Bajarka opowiada. Zbiór baśni całego świata

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Książka pełna baśni wybranych spośród tradycji tysięcy krajów powstała dla tych, którzy chcą opowiadać, oraz dla tych, którzy zechcą baśni wysłuchać – i dorosłych, i dzieci. Znajdują się tu opowieści o różnym stopniu trudności, dzięki czemu można je dopasować do każdego słuchacza, są także niezwykle różnorodne. Opowiedziane przez Marię Niklewiczową i zilustrowane przez Marię Orłowską-Gabryś nieprawdopodobne historie zachęcają do baśniowych podróży po całym świecie.

To klasyczne wydanie wielu czytelników pamięta z dzieciństwa – teraz powraca w nowej odsłonie, by najmłodsze pokolenie również mogło się zachwycić cudowną mocą baśni.

„Zbiór baśni — to podstawowy repertuar bajarza”.

- Maria Niklewiczowa, bajarka Marianna

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: https://aros.pl/ksiazka/bajarka-opowiada-zbior-basni-calego-swiata

Dominka1 | 2014-01-22

Wyjątkowy zbiór baśni. Urzeka różnorodnością,przedstawia mniej znane motywy literackie .Napisana interesującym , nie infantylnym językiem. z powodzeniem może zachwycić i dorosłych i dzieci.
Przy każdej baśni jest informacja z jakiego kraju pochodzi.Mamy okazję poznać historię których tłem jest wieś, mroźne tajgi czy morza i zaczarowane krainy lub egzotyczne kraje.Występują księżniczki, rusałki,mówiące zwierzęta , diabeł itd. Cała plejada tworząca czarodziejski świat:)
Jak najbardziej polecam , jeden z najlepszych zbiorów baśni jaki kiedykolwiek czytałam

Cudowna książka! Teraz już nikt nie opowiada takich bajek. A ja i moja siostra zadręczałyśmy mamę, żeby nam je czytała:)

Najbardziej zapamiętałam baśnie pt. "O dobrym przewoźniku i dwóch siostrach rusałkach", "Kociołek" oraz "Sobotnia góra" - piękne - to były moje ulubione baśnie:). A największy szok przeżyłam na baśni pt. "Kopciuszek Barani Kożuszek" - ten książę był okropny:).

Śmieję się teraz, kiedy wspominam te baśnie:). Tak dawno ich nie czytałam:).

Aleksandra | 2015-06-30
Przeczytana: 1964 rok

Najpiękniejsze baśnie świata. Jedna z moich najlepszych książek dzieciństwa.Czytana wielokrotnie.

cymelium | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Podchodzę z wielkim sentymentem do tej książki. Kiedyś czytali mi ją rodzice. Teraz ja czytam ją swoim dzieciom. A w przyszłości, mam taką nadzieję, że przeczytam ją swoim wnukom.
Baśnie się nie ,,starzeją". Są nadal aktualne, a kolejne pokolenia słuchają ich z otwartymi buziami.
Polecam

Choć dzieciństwo mam dawno za sobą ;) to nadal darzę wielkim sentymentem wszelkie baśnie i podania. Jako dziecko uwielbiałam, gdy ktoś mi je czytał, bądź opowiadał. To rzeczywiście rozwija pasję do książek. Jakiś czas temu natknęłam się na tytuł: "Bajarka. Zbiór baśni z całego świata". Wydał mi się on na tyle interesujący, że wypożyczyłam go. Bo niby dlaczego starsze osoby nie mogą czytać takich rzeczy? :)
Książka posiada spis treści, w którym zawarte są tytuły baśni oraz nazwy z jakiego kraju/regionu one pochodzą. Może przytoczę tutaj listę, która najbardziej mi się spodobała. PS. tak, wiem, że przewagę mają nasze, polskie baśnie, które rzeczywiście należą do najpiękniejszych, ale polecam także zapoznać się z tymi, z innych krajów.

1. Twardowski (polska)
2. Kociołek (angielska)
3. Biały wróbel (flamandzka)
4. Opowieść o synu kupca, który miał serce rycerskie (francuska)
5. Koza z dzwonkiem (rumuńska)
6. Kwiat paproci (polska)
7. Jak Siłan zamienił się w bociana (bułgarska)
8....

eR_ | 2018-05-10
Przeczytana: 07 maja 2018

Od najmłodszych lat, będąc jeszcze pacholęciem, a uwierzcie minęło naprawdę sporo lat od tamtych czasów lubiłem wszelkiego rodzaju baśnie, bajki, legendy, klechdy i opowieści niesamowite. Najpierw słuchając, kiedy mama, lub babcia czytały mi takie historie, a potem z biegiem lat sam zaczytywałem się w takich opowieściach. Do moich ulubionych-i tak zostało do dzisiaj-należą „Opowieści Szidikura”, czyli zbiór baśni tybetańskich oraz „Bajarka opowiada”-ten zbiór zawiera historie z całego świata. Bo jak świat szeroki, w każdym zakątku dzieci lubią słuchać bajań w których dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. A ja sam, mimo upływu lat nadal mam wielki sentyment do takich niezwykłych treści. Kiedy więc nadarzyła się okazja, aby znowu zagłębić się w księgę baśni, które bajarka snuła w długie wieczory, nie mogłem przejść obojętnie.

„Bajarka opowiada. Baśnie całego świata”. A wszystkie dzieją się oczywiście dawno temu, w czasach których najstarsi ludzi nie pamiętają, a słyszeli o dziwach...

Zosia | 2014-05-18

Książka mojego dzieciństwa. Każdego wieczoru, gdy kładłam się spać, mama siadała na moim łóżku i padało pytanie: "Kochanie, co dziś czytamy?", a ja na to: "Mamusiu, Bajarkę!". Rodzicielka, wałkując te opowieści dzień w dzień, znała je na pamięć, a ja wciąż chciałam jeszcze i jeszcze.
Jest to zbiór baśni z całego świata, z różnych kultur. Każda z nich ma w sobie wiele alegorii i morały, które powinny być znane nie tylko dzieciom.
Jest to jedna z najbardziej zniszczonych książek w moim domu, dwa razy była oprawiana na nowo, a ja, mimo że od tamtych wieczorów minęło parę dobrych lat, wciąż myślami wracam do tych wartościowych historii.

Polecam nie tylko maluchom!

werka777 | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Książki z bajkami są bardzo często pierwszym kontaktem człowieka z literaturą. To od nich zaczynamy przygodę z czytaniem, która potem może się rozwinąć w prawdziwą pasję. Opowiastki po które sięgają dzieci są nie tylko rozrywką, która wypełnia ich czas. To ogromna pomoc w rozwoju wyobraźni, a także doskonała nauka ortografii oraz szybkiego czytania. Dzieci jednak nie zastanawiają się nad edukacyjną stroną czytelnictwa, bo dla nich najważniejsza jest sama bajka zapewniająca emocje i wywołująca ciekawość. Warto więc zadbać o to, aby każda pociecha miała zapewnioną możliwość czytania i mogła dowiedzieć się tego, jak wielką przygodą może być literatura. Nie każda książka wywołuje jednak pasję. Są takie, których trudny język tylko zniechęca. Cóż zatem można byłoby powiedzieć na temat książki „Bajarka opowiada”?

Po raz pierwszy miałam styczność z tak doskonale zaprojektowaną książką. „Bajarka opowiada” to, jak głosi napis na okładce, zbiór baśni z całego świata. Napotkamy tutaj...

Isadora | 2010-10-23

Wspaniała i ogromnie zróżnicowana antologia baśni niemal ze wszystkich stron świata ; czytelnik znajdzie tu nie tylko najpiękniejsze baśnie europejskie (polskie,skandynawskie,flamandzkie,angielskie,niemieckie,rosyjskie,itd.),lecz także z wielu innych zakątków świata - murzyńskie,tureckie,indyjskie,perskie,indiańskie,arabskie,chińskie czy ludów syberyjskich.
Każda z nich pozwala zajrzeć głębiej w kulturę,z której pochodzi i zagłębić się w magiczny świat pięknych rusałek,wdzięcznych skrzatów,okrutnych czarowników,dzielnych rycerzy czy po prostu obdarzonych ludzkimi cechami zwierząt.
Motywy żywej i martwej wody,walki ze smokiem,czarodziejskiego wierzchowca,podziemnych skarbów strzeżonych przez złe moce z pewnością na długo zostaną w pamięci nie tylko młodego czytelnika.
Aby łatwiej było dobrać konkretną baśń do wieku słuchacza,każda z nich ma określony stopień trudności,co jest bardzo pomysłowym zabiegiem.
Miłej lektury!

Klasyk. Cudo. I nic więcej pisać nie trzeba.

Mój egzemplarz choć po Tatusiu ;) z pożółkłymi kartkami był w dzieciństwie ulubioną lekturą przed zaśnięciem, a spis treści ma pełno różnych ołówkowych oznaczeń robionych pod moim okiem przez Mamę. Tak więc jest to unikat z kółeczkami i gwiazdkami przy baśniach ulubionych lub czekających od wtedy na przeczytanie...

Kocham tą książkę