C. S. Lewis. Chłopiec, który spisał dzieje Narnii

Tłumaczenie: Irena Scharoch
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
C.S.Lewis. The boy who chronicled Narnia. A biography
978-83-716356-4-9
biografia, Narnia, Lewis
Aria

Chłopiec, który spisał dzieje Narnii to biografia C.S. Lewisa (1898-1963), pisarza, naukowca, wykładowcy języka i literatury angielskiej w Oxfordzie i Cambridge, autora prac poruszających problemy moralności chrześcijańskiej, etyki i filozofii, nazywanego przez przyjaciół "apostołem sceptyków". C.S. Lewis napisał m.in. "Listy starego diabła do młodego", ale przede wszystkim stworzył fantastyczną krainę Narnii i międzygwiezdnych światów w cyklu "Trylogia międzyplanetarna". Biografia ta jest osobistym, a jednocześnie wyważonym wizerunkiem pisarza cieszącego się ogromną popularnością, obdarzonego mądrością, niezwykłą wyobraźnią, umiejętnością przejrzystego i logicznego prowadzenia narracji, darem mówienia o sprawach najtrudniejszych w sposób prosty, przemawiający do każdego.

Isadora | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

C.S.Lewisa chyba nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba - ten wykładowca języka i literatury angielskiej w Oxfordzie i Cambridge zasłynął jako wybitny autor tekstów religijno - filozoficznych, dzięki którym zyskał miano apologety chrześcijaństwa, ale także jako twórca fantastycznych światów w "Trylogii międzyplanetarnej" i "Opowieściach z Narnii". Nie ukrywam, że należy do grona moich ulubionych i najbardziej cenionych pisarzy, a jako taki jest dla mnie postacią szczególnie intrygującą. Sięgając po biografię Lewisa autorstwa Michaela White'a miałam wobec niej ogromne oczekiwania - pragnęłam dowiedzieć się jak najwięcej o nim samym, jego życiu, inspiracjach, twórczości - to jasne; nie spodziewałam się jednak tak wnikliwej analizy psychologicznej niemal każdego aspektu jego zaledwie 65-letniego życia i tak barwnie, sugestywnie nakreślonych ram obyczajowych epoki, do której przynależał. Otrzymałam znacznie więcej, niż oczekiwałam, na dodatek w znakomitym stylu.

Portret C.S.Lewisa...

bibliofilka | 2012-03-15
Przeczytana: 13 marca 2012

Żył po to, by pisać. Oddawał się więc wszystkim rodzajom pisarstwa - wydał dziesiątki prac naukowych, zbiory poezji, rozprawy filozoficzne, teologiczne i historyczne, autobiografię, książki z gatunku science fiction i fantasy, a także utwory dla dzieci czy satyrę o tematyce religijnej.

Ponadto był dowcipny i błyskotliwy, miał ogromne poczucie humoru i cięty język, był również świetnym kompanem-przyjacielem, potrafił pisać tak jak mówił - posługując się ciepłym, życzliwym i dodającym otuchy głosem. Jednak jego największym darem była umiejętność pięknego i prostego wyrażania myśli.

Taki obraz Lewisa wyłania się z kart książki Michaela White, który starał się ukazać jego twórczość pisarską. Jednak - jak to w wypadku wybitnych osób bywa - charakter Lewisa był sumą sprzeczności. Dlatego ma zwolenników, jak i przeciwników. Ale zaczynimy od początku, czyli od dzieciństwa, bo ten okres ukształtował wyobraźnię Lewisa (Jacka) i dostarczył materiału pozwalającego później stworzyć...

Aria | 2010-08-14
Przeczytana: luty 2009

Bardzo dobra biografia. Ukazuje Lewisa z krwi i kości. Prawdziwego człowieka, bez całej tej aury, jaką mu zrobili religijni fanatycy. I taki jest o wiele bardziej prawdziwszy. Wielu ciekawych rzeczy można się o nim dowiedzieć.

„Tolkien opowiadał swoje historie powoli i skrupulatnie, wielką wagę przywiązywał do szczegółów i realiów epoki. Wszystkie książki wielokrotnie przerabiał, zastanawiał się nad każdym szczegółem, a powieściową rzeczywistość kreował od samych podstaw, by w końcu stworzyć świat zaskakujący realizmem i wielowarstwowością. Lewis natomiast zaczynał od niesprecyzowanego pomysłu i ogólnej, mglistej wizji, później zaś delektował się wpasowywaniem detali w tak przygotowane ramy. A kiedy Tolkien pracował w ślimaczym tempie, lecz z zegarmistrzowską precyzją, Lewis jak wicher przemykał przez tekst, zwykle zadowolony z pierwszej wersji i tylko z rzadka zmieniając jakiś fragment. Jeżeli za drugim razem nie udawało mu się osiągnąć zmienionego efektu, rezygnował z całego...

mansto | 2016-09-12
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Po przeczytaniu tej książki mogłem spojrzeć na Lewisa inaczej, zrozumieć go inaczej i polubić go inaczej. A przede wszystkim: bardziej utożsamić się z jego wizją sztuki niż z wizją Tolkiena, co chyba zostało mi już na dobre.

Nitroprusydek | 2013-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 lutego 2013

Książka ciekawa, pokazuje złożoność osobowości Jacka Lewisa, choć miejscami jest nieco chaotyczna.
Minus za mnóstwo literówek.

domik | 2013-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Ciekawa biografia. Czasami gubiłam się , ponieważ rozdziały są ułożone tematycznie, a nie chronologicznie. Postać Lewisa w książce nieco odbiegała od moich wyobrażeń o nim. Autor dość sceptycznie wypowiada się książkach Lewisa. Bardzo chciałabym przeczytać 'dopóki mamy twarze" i zapis "pogadanek" dla BBC, o których przed przeczytaniem tej biografii nie widziałam.

Turms | 2013-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

To co C.S. Lewis przemilczał w swojej autobiografii "Zaskoczony radością", a biografowie próbują tuszować a także podważać, Michael Withe wyciąga na światło dzienne. Dzięki temu ukazuje człowieka z krwi i kości, a tym samym dużo bardziej interesującego, niż kryształowo czystego i niwinnego apologetę chrześcijaństwa jakim niektórzy chcieliby widzieć C. S. Lewisa.

Herkules | 2011-07-04

Podoba mi się jego twórczość, mimo że fantastyka już mnie powoli zaczyna nudzić czytałem siedem tomów "Opowieści z narni", i mi się podobały.

Justysiaczek | 2016-07-21
Przeczytana: 24 sierpnia 2016