Sherlock Holmes. Nieautoryzowana biografia

Tłumaczenie: Anna Bartkiewicz
Wydawnictwo: W.A.B.
Sherlock Holmes. The Unauthorized biography
Grażyna

Podejrzenia czytelników, którzy latami wysyłali listy na londyński adres Sherlocka Holmesa - Baker Street 221B - wreszcie się potwierdziły. Słynny detektyw istniał naprawdę! I w końcu doczekał się prawdziwej biografii. Książka Nicka Rennisona, zapalonego holmesologa, pełna jest szczegółów dotyczących rodziny, pochodzenia, wykształcenia i działań pozazawodowych tej niezwykłej postaci....

I w końcu doczekał się prawdziwej biografii.
Książka Nicka Rennisona, zapalonego holmesologa, pełna jest szczegółów dotyczących rodziny, pochodzenia, wykształcenia i działań pozazawodowych tej niezwykłej postaci. Puszczając do czytelnika oko, biografista opisuje dom rodzinny Holmesa, zagubiony pośród ponurych wrzosowisk północnego Yorkshire, wyjaśnia, co łączyło detektywa z piękną Irene Adler, zdradza, ile jest prawdy w pogłoskach o jego homoseksualizmie, i rozstrzyga, czy był on uzależniony od opium. Wszystko to podszyte jest humorem i opisane na tle panoramy wiktoriańskiej Anglii - jej mody, polityki, nauki, burzliwego okresu w historii, kulturze i obyczajowości.
Miarą sukcesu Arthura Conan Doyle'a jest to, jak jego historyjki pisane do gazety osiągnęły z czasem miano świetnej literatury. Miarą sukcesu Rennisona jest fakt, że tchnął on w tę literaturę tyle życia, abyśmy uwierzyli, iż Sherlock Holmes istniał naprawdę.
Świetna intelektualna rozrywka nie tylko dla fanów detektywa wszech czasów!

Na początku roku do kin wjedzie film Sherlock Holmes w reżyserii Guya Richiego. W rolę głównego bohatera wcieli się Robert Downey Jr., dr. Watsona zagra zaś Jude Law.

źródło opisu: http://wab.com.pl/?ECProduct=894

źródło okładki: http://wab.com.pl/

Napisanie rzetelnej,obiektywnej i szczegółowej a jednocześnie ciekawej biografii jest nie lada sztuką. Udaje się to tylko nielicznym. A cóż powiedzieć o porwaniu się na biografię postaci literackiej? I to należącej do bohaterów wszech czasów!
Taki wyczyn może zakończyć się albo totalną klapą, albo mistrzowskim osiągnięciem.

Nick Rennison wykonał tytaniczną pracę, którą udało mu się usystematyzować w niezwykle interesujący sposób, dzięki czemu lektura jego książki jest równie ekscytująca jak powieści A. Conan Doyle'a.

Autor cały czas prowadzi z czytelnikiem prowokacyjną grę - świat fikcji literackiej przeplata się z autentycznymi wydarzeniami i postaciami do tego stopnia, że często łapałam się na tym, iż zaczynam traktować Holmesa, Watsona, ich klientów i tropionych przestępców jak faktycznie żyjących kiedyś ludzi.
Wiele razy sprawdzałam też, czy opisywane postacie były autentyczne, czy też okazały się owocem wyobraźni sir Arthura. Dotyczy to mało znanych, epizodycznych...

Zuela | 2013-11-05

Jest to podsumowanie chyba całej prozy Conan Doyla,wszystkie okruchy informacji o Sherlocku Holmesie.Ja jak zwykle polowałam na informacje o bracie Sherlocka -Mycrofcie.Mam totalnego bzika na punkcie Mycrofta Holmesa.Jak zaczynałam przygodę z Baker Street w wieku 12-13 lat Mycroft został moim idolem czekającym na to aż dorosnę i odnajdę go nie tylko na łamach książek Artura Conan Doyla.Dorosłam,ale Mycrofta szukam dalej.W zyciu,w książkach,marzeniach....książkę gorąco polecam

Krysztyna | 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Autor ciekawie wplata prawdziwe fragmenty historii XIX-wiecznego Imperium Brytyjskiego w fikcyjną opowieść o życiu jedynego na świecie detektywa-doradcy (konsultanta). Książka jest skarbnicą wiedzy o sprawach kryminalnych i skandalach XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii (m.in. kłopoty z Irlandią). Pomijając wzmianki o fikcyjnych postaciach wymyślonych przez sir Arthura Conan Doyle'a, można wiele nauczyć się z przekazu Nicka Rennisona.
Czytelnik gubi się w domysłach, co jest fikcją literacką, a co faktami z przeszłości. Co więcej, Rennison nagina wydarzenia tak, żeby pasowały do rzekomego życiorysu Holmesa.
Autor tak manipuluje czytelnikiem, że pod koniec książki byłam prawie skłonna uwierzyć w istnienie prawdziwego Sherlocka Holmesa z krwi i kości oraz innych, znanych z kart nowel i opowiadań, postaci.

Samozwaniec | 2012-09-20
Przeczytana: 2012 rok

"I believe in Sherlock Holmes"

Guinevere7 | 2010-03-05
Na półkach: 2010, Przeczytane

Prawda to czy fałsz...
Trochę naukowa, trochę biograficzna, mnóstwo rozważań i wiarygodnych faktów.
Zdumiewająca książka - polecam.

Stanzzi | 2012-08-04

Rewelacyjna pozycja, która sprawia, że powoli zaczynamy wierzyć, że Sherlock Holmes istniał nie tylko w wyobraźni Doyle'a. Niesamowita determinacja i uwaga Nicka Renninsona owocująca biografią, którą może się poszczycić nie każda legendarna, autentyczna postać. A oprócz tych oczywistych zalet - świetne studium 'holmesologii' dla spragnionych kontaktu z najsłynniejszym detektywem świata. Serdecznie polecam!

ems | 2013-09-18
Przeczytana: wrzesień 2013

Przeczytałem jako 'szerlokista'. Czytało się nawet nieźle, ale w trakcie lektury wątpliwości zaczęły mnie ogarniać. Pomysł może i oryginalny, ale ta fikcyjna biografia fikcyjnego detektywa jakoś mnie nie przekonała. Bo jak kiedyś wyraził się klasyk Mleczko - 'żeby przynajmniej było napisane, czy to poważnie czy dla jaj'
Reasumując - polecam tylko znawcom Holmesa, acz niekoniecznie.

gyrro | 2012-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2012

Książka wyśmienita, rozjaśnia całkowicie postać legendarnego detektywa. Biografię czyta się z zapartym tchem, niczym opracowania dot. rzeczywistych osób. Polecam nie tylko fanom twórczości Doyla, ale każdemu kto chce otrzymać pełen obraz Sherlocka Holmes'a.

Kasia | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Raven | 2015-01-18
Na półkach: Polecane, Posiadam, Przeczytane

Każdy fan Sherlocka będzie zachwycony tą pozycją :)