Mały domek w Wielkich Lasach

Okładka książki Mały domek w Wielkich Lasach Laura Ingalls Wilder
Okładka książki Mały domek w Wielkich Lasach
Laura Ingalls Wilder Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Domek na Prerii (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Domek na Prerii (tom 1)
Little House in the Big Woods
Nasza Księgarnia
1991-01-01
1991-01-01
Małgorzata Goraj
domek na prerii dla młodzieży Ameryka XIX wiek

Cudownie ciepła opowieść o czasach, gdy życie było trudne i siermiężne, a jednak jakby prostsze i przede wszystkim celowe. Codzienność odmierzana rytmem pór roku: zbiory jagód, grzybów, orzechów i innych darów lasu, zimowe łowy i wiosenne siewy, ręczny wyrób serów, odzieży i zabawek, radość z najbłahszych prezentów i uśmiechów losu. Aż się chce rzucić wszystko i uciec w Bieszczady (bo Wisconsin za daleko),najlepiej XIX-wieczne.

opisy życia na amerykańskiej wsi świetne, opisy szykowania posiłków, zdobywania rzeczy potrzebnych do przeżycia i życia świetne, dialogi przypominające fanfiki z wattpada ze względu na to, że to mimo wszystko literatura dziecięca, no a relacje rodzinne to patologia, ale ogólnie polecam dla rozwijania wyobraźni na temat tego jak wyglądała cultura amerykańskiej wsi, z której wyrastają takie icony jak ethel cain

Kto ma okazję przeczytać ją swojemu dziecku, koniecznie powinien. Cała seria jest fantastyczna, najlepiej zacząć od "Małego domku w wielkich lasach".

Absolutna klasyka amerykańskiej literatury. Polecam.

Absolutna klasyka amerykańskiej literatury. Polecam.

Zostałam wprowadzona w błąd, że "Mały domek w Wielkich Lasach" jest historią zimowo-świąteczną. Jest to malownicza opowieść o życiu w tytułowym małym drewnianym domku przez cały rok, od zimy i świąt po żniwa w lecie. Czytając tę książeczkę przypomniało mi się trochę moje dzieciństwo na wsi. Wszystkie działania podporządkowane zmianom pór roku, samowystarczalność i wykorzystywanie na co dzień wytworzonych przez siebie przedmiotów i produktów spożywczych.

Nie jest to jednak książka dla wrażliwych dzieci, które myślą, że mleko jest z kartonu, a mięso z lodówki w supermarkecie (a tam zostało dostarczone z drzewa, na którym rośnie :P). Będzie opis otrzymywania bekonu metodą tradycyjną (ubój świni) oraz zostanie wyjaśnione skąd brało się podpuszczkę do produkcji sera (żołądki młodych cieląt). Myślę, że dzieci powinny znać takie fakty, ale jeżeli rodzice uważają, że takie informacje mogą zniszczyć psychikę ich pociech to nie polecam im "Małego domku w Wielkich Lasach". Ja z chęcią sięgnę po kolejną część opowieści.

książka jest niezwykle klimatyczna. W malowniczy sposób przedstawia codzienne życie w wielkich lasach. Sama okładka z dziewczynkami jest przepiękna!

Domek na prerii...
Niektórzy pamiętają taki serial. Serial powstał na podstawie książek Laury Ingalls Wilder. Zgodnie z radą daną mi na FB swoją przygodę z "Domkiem na prerii" rozpoczęłam od tej niepozornej książeczki.

Akcja tej książki toczy się w Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych XIX wieku. Laura wraz z dwiema siostrami, Ma i Pa mieszka w małym domku w Wielkich Lasach w stanie Wisconsin. W lesie mieszkają niedźwiedzie, pumy i inne dzikie zwierzęta. Rodzina żyje z tego, co upoluje ojciec.
Zimy są surowe, więc trzeba się do nich przygotować - zrobić zapasy z mięsa upolowanego przez ojca.
Jest to początek rozwoju przemysłu - pojawiła się pierwsza maszyna do młócenia zboża. Dzięki niej można w jeden dzień wykonać pracę, która wcześniej zajmowała dwa tygodnie.

Ojciec Laury kocha dzieci. Gra na skrzypcach, opowiada historie. Jest też surowy. Bardzo mi szkoda było Laury, jak dostała lanie.
Szkoda mi też Charey'a, którego pokąsały osy. Sporo w tym jego winy, ale i tak mi go szkoda.

Laura pisze o sobie w trzeciej osobie.

Teraz pora na następne książki Laury.

Domek na prerii...

Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa.

Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa.

• Dziecięce
  • Literatura amerykańska