Uciekinier

2008-01-01
2008-01-01
Marek Skierkowski
II wojna światowa lotnictwo obozy jenieckie Marek Skierkowski

Ciekawa pozycja historyczna, moim zdaniem jeśli chodzi o wojny, to uważam iż warto czytać wspomnienia/biografie ludzi, którzy je przeżyli, dlatego że to bardziej nas zbliża do poznania prawdy aniżeli ogólne opisy naukowe osób, które widziały wojnę tylko oglądając filmy.Ta właśnie książka ukazuje nam takie losy bohatera, który uciekał z obozów co było dużym wyzwaniem i zapewne dużym stresem.

Ja osobiscie spodziewałem sie czegos wiecej po tej ksiazce. Sama historia oczywiescie ciekawa, próby ucieczki praktycznie powtarzalne. Wiadomo, ze obozowicze mogli sobie pozwolic na wiele, bo tak tez byli traktowani jako jeńcy wojenni a tym bardziej piloci. Duzo oczekiwałem od tego humoru o ktorym wszyscy wspominaja. Ja niestey nie zasmialem sie ani razu, ale domyslam sie ze chodziło opis smrodu, "gównianej roboty", czy po prostu jak uprzykrzali zycie strażnikom, nic nowego. Czytałem poważniejsze historie gdzie od czasu do czas faktycznie łzy cisnely sie do oczu ze smiechu. Mimo to warta uwagi chociazby ze wzgledu na prawdziwa histrie.

Zawsze fascynował mnie film "Wielka ucieczka", więc kiedy zobaczyłem tą książkę nie wahałem się ani chwili. Może to dziwnie zabrzmi, ale historia Williama Asha to niesamowita dawka humoru.

Zadziwiające z jakim humorem można podejść do tak trudnej tematyki jak obozy jenieckie (nie koncentracyjne) w czasie II Wojny Światowej. Autor przytacza wiele historii, anegdot, sylwetek ludzkich, planów i przede wszystkim prób ucieczek. Wszystko to z przymrużeniem oka, z ironią i absurdem na jaki tylko mogli sobie pozwolić więźniowie.
Jest tu wiele sytuacji wyjętych jak ze skeczy Monty Phytona, choć czasami z tragicznym zakończeniem. Warto poznać punkt widzenia bez zbędnego patosu i poświęcenia. Wojenną codzienność ludzi z poczuciem humoru, którzy nie mogli usiedzieć na miejscu.

Jest tu wiele sytuacji wyjętych jak...

rewekacyjna, z poczuciem humoru autora w tak tragicznych czasach

rewekacyjna, z poczuciem humoru autora w tak tragicznych czasach

Świetna książka opisująca czasy II wojny światowej tak, że chce się płakać...ze śmiechu:)

• Biografie
  • William Ash