Tajemnica Medyceuszy

Wydawnictwo: Rebis

W krypcie kaplicy Medyceuszy we Florencji dwoje naukowców: Edie Granger i jej wuj, Carlin Mackenzie, bada zmumifikowane szczątki jednego z najpotężniejszych rodów włoskiego renesansu. Balsamiści świetnie się wywiązali ze swego zadania, trudno jednak pobrać materiał do analizy genetycznej. Badacze mają obiekcje co do tożsamości z górą pięćsetletnich zwłok. W dodatku nikt nie potrafi wytłumaczyć obecności dziwnego przedmiotu znalezionego w jednym z ciał. Dla Mackenziego jest to odkrycie życia, dla Edie a początek obsesyjnych, śmiertelnie niebezpiecznych poszukiwań. Weneckie kanały, krypty i zaułki Florencji, odizolowane od świata monastyry w górach Macedonii są tłem wartkiej akcji, w której sekrety polityki renesansowej przeplatają się z mrocznymi intrygami współczesnych finansistów. Smakowita lektura. Michael White a muzyk, dziennikarz, redaktor naukowy czasopisma aGQa, jest autorem ponad 20 książek, m.in. biografii Asimova, Galileusza, Lennona, Mozarta oraz Isaaca Newtona, za którą otrzymał Bookman Prize. REBIS wydał jego: Tolkien. Biografia oraz powieść Ekwinokcjum, bestseller w wielu krajach.

allison | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Niestety, rozczarowała mnie ta powieść, bo nie ma w niej niczego oryginalnego; poza tym akcja jest chaotyczna, a finał nijaki i przewidywalny.

Plusem na pewno są liczne interesujące informacje na temat renesansowej Florencji, rodu Medyceuszy i wielkich umysłów włoskiego odrodzenia. Chyba tylko to uratowało fabułę w moich oczach, bo akcja dziejąca się współcześnie nie ma w sobie niczego intrygującego, mimo że trup ściele się gęsto.
Sposób rozwiązywania zawikłanych zagadek z przeszłości jakoś dziwnie przypominał mi "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna... I dlatego daję tylko pięć gwiazdek.

Elilaya | 2012-11-06

Książkę przeczytałam ze względu na Medyceuszy i ze względu na to, że jestem miłośniczką historii. Przeczytałam ją do końca tylko dlatego, że do ostatniej strony miałam nadzieję, że znajdę coś ciekawego, czegoś nowego się dowiem.. cokolwiek.. niestety. Zawiodłam się. W tej książce to sam ród Medyceuszy sprawiał wrażenie fikcyjnego. Mało wiarygodności.
Książka nie jest nudna, ale jest słaba, nie jest najgorsza, ale też do arcydzieł nie należy. Jest zbyt wiele wątków zupełnie niepotrzebnych i niczego nie wnoszących do fabuły. Postacie mało wyraziste, trudno się z kimś utożsamić i mało czasu spędzają nad sprawą o jakiej mowa w książce, skupiają się na wszystkim dookoła, a postać Rose moim zdaniem jest tam zupełnie niepotrzebna. Sensacja jakaś tam jest, ale jest jej mało. A pomysł na to, żeby cofać się w czasie, nie jest zły, ale w tym wypadku nie wypaliło, a tylko denerwowało. To wyglądało tak, jakby autor nie mógł się zdecydować o czym pisać więc postanowił pomieszać wszystko w...

Marlena | 2015-08-26
Przeczytana: sierpień 2015

Chyba nie jestem miłośnikiem tego typu książek, więc nie będzie samych zachwytów..co mi się podobało i co zapamiętam? uderzająca w tej książce była fascynacja Kosmy Medyceusza oraz jego kompanów nauką, wiedzą. Tak naprawdę Kosma Medyceusz miał przed sobą wizję bezpiecznego życia, wprawdzie nie takiego do jakiego przywykł wśród swoich przyjaciół, to jednak życia raczej wolnego od trosk, mógł opływać w bogactwa a zgłębiać swoją wiedzę mógł na miejscu. Podążył jednak za swoim sercem, za swoimi marzeniami, zwyciężyła młodość, która góry przenosi i wierzy, że potrafi zmienić świat.Naraził się na szereg niebezpieczeństw ale wierzył w to dlaczego to robił. Autor książki w końcowej części książki wskazuje, że z historycznego punktu widzenia brak przekazów aby Kosma Medyceusz odbył podróż na Golem Korab, a na szczycie tej góry nie ma monastyru, to jednak niewątpliwie osób, które takiego typu przygody przeżyły nie brakowało w historii...więc jak ktoś lubi historie trochę typu miłość...

Fey | 2011-07-05

Kolejna z serii zaginionych skarbów dawnych rodów i nie wiadomo czego jeszcze. Nie zachwyca, zwłaszcza po przeczytaniu kilku naprawdę wciągających pozycji spod tego znaku, ale należy przyznać, że coś w sobie jednak ma.

Mariusz Wojciechowski | 2011-07-20
Przeczytana: 2008 rok

Jedna ze slabszych ksiazek jaka w zyciu czytalem, mam w zwyczaju doczytywac do konca i tylko dlatego przez nia przebrnalem. Koncowka jest koszmarna, przewidywalna, banalna. Autor popuszcza wodze fantazji ponad dopuszczalne granice i nic dobrego z tego nie wychodzi... dramat. Oszczedzcie sobie czas i poszukajcie innej ksiazki.

emkaruda | 2011-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Historia - zagadka mogłaby być całkiem ciekawa gdyby nie język autora. Sztucznie tworzone i oklepane sceny; banalne, ocierające się o melodramat dialogi. Prawdopodobnie miało powstać coś na styl "Kodu Leonarda da Vinci". Cóż. Ale czyta się w miarę szybko.

Moniś | 2015-11-08

Średnio przeciętna książka, trochę mi się ciągnęła ale jakoś dałam radę. Na pewno są ciekawsze książki tego gatunku!

Anna Salamon | 2012-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Niestety, "Tajemnica Medyceuszy" dość mocno mnie zawiodła, książka kiepska z cieniutką fabułą. O ile przewidywalność i "kliszowość" można wybaczyć (wszak to jak w kinie gatunków, nie sięgamy po konkretne dzieło, żeby przewróciło nam w głowie i postawiło nasz świat do góry nogami, ale żeby zobaczyć jak autor poradził sobie z tematem) o tyle fakt, że książka jest po prostu nudna wybaczyć już trudno. Czytałam Medyceuszy bez większego przekonania, robiąc sobie kilka dłuższych i krótszych przerw, skończyłam jedynie ze swoistego poczucia obowiązku. Akcja nie porywa, bohaterowie są płascy i nie przekonują do siebie. Szczerze mówiąc ich losy nic a nic mnie nie obeszły. Znacznie ciekawsze i lepiej skonstruowane intrygi można znaleźć już w przygodowych książkach dla młodzieży. Wątek historyczny równie słaby, a także mało wiarygodny. Ogólnie rzecz biorąc szkoda czasu na tę pozycję.

Z tego co pamiętam książka zaczyna się nawet fajnie, ale potem jakoś tak wszystko jest naciągane.

Arisa | 2016-12-07