Czy pani mieszka sama?...

Wydawnictwo: Rachocki i S-ka
83-86379-08-1
powieść
Weronika

Lektura tej książki pozwoli Państwu zapomnieć o codziennych kłopotach. Trafność i złośliwość obserwacji, dowcip i wdzięk autorka łączy z wartką, pełną skandalików, ploteczek i romansów akcją. "Czy pani mieszka sama?" to powieść dla wszystkich i dla każdego.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Xenia,młoda dziennikarka,po przyjeździe do Warszawy,zamieszkała „kątem „,u swojej ciotki.W maleńkim mieszkanku musiała znosić obecność rozwydrzonego Acusia,wnuka ciotki i jego bałaganiarskiej matki.Nie były to wymarzone warunki.Xenia rozpoczęła,więc poszukiwania innego locum.Rychło okazało się jednak,że szanse na pokój przy rodzinie mają tylko mężczyźni.Są podobno mniej krępujący,nie myją się zbyt często i nie gotują.Na sztański pomysł,przeistoczenia się w chłopaka,wpadła po znalezieniu,na ulicy,legitymacji jakiegoś dziennikarza.Xenia,dziewczyna wysportowana,o niezbyt wybujałych kształtach,nie miała z tym większego kłopotu.Był to strzał w dziesiątkę.Już następnego dnia przeprowadziła się do przyzwoitego pokoiku,a właścicielka,wraz z córką Edytą,były zachwycone uprzejmością i delikatnością swojego nowego lokatora.Xeni ciążyła wprawdzie ta mistyfikacja,ale nie było innego wyjścia.Po jakimś czasie zapragnęła,choć na chwilkę,ubrać się w ładne ciuszki,pomalować usta i być adorowaną...

Mary | 2014-01-31
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Kapitalnie przezabawna i urocza! Autorka z dużą dawką humoru i szczyptą ironii oddaje klimat powojennej Warszawy. Dancingi, problemy mieszkaniowe, sublokatorzy, mieszkania z łazienką i ubikacją na półpiętrze, bikiniarze, mimozowate panny marzące o złapaniu męża i ich przedsiębiorcze mamusie - w tym tle Xenia, główna bohaterka, próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Xenia jest zupełnym przeciwieństwem omdlewających, szczebioczących kobietek, których nadrzędnym celem jest pozyskanie męża i założenie rodziny. Niezależna, z zawodu dziennikarka, mająca swoje zdanie i cięte poczucie humoru poszukuje swojego kąta, gdyż mieszkanie z ciotką, kuzynką i jej niesfornym synkiem Acusiem staje się nie do zniesienia. Niestety, w ówczesnych realiach młoda, bezdzietna panna ma spore problemy ze znalezieniem stancji (preferowani są mężczyźni, jako że nie kąpią się, nie gotują i nie robią prania, a poza tym są pożądani jako potencjalni kandydaci na mężów i zięciów). Przypadek i znaleziona...

izabela81 | 2016-04-20
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Autorka opisuje świat powojennej Warszawy z mieszkaniowymi problemami. Dokucza kobietom, ośmiesza je, za to o wiele łagodniej traktując mężczyzn. Fajnie jest czytając poznawać tło obyczajowe powieści, pewnych zwrotów, sytuacji, zwyczajów panujących w powojennej Warszawie. Samozwaniec ukazuje prawdziwą twarz stolicy, obnażając z humorem ludzkie grzeszki. Nie raz zaśmiałam się w głos. Choć książka napisana przeszło pół wieku temu, to myślę że nasze polskie społeczeństwo aż tak bardzo się nie zmieniło. Taka to warszawska satyra, którą czyta się bardzo przyjemnie.

Iwona | 2011-02-15
Na półkach: Przeczytane, Mam

Czytałam będąc w liceum i już w połowie książki płakała ...że się skończy :) Humor Pani Samozwaniec trafił prosto w moje ówczesne gusta. Bardzo lekko napisana książka z ogromną dawką humoru. Powojenna Warszawa zachwyca i chce się przenieść na tamte ulice w poszukiwaniu mieszkania :) Lektura lekka, gwarancja dużej dawki śmiechu.

apococzytasz | 2016-09-15

Dla mnie wspaniała. Humor, humor, humor!Jestem fanką M.Samozwaniec od lektury Marii i Magdaleny w dzieciństwie. Po tej autobiografii bezkrytycznie łykam wszystkie jej powieści. Polecam wszystkim.

Weronika | 2010-08-04
Na półkach: 2010, Przeczytane, Polski autor
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Książka lekka, czyta się jednym tchem. Dużo humoru:)

krasnylud | 2016-08-30
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2016

Książka zabawna i ironiczna (choć czasami niezbyt przemawiał do mnie ten humor, o dziwo). Ale koncept jest fajny, choć nienowy, a tło kulturowe, taki "swojski" galopujący PRL. Natomiast, jak chyba spora część satyr, nie najbardziej optymistyczna jak się zastanowić...

magdape | 2016-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2016