Okręt II. Pożegnanie

Abschied
83-11-10352-6
historyczna
Amara_Nomad

OKRĘT II powstał 25 lat po części pierwszej, która zrobiła światową karierę wzmocnioną nakręconym filmem. Jest kontynuacją losów bohaterów książki Okręt. Została uznana przez krytykę za najbardziej wstrząsające i dramatyczne rozliczenie z przeszłością i mrokami II wojny światowej. W kilkanaście miesięcy od ukazania się na rynku OKRĘT II uznany został powszechnie za największe osiągnięcie w...

W kilkanaście miesięcy od ukazania się na rynku OKRĘT II uznany został powszechnie za największe osiągnięcie w dorobku literackim autora.

"Okręt. Pożegnanie" "najbardziej wstrząsające rozliczenia, największe osiągnięcie w dorobku" Buchheima? Chyba wolne żarty! Co to za bzdury wydawca drukuje na okładce?
To co? Zapominamy o "Okręcie"? Skoro "Pożegnanie" uznaje się za "wstrząsające rozliczenie", to czym jest "Okręt"? Czego się nie zrobi, żeby sprzedać kolejną książkę.
"Pożegnanie" jest tylko przedstawieniem wspomnień dwóch kumpli po latach. Roztrząsają stare historie, rozdrapują rany, jeden drugiemu pomaga zapełnić białe plamy wspomnień. Nic więcej. Jest to książka dobra. Tylko dobra. Gdzie jej tam do arcydzieła jakim jest "Okręt"?

Mamerkus | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Po pierwsze "Pożegnanie" nie jest kontynuacją "Okrętu", jak próbuje wcisnąć wydawca powieści m.in. poprzez chamski i ordynarny tytuł "Okręt II", który sugeruje fabularną ciągłość. Prezentowana okładka, jak i sama powieść nie mają nic wspólnego z "Okrętem".
Po drugie "Pożegnanie" nie jest nawet powieścią wojenną. To tylko i aż, powieść obyczajowa o podróży Starego i porucznika Buchheima nawodnym okrętem handlowym o napędzie nuklearnym z portu w Rotterdamie do portu w Durban (RPA za czasów apartheidu), która dla Buchheima jest zwykłą wycieczką, dla Starego z kolei ostatnim dowodzonym przez siebie rejsem. Akcja toczy się na autentycznym okręcie nuklearnym NS "Otto Hahn" gdzieś w latach 70-tych XX wieku, a więc grubo po wydarzeniach z "Okrętu". W ramach tej podróży bohaterowie są już starzy (dosłownie), dzielą się wzajemnie wspominkami o losach minionych, Buchheim w dosyć szczegółowy sposób zapoznaje się z technicznymi aspektami napędu nuklearnego (pomocny link w tym zakresie...

wieniumorski | 2011-02-25
Przeczytana: 31 stycznia 2011

To rejs wspomnieniowy, w którym zarówno Stary jak i narrator wypijają morze alkoholu opowiadając sobie nawzajem dzieje ostatnich lat. Płyną na zupełnie innym okręcie, bardzo nowoczesnym, o napędzie atomowym, na którym panują nowe morskie obyczaje zupełnie inne niż znane im z własnych doświadczeń. Wydaje się, że cały ten rejs jest jedynie tłem, pretekstem do wyjaśnienia do końca koszmarów wojny widzianych oczyma naszej dwójki przyjaciół. Poznałem tu wiele szczegółów, których na próżno szukać w podręcznikach historii. Autor jest mistrzem w malarskim opisie morskiego krajobrazu. Te opisy czyta się ze smakiem i przyjemnością.

Covalus | 2014-02-05

Niestety tą książkę zawsze porównuję z "Okrętem". Bo przecież to jej kontynuacja. To porównanie wypada słabo... Druga część już tak nie wciąga, a moim skromnym zdaniem miejscami nudzi.

Kirst | 2013-01-02

Niestety już nie tak dobra jak Okręt

wicia | 2016-11-09
Na półkach: 2016, Przeczytane