Apolejka i jej osiołek

Seria: Moje książeczki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Dorota_1988

Na samej górze bardzo wysokiej wieży mieszka księżniczka Apolejka. Czeka i wypatruje księcia, który po nią przybędzie. Pod wieżą, na podwórku, stoi zaczarowana studnia. Kto napije się z niej wody, zamienia się w osła. Pewnego dnia do wieży zbliżył się, śpiewając, królewicz. Zanim jednak Apolejka zdążyła zbiec po schodach, królewicz napił się wody i został osłem. Aby wrócić do swej postaci, powinien zjeść jabłko, ale ostatni owoc z jabłonki spada i toczy się do miasteczka, na targ, w stertę innych jabłek. Apolejka i osiołek podążają za nim.

Opowieść o miłości Apolejki do królewicza jest jedną z moich ulubionych i najlepiej zapamiętanych książek z dzieciństwa. Na sam widok okładki od razu robi mi się ciepło na sercu :)

Królewna Apolejka samotnie mieszka w bardzo wysokiej wieży. Rzadko miała gości, więc cieszyła się gdy tylko ktoś przechodził obok wieży. Pewnego razu zobaczyła królewicza i postanowiła z nim porozmawiać. Niestety zanim zbiegła z bardzo długich schodów, ten napił się wody z zaczarowanego źródełka i zamienił w osiołka. Po wielkich trudach odnalazła się "odtrutka", ale nie zadziałała tak jak powinna. Na szczęście w bajkach zwykle wszystko dobrze się kończy i tak było także tym razem... bo prawdziwa miłość przezwycięża największe problemy! Co odczarowało zły urok? Kto nie zna tej historii koniecznie musi przeczytać. Dla mnie to obowiązkowa pozycja dla każdego dziecka.

Dzisiaj przeczytałam to samo wydanie, które czytałam wtedy gdy byłam dzieckiem. Opowieść ta zachwyca mnie niezmiennie z niesłabnącą...

„Apolejka i jej osiołek” to historia dziecka, któremu z pozoru niczego nie brakuje. Główna bohaterka to przecież królewna, na pewno więc jest bogata, ma takie piękne stroje. Dlaczego wobec tego z utęsknieniem nieustannie wygląda przez okno? Odpowiedź jest prosta: Apolejka jest samotna. Pragnie kontaktu z rówieśnikami, tylko wspólna rozmowa i zabawa ukoi jego smutek. Kiedy już wreszcie kogoś spotyka, zaczarowana studzienka mąci jej radość.
Tak to już bowiem jest, że nie zawsze kontakty z innymi dziećmi układają się pomyślnie, trzeba jednak sprostać problemom i wspólnie dążyć do ich rozwiązania, a wtedy na pewno nawiąże się nić przyjaźni."
fragment mojej recenzji ze strony: http://www.szczecinczyta.pl/apolejka-i-jej-osiolek/#more-6637

Kor | 2012-01-22

Krótko. U W I E L B I A M :)

KaJo | 2013-06-20
Przeczytana: 2003 rok

Przypomina mi dzieciństwo. Potrafiłam czytać tę książkę non stop i ciągle do niej wracałam.

Yolka | 2016-08-14
zdomukowalska | 2016-08-05