Skrzaty

Tłumaczenie: Barbara Durbajło
Wydawnictwo: Bona
Leven en werken van de kabouter
978-83-62836-16-1
skrzaty, ilustrowane, dla dzieci
buschka

Skrzaty stanowią encyklopedię wiedzy o stworzeniach, których na co dzień nie zauważamy, a które – jak dowodzą autorzy – zamieszkują cały kontynent (niezwykle przydatna w początkach zbierania wiedzy o skrzatach okazuje się być załączona mapa Europy z zaznaczonymi miejscami ich występowania). Skrzaty są pochwałą wyobraźni, a jednocześnie ukłonem w stronę folkloru i kultury ludowej – wszak to ludowe podania dowodzą istnienia tych piętnastocentymetrowych stworzeń. Z albumu (bo taką właściwie formę ma książka holenderskich autorów) dowiadujemy się wszystkiego o historii skrzatów, ich budowie, rytuałach, sadybach, o ślubie i małżeństwie, polowaniach, kuchni. Poznajemy skrzacich przyjaciół i wrogów. Dzięki sugestywnym ilustracjom jesteśmy w stanie przyswoić wszystkie szczegóły życia naszych małych towarzyszy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwobona.pl/katalog/31/Skrzaty/kategoria/1

źródło okładki: http://www.wydawnictwobona.pl/katalog/31/Skrzaty/kategoria/1

Lena | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Jest to niezwykle oryginalna, pięknie zilustrowana książka zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Skrzaci świat przedstawiony przez autora wydaje się być bardzo realistyczny. Doskonała zabawa😀

"Ku mojemu zdumieniu doszły mnie słuchy, że podobno są ludzie, którzy nigdy nie widzieli skrzata. Jestem przekonany, że mają po prostu słaby wzrok" (Axel Munthe). Ta cudowna książka "jest wynikiem studiów nad skrzatami oraz dwudziestoletnich obserwacji i doświadczeń". Musiały to być bardzo wnikliwe obserwacje i studia, bowiem otrzymujemy rzetelne kompendium wiedzy na temat historii skrzatów (liczy sobie ponad 2 tysiące lat), ich charakterystycznych cechach, geografii występowania i większych skupiskach w Europie, ubiorach, rodzajach skrzatów (m.in. leśny, wydmowy, ogrodowy, domowy, a nawet syberyjski, a jakże). Wiele miejsca poświęcono rodzinie, dzieciom (skrzaty maja tylko po dwoje dzieci, zawsze bliźnięta), budowie domu, codziennym życiu, ulubionych przysmakach. Skrzaty to bardzo pracowite stworzenia, zajmujące się na co dzień garncarstwem, wydmuchiwaniem szkła, stolarką, metalurgią (metoda traconego wosku), wyrabianiem wszelkich potrzebnych narzędzi, szyciem ubrań,...

Basia_Pelc | 2013-03-26
Przeczytana: 20 marca 2013

Cała opinia tutaj:

Niesamowite niesamowitości...

Książka przedstawia niesamowitą ilość szczegółów, jest dokładna, opisuje wszystko zwięźle i zgodnie z rzeczywistością ;). To istne dzieło naukowe, swoista encyklopedia, którą można się świetnie ubawić. Broń Boże to nie jest wymysł, czy dzieło wyobraźni, skrzaty istnieją naprawdę, a to, że ich nie widzimy, nie może przesądzać o tym, że ich nie ma.

Jestem zachwycona tą lekturą. Każdy rodzic powinien nabyć taką książkę dla swojej pociechy, lub... kto wie czy nawet nie bardziej dla siebie. W czasach hello kitty, cars'ów, spiderman'ów, potworów i innych dziwadeł, ten zwyczajny skrzat wzrusza starszych i przypomina o ich dzieciństwie, o "Na jagody","Krasnoludkach i o sierotce Marysi" i wielu innych pozycjach w których niedoścignionym przez nikogo superbohaterem jest maleńki krasnalek.

Dzięki barwnym ilustracjom czytelnik gładko wstępuje do świata tychże maluszków i nigdy...

Ewa Kowalska | 2012-03-18
Na półkach: Przeczytane, Dla Ani, Posiadam, 2012
Przeczytana: 18 marca 2012

Prawie naukowa rozprawa o istnieniu skrzatów. O ich wyglądzie, zwyczajach, trybie życia. O tym, jak budują domy, wychowują dzieci, pomagają innym. Stąd się dowiemy, jakie spełniają zadania, jak sobie radzą w trudnym życiu, kto jest ich wrogiem, a kto chciałby być przyjacielem.
Książka jest bogato ilustrowana rysunkami, co znakomicie ułatwia odbiór przekazywanych treści. Wspaniale nadaje się dla ciekawych świata dzieci i poleciłabym ją z zastrzeżeniem stron z opisem i rysunkami tortur zadawanych przez trolle. No cóż, nawet życie skrzatów to nie bajka.

| 2013-09-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Zaczarowana książka.Był moment w którym uwierzyłem, że skrzaty istnieją.A co tam napiszę prawdę.Uwierzyłem..:)

Mariusz Albiński | 2012-03-31
Przeczytana: marzec 2012

Osobniki rodzaju męskiego mają 15 centymetrów wzrostu, ważą niespełna 300 gram, a w wieku 275 lat nadal są w sile wieku. Mają charakterystyczny dla siebie lekko zadarty nos oraz długie brody, na co dzień zaś noszą czerwone spiczaste czapki, pasy z torbą na narzędzia, filcowe buty, a także niebieskie bluzy. Są siedem razy silniejsze od dorosłego mężczyzny, mają przy tym lepiej rozwinięte zmysły smaku, węchu, dotyku i słuchu. Z kolei przedstawicielki rodzaju żeńskiego, choć mają podobny wzrost to ważą o 50 gram mniej, a po ukończeniu 350 lat dostają lekkiego zarostu. Ubierają się w szare i ciemnozielone stroje, które mają zapewnić im bezpieczeństwo. Na co dzień dbają o porządek i domowe ognisko, a także razem ze wszystkimi sąsiadkami wspólnie wychowują dzieci. Dziewczynki od najmłodszych lat uczą się robić na drutach, gotować oraz tkać, choć największą frajdę sprawia im karmienie butelką małych króliczków. Chłopcy zaś od trzynastego roku życia przechodzą pod opiekę ojców, którzy uczą...

Lenkaite | 2013-01-27
Przeczytana: maj 1995

Mój obiekt dziecięcej zazdrości z okresu podstawówki:)) który dwa lata temu dostałam pod choinkę od rodziców:DDD kompendium wiedzy o skrzatach:) dziś przerabiam książkę kolejny raz, już jako ciocia:)

Samanta Makurat | 2013-04-05
Przeczytana: 05 maja 2013

Raczej nie dla dzieci, może też nie dla mało lotnej młodzieży. Dla wystarczająco uważnych dorosłych, o dobrym wzroku - zdecydowanie tak !

Nemesea | 2015-03-25

Mam tę książkę od 25 lat. Uwielbiam ją :) Wczoraj wyciągnęła ją moja 2letnia córka - jej też się podoba.

Magdalena Gościniak | 2013-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Skrzaty. Każdy je zna, każdy wie, że istnieją, każdy wie, czym się zajmują - to wiedza, którą wynosimy albo z baśni, albo z opowieści. A tu, proszę, kompendium wiedzy, prawdziwa encyklopedia. I do tego jakie rysunki!

Sama nie wiem, czy to książka, czy to album :) Zwał - nie zwał, uruchamia wyobraźnię i przekazuje naprawdę konkretną wiedzę. Opowiada o historii skrzatów, podaje szczegółowo gdzie można je spotkać (nie tylko w Europie, ale i w Polsce!), określa detale wyglądu zewnętrznego, opisuje fizjologię, układ mięśniowy, świat zapachów, przywołuje dolegliwości i lekarstwa (w tym rany i guzy, a nawet sposoby transportu rannych), opowiada o starości. Ale to dopiero początki - dowiemy się też o rodzajach skrzatów występujących na ziemi, poznamy skrzaci kalendarz, zwyczaje związane z zaręczynami, ślubem i rodziną, zapoznamy się z budową domu i z tym, jak wygląda zwykły, pracowity dzień skrzatów. Poznamy tajniki przemysłu domowego - garncarstwa, wydmuchiwania szkła, metalurgii,...