Pierścień Borgiów

Tłumaczenie: Michał Szymański
Cykl: Inspektor Pendragon (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
The Borgia Ring
intryga, tajemnica, śledztwo, historia
Beata

Na jednym z londyńskich placów budowy zostaje odkopany szkielet ze złotym pierścieniem na palcu. Jaki związek istnieje pomiędzy znaleziskiem sprzed 500 lat a królową Anglii? Jack Pendragon rozpoczyna śledztwo w sprawie trzech makabrycznych morderstw. Będzie potrzebował całego swojego dwudziestoletniego doświadczenia, aby poradzić sobie z zabójcą czerpiącym morderczą inspirację z doświadczeń...

Jack Pendragon rozpoczyna śledztwo w sprawie trzech makabrycznych morderstw. Będzie potrzebował całego swojego dwudziestoletniego doświadczenia, aby poradzić sobie z zabójcą czerpiącym morderczą inspirację z doświadczeń renesansowego rodu, którego władza i okrucieństwo stały się legendą.

allison | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 23 października 2013

Powieść trzymająca w napięciu, ale ostateczne rozwiązanie zagadki ze współczesności wydało mi się zbyt przekombinowane; znacznie lepiej na tym tle wygląda tajemnica sprzed wieków, której finał jest powiązany z bieżącą akcją.

Autor wykorzystał sporo historycznych faktów i jego opowieść o spiskowcach z elżbietańskiej Anglii jest najciekawszym elementem fabuły.
Słabiej wypadają wcześniejsze wydarzenia, z czasów rodziny Borgiów. Mam wrażenie, że White całkiem uległ tu komercji, za bardzo epatując opisami wyuzdania i przemocy. Wypadło to sztucznie i niesmacznie.

Czyta się tę powieść szybko, ale polecam ją jedynie jako lekki przerywnik między bardziej ambitnymi lekturami albo jako niezobowiązujący czasoumilacz:).

Robert | 2010-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zajawka na okładce, czyli nota wydawcy jest jak zwykle płaska i nic nie wnosząca. Chyba wszystkie powieści sensacyjno-historyczne są opisywane na tą samą modłę. Trzeba to przeboleć i zagłębić się w samą treść.

Akcja toczy się w Londynie, i tak właściwie tylko tam. Co prawda, jest kilka epizodów 'sprzed wieków' ale nie są na tyle ważne (a przynajmniej nie naszpikowane istotnymi informacjami), żeby wszystko dokładnie pamiętać. Ogólnie, uznaję to za zaletę. Przynajmniej się człowiek nie pogubi w natłoku lokalizacji, artefaktów i innych elementów skomplikowanej układanki. Tu jest prosto, co nie oznacza, że nieciekawie. Lokalizacji historycznych jest kilka, zostały przedstawione zwięźle, bez zbędnego rozczulania się, adekwatnie do tempa akcji. Więcej zdecydowanie dzieje się we współczesnych miejscach, i widać, że historia jest punktem zaczepienia dla reszty fabuły.

Fabuła jest jakby szablonowa, powieść sensacyjna skłaniająca się bardziej do detektywistycznej niż przygodowej. Jest...

Małgosia | 2016-09-06
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Pierwsze śledztwo i drugie spotkanie z detektywem Jackiem Pendragonem. Niechcący zaczęłam od Sztuki Morderstwa, więc szybciutko musiałam nadrobić braki.
I z każdą książką nabieram ochoty na więcej i więcej śledztw Jacka Pendragona.
Tym razem pan detektyw musiał się zmierzyć z bardzo trudnym przeciwnikiem, który okazał się... No właśnie, kim było to monstrum? Chorym i biednym człowiekiem, czy wyrachowanym i okrutnym mordercą?
Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy z czytających. Ja wiem jedno, z wielką przyjemnością potowarzyszę detektywowi Jackowi Pendragonowi w każdym następnym śledztwie.
I na koniec pytanie: dlaczego słodkie cukierki dostały nazwę po najgorszej, najbardziej podstępnej i wrednej morderczyni? Czyżby właśnie dlatego, że Lukrecja Borgia była taką z pozoru niewinną i słodką istotką?

Angelika | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Ja uważam, że książka jest bardzo dobra, mimo tego, że kilka osób ją tutaj skrytykowało to i tak nie zmienię swojej opinii i polecę ją jako książkę raczej lekką, wciągającą oraz naprawdę umilającą czas.
Ciekawym pomysłem jest przeplatająca się akcja i wątki rozgrywające się w XVI wieku oraz czasach współczesnych. Uważam też, że autor potrafi zaskoczyć - tutaj chodzi mi o rozwiązanie zagadki związanej ze szkieletem, oraz powodzeniem (bądź niepowodzeniem) wyprawy w celu zabicia królowej. Tak, tutaj powiem, że wyszło to na plus. Atrakcyjności książce dodaje też główny bohater, inspektor Jack, który naprawdę wzbudza sympatię u czytelnika. Książka ma krótkie rozdziały co sprawia, że akcja dzieje się szybko i szybko też się to czyta.
Minusem jest wyjaśnienie motywu zabójstw i sama końcówka - lekko przekombinowana.
Wystawiam dobrą ocenę ponieważ czytało się dobrze, tematyka mnie interesuje, i dzięki tej książce pewnie sięgnę po więcej książek opowiadających o rodzie Borgiów. Jeśli uda...

Iwona | 2014-11-07

Kryminał oceniam jako dobry, choć trochę za mało głęboki.
Nie wciąga jak potrafią inne, akcja nie pochłania czytelnika, aczkolwiek sam bohater lekko wciąga swoją osobowością.
Nie jest Brown - ale podobna tematyka. Więc polecam miłośnikom Dana Browna.

czarrna | 2012-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Uwielbiam książki, w których watek kryminalny łączy się z historycznym, a jeszcze lepiej historyczno-literackim, dlatego też bez zastanowienia sięgnęłam w bibliotece po "Pierścień Borgiów".

Największym plusem książki jest to, że szybko się ją czyta, a poza tym pewne opisowe dłużyzny można spokojnie przekartkować, jednak czy to drugie można zaliczyć do zalet? Już chyba nie.

Książka nie wciąga i nie fascynuje, czyta się ją w miarę przyjemnie i tych kilku godzin przeznaczonych na lekturę nie można uznać za straconych, jednak spodziewałam się czegoś więcej, czegoś przykuwającego uwagę i sprawiającego, że czytelnik nie może oderwać wzroku od kolejnych linijek tekstu.

Poza tym fabuła miejscami jakby poklejona na siłę. A morderca? A no wyskakuje w pewnym momencie jak "Filip z konopi".

Ogólnie rzecz ujmując książka przyzwoita, ale nic ponad to.

kinzetka | 2013-10-02
Przeczytana: 2011 rok

White snuje dwie opowieści. Jedna dzieje się w przeszłości, gdzie bohaterem jest jezuita John William Allen. Druga rozgrywa się we współczesnym Londynie, gdzie nadinspektor Jack Pendragon musi wyjaśnić zagadkę kolejnych morderstw towarzyszących odkryciu zwłok na budowie. Przeszłość i teraźniejszość łączy pierścień niegdyś należący do Lukrecji Borgii.
Lukrecja Borgia, alchemia, trucizny, tajemnica i żądza władzy – są to tematy nośne, acz tak już wyeksploatowane, że bez odpowiedniej dawki finezji i talentu, nużą raczej niż ciekawią. White stawia na seks, zbrodnię, wynaturzenie, ale próżno szukać w jego opowieści jakiejkolwiek lekkości i nowatorskiego pomysłu. Odwrotnie – facet kalkuje stereotypy i czyni to tak nieudolnie, że wątek historyczny nijak nie odzwierciedla ducha renesansu. Lukrecja Borgia to napalona morderczyni, Cornelius Agrippa – zły alchemik, który skupia się głównie na „dopieszczaniu” strasznej trucizny, a fanatyczny mnich prze przez pół Europy, aby dokonać morderstwa...

KamiVV | 2011-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Przyjemny kryminalik prowadzony w dwóch rzeczywistościach czasowych, sympatię zjednuje sierżant Pendragon rozwiązujący zagadkę zniknięcia odkopanego, starego szkieletu z pierścieniem. Fabuła średnio porywająca i samo zakończenie nieco rozczarowuje, jednak lekkie pióro White'a sprawia, że z książką miło spędza się czas.

karola | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Wciągająca.
Nie jest porywająca, ale byłam ciekawa jak się zakończy.
No i inspektor Jack Pendragon wzbudził moją sympatię.

Monika | 2012-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Świetnie się czyta. Gratka dla miłośników zagadek kryminalnych oraz wątków historycznych. Polecam!!