chcieli. Ubolewam (razem z autorem) po raz kolejny nad tym, że wpływowe środowiska nie dokonały samooczyszczenia, a od kościoła jako...

Maras | 2016-02-03
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

W okresie PRL-u Kościół był główną ostoją walki z komunizmem. Jednakże wielu księży w celu osiągnięcia swoich korzyści lub poprzez zastraszanie godziła się nas współpracę z bezpieką. Książka ta zawiera niewątpliwie bogaty materiał faktograficzny oraz zdjęcia pism z bezpieki, oświadczeń o współpracy oraz listów autora do księży. Polecam.

robinslav | 2014-10-12

Rzeczowe, suche, pozbawione cienia ocen subiektywnych, zestawienie faktów, dokumentów, danych, dowodów, pism, rachunków, listów etc., etc. „Robota” księgowego! Solidna, rzeczowa, dobrze wykonana „robota”!
Działania SB – czas otwartej walki z Kościołem i infiltracji środowisk kościelnych i duchowieństwa.
Próby werbunku biskupów, profesorów, duszpasterzy i kleryków.
Współpraca z bezpieką – współpraca pozorna, zerwana a także ta trwająca latami i przynosząca tomy informacji, opłacana pieniędzmi i upominkami.
Wreszcie rozdział – Załączniki – odpowiedzi na listy wysłane przez autora do duchownych zarejestrowanych przez SB jako tajni współpracownicy. Niestety w tekście opisującym daną osobę w poszczególnych rozdziałach nie ma odnośników na której stronie w załącznikach znajduje się jej odpowiedź. Poszukiwania sprawiają zatem trochę problemów.
Zaskoczył mnie niewątpliwy fakt – chyba tylko jedna osoba, jeden duchowny przyznał się do współpracy i przeprosił – cała natomiast „znakomita”...

Konkwistadorrr | 2013-02-01
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo mocny temat poruszony przez ksiądza Isakowicza-Zaleskiego. Temat mocny i w związku z tym wiele kontrowersji. Jakaś część katolickiego duchowieństwa (szczególnie wyżsi w hierarchii) zarzucała księdzu Tadeuszowi, że w ogóle zajął się tą tematyką. A cóż tu takiego kontrowersyjnego? Ano to, że książka jest o duchowieństwie, które zdecydowało się współpracować z zbrodniczym systemem komunistycznym. Dzięki Bogu (jak z książki wynika) mniejszością byli ci, którzy współpracowali ze służbami z pobudek czysto materialnych (już nawet nie z cynizmu). Spora część była szantażowana, inni po prostu się bali, byli zastraszeni. Pomimo takich, a nie innych treści książka ta jakoś specjalnych emocji we mnie nie wywołała, sądziłem, że tak będzie. To znaczy bym był dobrze zrozumiany, chodzi mi o to, że pomimo tak ciężkiego tematu książkę się czyta jak "suche fakty". Wszystkie treści mają mocną podporę w źródłach, nie ma tu nic z przypadku czy "nieograniczonej wyobraźni" księdza (jak to się ma...

Ania | 2014-12-11

W zasadzie powinnam powiedzieć przejrzane ale nie ma tu takiej półki. Nie interesuje mnie taka tematyka ale książka ta bardzo pomogła mi w przygotowaniu pracy na zajęcia z Hermeneutyki.