Pilot wojenny

Wydawnictwo: Muza
8373191526

Pasjonująca opowieść o przygodach lotników przeplata się z dramatycznym opisem tysięcy uciekinierów, ewakuujących się bezładnie pod naporem niemieckiej armii. W scenerii technicznych szczegółów samolotu dochodzą do głosu, wyostrzone śmiertelnym zagrożeniem, ogołocone z patosu, dramatyczne emocje i refleksje o międzyludzkiej wspólnocie i współodpowiedzialności, o sensie ofiary.

Linda | 2014-05-03
Przeczytana: maj 2014

1."Moja cywilizacja, dziedzictwo Boże, ugruntowała szacunek dla człowieka poprzez jednostki"
2."Będę zwalczał każdego, kto będzie chciał narzucić jakiś zwyczaj innym zwyczajom, naród innym narodom, rasę innym rasom, myśl innym myślom"
3." Będę walczył o człowieka. Przeciwko jego wrogom. Ale także przeciwko sobie."
I jak tu nie kochać Saint-Exupery!!
Nowelka o wartości większej niż cegiełka złota albo diamentu rozmiaru jajka. O takich ludzi warto walczyć. Marzyciel o wielkim sercu i mądrej głowie.

Książę | 2014-09-05

Czuje się oczarowany twórczością A.Saint-Exupery'ego. O ile w "Małym Księciu" dał nam wszystkim poznać swoją wrażliwą stronę i ogromną wyobraźnię, o tyle w "Pilocie wojennym" przelał na stronnice książki życiową mądrość w czystej postaci. I nie jest to garść aforyzmów wyssana z palca. Musimy pamiętać, że autor pisał tą książkę obładowany bagażem wojennych doświadczeń.
"Pilot wojenny" to już nie książka dla dzieci. To przekrój przez umysł człowieka poddanego wielkim obciążeniom fizycznym i psychicznym oraz ilustracja niesamowitej przemiany duchowej, która ma miejsce w kluczowym momencie książki. Antoin de Saint-Ex. doceniam nie tylko ze względu na wspaniały język literacki, ale przede wszystkim jako samego człowieka. Dlaczego? Od początku wiadomo, że udział Francji w wojnie nie ma sensu, jeden po drugim na jego oczach umierają kumple z eskadry (nie mówiąc już o zwykłych ludziach ginących codziennie na ulicach miast i wiosek), w końcu pod znakiem zapytania staje jego własne życie. W...

Grzegorz | 2012-03-24
Przeczytana: marzec 2012

Książka może i ciekawa, ale nie w moim klimacie.

Radu | 2011-07-02
Przeczytana: 2004 rok