Księża wobec bezpieki

Wydawnictwo: Znak
PRL, komunizm
historyczna

Książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego to efekt badań prowadzonych przez autora w archiwach IPN dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB. Jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki. Działania te były różne w różnych okresach PRL-u. Od zastraszania, gróźb czy szantażu przechodzono do metod bardziej subtelnych, próbując wciągać duchownych we współpracę poprzez rozmowy, perswazję, obietnice rozmaitych życiowych udogodnień. Zdecydowana większość księży potrafiła oprzeć się zarówno zastraszaniu, jak i pokusom. Wśród tych, którzy wyrazili zgodę na współpracę, wielu potrafiło ją po jakimś czasie zerwać. Książka niewątpliwie uporządkuje toczące się od wielu miesięcy dyskusje na temat tzw. lustracji duchownych. Jest to mocny głos badacza i jednocześnie świadka, który poszukuje prawdy o tamtych trudnych czasach.

deana | 2017-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 listopada 2017

Pamiętam jaki skandal i medialną sensacje wywołała dziesięć lat temu tak książka, owoc pracy badawczej w archiwach IPN księdza Zaleskiego. Autor był oskarżany, obrażany bo wyciągnął na światło dzienne to o czym wielu chciałby zapomnieć. Głośno i bardzo rzeczowo przypomniał minioną epokę oraz pokazał, że nawet środowisko kościelne nie ustrzegło się inwigilacji ze strony SB. Wśród kapłanów praktycznie na każdym szczeblu hierarchii byli tajni współpracownicy, których zadaniem było zbieranie i przekazywanie zdobytych informacji SB. Jedni oparli się naciskom, byli tacy co udawali, tacy do myśleli, że uda im się lawirować gdzieś pomiędzy a także, co najbardziej tragiczne, tacy, którzy świadomie i w zamian za konkretne korzyści czy to pieniężne czy rzeczone czy dla pozycji, podjęli się zadania donoszenia na współ księży.

Nie chcę tutaj oceniać postaw, kolejnych przywoływanych postaci. To temat do osobistej refleksji, namysłu, oceny. Autor, także stara się unikać jednoznacznej oceny,...

Yveska | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Nie ma się co obrażać ani atakować Autora, który postanowił tak trudny temat zgłębić i opisać. Zwłaszcza, że robi to bardzo delikatnie, z powagą i nie ocenia. Sami nie wiemy, jak byśmy się zachowali, gdyby złożono nam taką propozycję współpracy z bezpieką. Część duchownych została zastraszona, cześć była szantażowana, część pragnęła profitów, pieniędzy. Tak zakonnicy, jak i księża donosili na swoich kolegów, znajomych, szefów. Tak było w każdym "zawodzie", w każdej "profesji", ale na pewno nie było to normą. Z pewnością więcej odmówiło, niż się ugięło.

robidu | 2014-03-19
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Nie jest to lekka lektura. Nie jest to sensacja, jak w swoim czasie była reklamowana. To trudna, sucha pełna faktów praca badawcza. A badacz odwalił kawał dobrej i solidnej roboty. Fura materiałów źródłowych, szczególnie ciekawych. O treści nie piszę bo zrobili to inni. Polecam dociekliwym, którzy szukają prawdy.

Grisznak | 2014-12-19

Książka rzeczowa i podchodząca do trudnego tematu, ale napisana przez kogoś, kto ma faktycznie mandat moralny do jej stworzenia. Widać, że autor podszedł do zadania poważnie, mimo rzucanych mu pod nogi kłód, przeszkód stawianych przez przełożonych i wielu innych, którzy nie chcieli, aby ukazała się ona w Polsce. Trochę smutne, że mimo iż wyszła ładnych parę lat temu, pozostaje nadal aktualna, a to, o czym tam napisano, nadal nie zostało wyjaśnione.

apache_server | 2014-01-18
Przeczytana: 03 marca 2007

Są tacy, którzy nigdy nie powinni być księżmi. I o nich jest ta książka.

czytelnik | 2016-11-20

Kapłan niezłomny. Zarówno w okresie PRL, kiedy urzędy marionetkowego państwa próbowały skłonić do do współpracy, był zastraszany, a nawet został dwukrotnie pobity przez tzw. "nieznanych sprawców", jaki i w "wolnej Polsce". Nie wiem, czy to co go spotkało w III RP (i to ze strony duchowieństwa) nie jest gorsze od trudności przeżywanych w latach osiemdziesiątych. Ks. Isakowicz-Zaleski po zapoznaniu się z materiałami zgromadzonymi w IPN-ie, dotyczącymi współpracy krakowskich księży z bezpieką, zwrócił się do władz kościelnych z prośbą o zajęcie stanowiska i pomoc w opracowywaniu materiałów. Pierwszy list pozostał bez odpowiedzi. W drugim hierarcha odpisał lakonicznie, polecając go opiece Matki Bożej. Po kolejnej próbie uzyskania odpowiedzi usłyszał w kurii, że lepiej będzie jeśli da sobie z tym spokój. Ks. Isakowicz-Zaleski nie zaniechał działań, uznając że wierność prawdzie jest ważniejsza. Metropolita krakowski zabronił mu wtedy zajmować się tą sprawą. Kilka miesięcy później...

SocialPolicy | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Ciekawie opracowana, dająca ogólne spojrzenie na wybory dokonywane przez księży w czasach "słusznie minionych". Mimo, iż książka odnosi się głównie do duchowieństwa, to łatwo przenieść jej treść na inne grupy społeczne i zyskać wiedzę nt. sposobów działania SB, czy psychiki człowieka. Kolejny element, który przykuł moją uwagę dotyczył relacji wewnątrz kościoła, sposobów w jaki jego władze rozwiązywały problemy oraz sposobów w jaki kapłani, którzy współpracowali z SB uzasadnili swoje wybory (co zostało dołączone m.in. w formie skanów listów przesłanych do autora). Autor odniósł się również do problemów, jakie pojawiają się w związku z analizą dokumentów IPN, odpowiadając także na zarzuty co do ich "fałszywości".

Skandynawska | 2017-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 października 2017

Nie przeczytałam do końca. Nazwisk jest zbyt dużo i łatwo się w tym pogubić. Myślę jednak, że komuś, kto dobrze zna temat lub żył w tamtych czasach książka może się podobać.
Całość sprawia wrażenie solidnej publikacji z dużą ilością źródeł, więc ostatecznie oceniam ją jako bardzo dobrą.

książek: 2089
robinslav | 2014-10-12

Rzeczowe, suche, pozbawione cienia ocen subiektywnych, zestawienie faktów, dokumentów, danych, dowodów, pism, rachunków, listów etc., etc. „Robota” księgowego! Solidna, rzeczowa, dobrze wykonana „robota”!
Działania SB – czas otwartej walki z Kościołem i infiltracji środowisk kościelnych i duchowieństwa.
Próby werbunku biskupów, profesorów, duszpasterzy i kleryków.
Współpraca z bezpieką – współpraca pozorna, zerwana a także ta trwająca latami i przynosząca tomy informacji, opłacana pieniędzmi i upominkami.
Wreszcie rozdział – Załączniki – odpowiedzi na listy wysłane przez autora do duchownych zarejestrowanych przez SB jako tajni współpracownicy. Niestety w tekście opisującym daną osobę w poszczególnych rozdziałach nie ma odnośników na której stronie w załącznikach znajduje się jej odpowiedź. Poszukiwania sprawiają zatem trochę problemów.
Zaskoczył mnie niewątpliwy fakt – chyba tylko jedna osoba, jeden duchowny przyznał się do współpracy i przeprosił – cała natomiast „znakomita”...

Karo | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

"Szczególnie zależy mi na tym, aby z publikacją zapoznali się ludzie młodzi, zarówno swieccy, jak zwłaszcza - klerycy i księża. Mam bowiem nadzieję, że owa skromna praca badawcza pozwoli im lepiej zrozumieć moralne wybory, jakich musiało ustawicznie dokonywać poprzednie pokolenie, żyjące w systemie totalitarnym. A także pozwoli im na określenie własnych postaw życiowych, gdy w innej rzeczywistości - również niełatwej i skomplikowanej - będą musieli wybierać między odwagą a konformizmem, między ewangeliczną służbą a karierowiczostwem i materializmem, między solidarnością a egoizmem, a przede wszystkim między trudną prawdą a łatwym przemilczeniem i jeszcze łatwiejszym kłamstwem." - pisze w posłowiu autor książki.
Książka należy do utworów wartościowych, trudnych i niejednoznacznych. Pokazuje, że nic nie jest czarne, lub białe, choć byśmy nieraz tak chcieli. Ubolewam (razem z autorem) po raz kolejny nad tym, że wpływowe środowiska nie dokonały samooczyszczenia, a od kościoła jako...