historyczna

Najważniejsze traktaty twórcy europejskiej medycyny w nowoczesnym polskim przekładzie. Antyczni Grecy, oprócz poezji, filozofii, podstaw nauk matematycznych i przyrodniczych, stworzyli także sztukę lekarską (téchne iatriké) jako najbardziej szlachetną i dobroczynną ze wszystkich ludzkich umiejętności. Dzięki kulturze pisma w Bizancjum przetrwały, wciąż czytane i przepisywane, starożytne księgi medyczne (w sumie ponad 60 pism), których autorem miał być Hippokrates z Kos. Od ponad półtora wieku nowe edycje i żmudne badania filologiczne ukazały całą doniosłość, ale i złożoność traktatów składających się na ogromną kolekcję Corpus Hippocraticum. Dobór pism w niniejszej publikacji, opartej na najnowszych studiach i edycjach tekstów źródłowych, wynika z wczesnego ich datowania (koniec V i początek IV w. p.n.e.), doniosłości poruszanych zagadnień oraz a co łączy je tematycznie a nadrzędności dietetyki w lecznictwie. Całość poprzedzona jest obszernym wprowadzeniem, każdy z tłumaczonych traktatów opatrzony został problemowym wstępem, komentarzem i bibliografią.

książek: 1910
Małgorzata | 2016-01-20