Uciekinier

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Under the Wire
historyczna
Ewelinna

Książka opisuje wojenne losy Williama Franklina Asha, pilota spitfie'a w czasie II wojny światowej, który wsławił się rekordową liczbą ucieczek z obozów jenieckich we Francji, Polsce (Żegań- sławny Stalag Luft III), na Litwie i w Czechach. Przy okazji tych ucieczek zginęło wielu jego kolegów, ale jemu zawsze udawało się przeżyć i ocalić kilkanaście innych osób. Nauczył się, jak przechodzić pod, nad albo przez zasieki z drutów kolczastych, jak budować tunele, współpracować z ruchem oporu w różnych krajach i przemycać wiadomości od oficerów uwięzionych w obozach.
"Uciekinier" to nie tylko historia o wojnie, ale także o zwykłym człowieczeństwie w trudnym czasie, o dobrych ludziach i o szczęśliwych zbiegach okoliczności, opowiedziana z werwą i poczuciem humoru.

Juna | 2014-04-22

Zadziwiające z jakim humorem można podejść do tak trudnej tematyki jak obozy jenieckie (nie koncentracyjne) w czasie II Wojny Światowej. Autor przytacza wiele historii, anegdot, sylwetek ludzkich, planów i przede wszystkim prób ucieczek. Wszystko to z przymrużeniem oka, z ironią i absurdem na jaki tylko mogli sobie pozwolić więźniowie.
Jest tu wiele sytuacji wyjętych jak ze skeczy Monty Phytona, choć czasami z tragicznym zakończeniem. Warto poznać punkt widzenia bez zbędnego patosu i poświęcenia. Wojenną codzienność ludzi z poczuciem humoru, którzy nie mogli usiedzieć na miejscu.

Albercik | 2015-01-17

Zawsze fascynował mnie film "Wielka ucieczka", więc kiedy zobaczyłem tą książkę nie wahałem się ani chwili. Może to dziwnie zabrzmi, ale historia Williama Asha to niesamowita dawka humoru.

anja_book | 2011-12-30
Na półkach: Przeczytane, ... - 2009
Przeczytana: 2009 rok

Świetna książka opisująca czasy II wojny światowej tak, że chce się płakać...ze śmiechu:)

bicicletagcc Pawlicki | 2012-09-02

rewekacyjna, z poczuciem humoru autora w tak tragicznych czasach

Cordel | 2017-04-12
Na półkach: II Wojna, Przeczytane