Uciekinier

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Under the Wire
historyczna
Ewelinna

Książka opisuje wojenne losy Williama Franklina Asha, pilota spitfie'a w czasie II wojny światowej, który wsławił się rekordową liczbą ucieczek z obozów jenieckich we Francji, Polsce (Żegań- sławny Stalag Luft III), na Litwie i w Czechach. Przy okazji tych ucieczek zginęło wielu jego kolegów, ale jemu zawsze udawało się przeżyć i ocalić kilkanaście innych osób. Nauczył się, jak przechodzić pod, nad albo przez zasieki z drutów kolczastych, jak budować tunele, współpracować z ruchem oporu w różnych krajach i przemycać wiadomości od oficerów uwięzionych w obozach.
"Uciekinier" to nie tylko historia o wojnie, ale także o zwykłym człowieczeństwie w trudnym czasie, o dobrych ludziach i o szczęśliwych zbiegach okoliczności, opowiedziana z werwą i poczuciem humoru.

jbo | 2014-04-22

Zadziwiające z jakim humorem można podejść do tak trudnej tematyki jak obozy jenieckie (nie koncentracyjne) w czasie II Wojny Światowej. Autor przytacza wiele historii, anegdot, sylwetek ludzkich, planów i przede wszystkim prób ucieczek. Wszystko to z przymrużeniem oka, z ironią i absurdem na jaki tylko mogli sobie pozwolić więźniowie.
Jest tu wiele sytuacji wyjętych jak ze skeczy Monty Phytona, choć czasami z tragicznym zakończeniem. Warto poznać punkt widzenia bez zbędnego patosu i poświęcenia. Wojenną codzienność ludzi z poczuciem humoru, którzy nie mogli usiedzieć na miejscu.

GAME_MAN | 2017-05-15

Ja osobiscie spodziewałem sie czegos wiecej po tej ksiazce. Sama historia oczywiescie ciekawa, próby ucieczki praktycznie powtarzalne. Wiadomo, ze obozowicze mogli sobie pozwolic na wiele, bo tak tez byli traktowani jako jeńcy wojenni a tym bardziej piloci. Duzo oczekiwałem od tego humoru o ktorym wszyscy wspominaja. Ja niestey nie zasmialem sie ani razu, ale domyslam sie ze chodziło opis smrodu, "gównianej roboty", czy po prostu jak uprzykrzali zycie strażnikom, nic nowego. Czytałem poważniejsze historie gdzie od czasu do czas faktycznie łzy cisnely sie do oczu ze smiechu. Mimo to warta uwagi chociazby ze wzgledu na prawdziwa histrie.

Albercik | 2015-01-17

Zawsze fascynował mnie film "Wielka ucieczka", więc kiedy zobaczyłem tą książkę nie wahałem się ani chwili. Może to dziwnie zabrzmi, ale historia Williama Asha to niesamowita dawka humoru.

anja_book | 2011-12-30
Na półkach: Przeczytane, ... - 2009
Przeczytana: 2009 rok

Świetna książka opisująca czasy II wojny światowej tak, że chce się płakać...ze śmiechu:)

bicicletagcc Pawlicki | 2012-09-02

rewekacyjna, z poczuciem humoru autora w tak tragicznych czasach

Cordel | 2017-04-12
Na półkach: Przeczytane, II Wojna