Długa zima

Tłumaczenie: Anna Duszyńska
Cykl: Domek na Prerii (tom 6)
Wydawnictwo: Kris
Long Winter
Cathhhy

Powieść Laury Ingalls Wilder, z dużą dozą elementów autobiograficznych, zredagowanych przez córkę autorki, Rose Wilder Lane. Powieść jest szóstą częścią (w Polsce, wśród części wydanych przez Agencję Kris - piątą) cyklu powieściowego "Mały domek".

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%82uga_zima

źródło okładki: http://archiwumallegro.pl/wilder_dluga_zima_cd_dom...»

Evik | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Po przeczytaniu tej książki nie będę już narzekać na polską zimę.
Charles, Caroline wraz z czterema córkami. w tym niewidomą Mery osiedlają się w pobliżu nowo powstałego amerykańskiego miasteczka liczącego niespełna 100 osób.
Zima nadciąga już w październiku, dlatego Charles przenosi rodzinę do centrum miasteczka.
Miastem targają zamiecie. Ludzie w mieście nie posiadają wystarczającej ilości drewna i węgla na opał, ani żywności.
Tory zostają zasypane, więc są małe szanse, że do miasta dotrze jakiś pociąg.
Charles wymyśla różne sposoby, by ogrzać dom. Kręci w tym celu powrozy z siana. Decyduje się mu pomóc 14-letnia Laura. Jej mama z niechęcią zgadza się na to.

Ta długa zima trwała prawie siedem miesięcy.

Betoniarka | 2015-03-24
Przeczytana: marzec 2015

Kolejny z tomów "Domku na prerii", które namiętnie czytam w tym miesiącu w ramach sentymentalnego powrotu do lat dziecięcych, przewrotnie pokazuje nam, że jednak życie na prerii nie jest takie wspaniałe.

Dotychczas chwalono życie, w którym na wszystko trzeba zapracować ciężką fizyczną pracą, w zamian za co ziemia sama nas wyżywi. Problem pojawia się, kiedy nie sprzyja nam sama natura. W "Długiej zimie" jest po prostu bardzo długa, bardzo nieprzyjemna, obfitująca w burze śnieżne zima. I po prostu nie ma co jeść i czym się ogrzać. I nagle okazuje się, że człowiek przeciwko naturze jest nikim. Refleksyjna część. Polecam.

Iza Wu | 2013-06-04

ukochana z całej serii :)

Sylwia Zabłocka | 2013-09-03
Przeczytana: 10 września 2013