O śmiechu Demokryta

Seria: Theatroteka
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
historyczna

Zainteresowanie ludźmi wybitnymi wiąże się z potrzebą wiedzy na temat szczegółów z ich biografii. Ale co zrobić, jeżeli działalność publiczna, jak i życie prywatne osób na świeczniku nie dostarcza ciekawych i sensacyjnych informacji? Pozostaje mistyfikacja. W tej epistolograficznej opowiastce dwaj bohaterowie ? genialny lekarz i wszechstronny myśliciel ? podejmują dyskusję na temat śmiechu, który w życiu starożytnych Hellenów odgrywał ważną rolę. Choć wszelkie zdarzenia zostały wymyślone, a do spotkania owych zacnych mężów w istocie nigdy nie doszło, to jednak ich literacka przyjaźń, z czasem stopiona w jedno z prawdą historyczną, stała się m.in. źródłem poznania antycznych koncepcji komizmu. Idea śmiechu…

Mateusz | 2013-05-29

Wydawca włączył ten tytuł do cyklu "Theatroteka. Źródła i materiały do historii teatru". W księgarni na tę serię nie zwracałem większej uwagi, w hierarchii sztuk nie dałbym bowiem teatrowi wysokiej pozycji, gdyby mnie z jakiś względów Opatrzność mianowała głównym jurorem takiego dziwacznego współzawodnictwa. Złożyło się jednak, że owa książeczka wpadła mi w ręce na wyprzedaży, akurat gdy ze swoimi lekturami utknąłem gdzieś w głębokim antyku, więc kupiłem.
Jak wiele wspólnego mają te listy wspólnego z duchem starożytnego teatru, wskazano w dołączonej do wydania przedmowy. Cała reszta może natomiast z całą pewnością przypaść do gustu również tym, którzy w historii teatru nie gustują, bo tekst jest naprawdę sympatyczny.
Planuję w niedalekiej przyszłości bliżej się przyjrzeć pozostałym tomikom cyklu. Może więcej tam takich smakowitych kąsków?

PS. Przyjrzałem się pozostałym tomikom cyklu. Nie ma tam już więcej takich smakowitych kąsków.

Maciej | 2012-10-26
oskar_antypod | 2016-10-20