Tolkien Biografia

Tolkien. A biography.
Tolkien, White, Biografia
Sarahov

Inne wydania

Autor biografii skrupulatnie opisał całe życie pisarza - dzieciństwo w Afryce Południowej i West Midlands, tragiczną, przedwczesną śmierć rodziców, burzliwy związek z Edith Bratt, pobyt na froncie I wojny światowej, gdzie podczas bitwy nad Sommą Tolkien zapadł na gorączkę okopową, lata spędzone na pracy akademickiej na Oksfordzie, przyjaźń z C. S. Lewisem i dwuznaczne skutki hobbitomanii, która wybuchła w latach sześćdziesiątych.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2003

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

coldlily | 2014-07-11

Zazwyczaj nie pociągają mnie biografie, jednak biografii Tolkiena nie mogłam przepuścić. Napisana przez White'a książka wciągnęła mnie i zaspokoiła moją ciekawość związaną zwłaszcza z tworzeniem przez Tolkiena, gdzie dużą rolę odegrała jego osobowość (tu dowiedziałam się bardzo wielu ciekawych rzeczy o autorze, byłam zaskoczona niektórymi!).

Dla mnie to bardzo ciekawa książka, dobrze napisana, bardzo przyjemnie mi się czytało.

Nitroprusydek | 2013-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 września 2013

Całkiem poprawna biografia. Znalazły się w niej wszystkie istotne informacje na temat autora, pozwalające wczuć się w czasy, w których żył i poznać "motywy" powstania jednego z najbardziej czarujących światów fantasy, Śródziemia.

Klaudia | 2016-08-31
Na półkach: Przejrzane, Przeczytane

Świetna biografia Tolkiena. Napisana w przystępny sposób. Lekka, zawiera dużo rzeczowych informacji, do tego wzbogacona fotografiami. Polecam!

ladyEowyna | 2016-01-14

Pozycja obowiązkowa dla fanów Tolkiena i wszystkich innych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o życiu tego niezwykłego człowieka. Po przeczytaniu historii jego życia, książki przez niego napisane nabierają nowego koloru. Możemy przekonać się, jak osobiste przeżycia wpłynęły na wyobraźnię i jego sposób pisania, odkryć, jak bardzo on sam był pochłonięty przez Śródziemie. Przy tym poznajemy historię człowieka bardzo inteligentnego, pracowitego i z ogromnym talentem nie tylko do pisania, ale także chociażby do nauki języków. Książka momentami porywa jak najlepsza sensacja, wzrusza, ale też rzetelnie opisuje wiele aspektów życia Tolkiena, także jego wad i nawyków. Trzonem biografii pozostaje jego związek z Edith, poznajemy wszystkie radosne i smutne chwile w ciągu całego życia pary.
Michael White bardzo dobrze wywiązał się z trudnego zadania jakim było ujęcie tego wszystkiego w spójną, ciekawą całość. Polecam.

Anna | 2012-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

Książka "Tolkien. Biografia" chyba powinna nosić trochę inny tytuł, Tolkien i jego dzieło na przykład. Autor bardzo sprawnie przeprowadził nas przez podstawowe fakty dotyczące życia Tolkiena, ale nie chciał, bądź nie był w stanie, zaprosić nas do świata Tolkiena. Bardzo dużo miejsca poświęcono na analizy dotyczące "Władcy Pierścieni", ekranizacji tego tekstu, za mało na bardziej prywatne życie autora. Nie mam tu na myśli wyszukiwania sensacyjek, ale brakuje pogłębionej charakterystyki chociażby związku z żoną, relacji z dziećmi, kontaktów towarzyskich.
Na tle innych biografii, których jestem fanką, ta wypada niestety słabo.

Grzegorz | 2011-04-17
Na półkach: Przeczytane, Mam, Biografia
Przeczytana: 13 marca 2007

Tylko "po nasymu"...

Sarahov | 2011-05-16
Na półkach: Przeczytane, Własność

Zazwyczaj nie czytam biografii, ażeby życie autora nie przysłoniło mi odbioru jego dzieła.

Tu był wyjątek, który polecam.

lumien | 2012-02-07

Godna polecenia pozycja o Tolkienie, ze zdjęciami i ciekawym językiem.

Mateusz | 2012-09-26

ciekawa i przyjemnie napisana biografia

Domenico | 2012-11-02

Chyba najlepiej się ją czyta.