Mały domek w Wielkich Lasach

Tłumaczenie: Małgorzata Goraj
Cykl: Domek na Prerii (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Little House in the Big Woods
Cathhhy

Ależ tak! Te małe dziewczynki na okładce, to Laura i Mary Ingalls, wasze dobre znajome z amerykańskiego serialu telewizyjnego pt "Domek na prerii". Kto oglądał, pamięta bardzo kochającą się rodzinę farmerów z niestrudzonym ojcem (w tej roli popularny Michael Landon), zapobiegliwą matką i trzema córeczkami. Laura, średnia z córek, jest właśnie autorką książki, którą trzymacie w ręku. Opisała w niej czasy poprzedzające akcję telewizyjnego serialu.

Są lata siedemdziesiąte XIX wieku. Rodzina Ingallsów zamieszkuje mały domek w Wielkich Lasach stanu Wisconsin. Każdy dzień jej życia niesie ze sobą niezwykłe zdarzenia, a czasem dramatyczne przygody...

źródło okładki: zdjęcie autorskie

denudatio_pulpae | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Zostałam wprowadzona w błąd, że "Mały domek w Wielkich Lasach" jest historią zimowo-świąteczną. Jest to malownicza opowieść o życiu w tytułowym małym drewnianym domku przez cały rok, od zimy i świąt po żniwa w lecie. Czytając tę książeczkę przypomniało mi się trochę moje dzieciństwo na wsi. Wszystkie działania podporządkowane zmianom pór roku, samowystarczalność i wykorzystywanie na co dzień wytworzonych przez siebie przedmiotów i produktów spożywczych.

Nie jest to jednak książka dla wrażliwych dzieci, które myślą, że mleko jest z kartonu, a mięso z lodówki w supermarkecie (a tam zostało dostarczone z drzewa, na którym rośnie :P). Będzie opis otrzymywania bekonu metodą tradycyjną (ubój świni) oraz zostanie wyjaśnione skąd brało się podpuszczkę do produkcji sera (żołądki młodych cieląt). Myślę, że dzieci powinny znać takie fakty, ale jeżeli rodzice uważają, że takie informacje mogą zniszczyć psychikę ich pociech to nie polecam im "Małego domku w Wielkich Lasach". Ja z...

ardnaskela | 2015-12-20

Absolutna klasyka amerykańskiej literatury. Polecam.

Evik | 2013-10-23
Przeczytana: 21 października 2013

Domek na prerii...
Niektórzy pamiętają taki serial. Serial powstał na podstawie książek Laury Ingalls Wilder. Zgodnie z radą daną mi na FB swoją przygodę z "Domkiem na prerii" rozpoczęłam od tej niepozornej książeczki.

Akcja tej książki toczy się w Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych XIX wieku. Laura wraz z dwiema siostrami, Ma i Pa mieszka w małym domku w Wielkich Lasach w stanie Wisconsin. W lesie mieszkają niedźwiedzie, pumy i inne dzikie zwierzęta. Rodzina żyje z tego, co upoluje ojciec.
Zimy są surowe, więc trzeba się do nich przygotować - zrobić zapasy z mięsa upolowanego przez ojca.
Jest to początek rozwoju przemysłu - pojawiła się pierwsza maszyna do młócenia zboża. Dzięki niej można w jeden dzień wykonać pracę, która wcześniej zajmowała dwa tygodnie.

Ojciec Laury kocha dzieci. Gra na skrzypcach, opowiada historie. Jest też surowy. Bardzo mi szkoda było Laury, jak dostała lanie.
Szkoda mi też Charey'a, którego pokąsały osy. Sporo w tym jego winy, ale i tak mi go...

DJamena | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

książka jest niezwykle klimatyczna. W malowniczy sposób przedstawia codzienne życie w wielkich lasach. Sama okładka z dziewczynkami jest przepiękna!

Yasmine | 2011-04-09
Przeczytana: kwiecień 1995

Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa.

Karolina | 2016-11-08
Maria | 2016-07-07
Basia | 2016-06-22
Na półkach: Przeczytane, Dzieciece
Przeczytana: 22 czerwca 2016
Książki, które wprowadzą w świąteczny nastrój

Do Gwiazdki zostały dwa tygodnie, a ty wciąż nie czujesz świątecznego nastroju? Nawał obowiązków sprawia, że przeraża cię myśl o kupowaniu prezentów, których jak zwykle nie udało ci się kupić wcześniej, o sprzątaniu mieszkania i gotowaniu świątecznych potraw? Jako mól książkowy zapewne wiesz, co zrobić!