Operacja "Walkiria". Dramat 20 lipca

Tłumaczenie: Karolina Kuszyk
Wydawnictwo: W.A.B.
Operation Walküre: das Drama des 20. Juli
historyczna

Dzieje spisków są stare jak świat, ale prawdopodobnie nigdy w historii świata od powodzenia działań spiskowców nie zależało tak wiele, jak w przypadku "Operacji Walkiria”, o której pisze Tobias Kniebe. Wiosną 1943 roku, kiedy rozpoczyna się akcja książki, dla wielu niemieckich dowódców staje się jasne, że austriacki parweniusz prowadzi naród ku klęsce. "Operacja Walkiria” miała zmniejszyć jej...

Wiosną 1943 roku, kiedy rozpoczyna się akcja książki, dla wielu niemieckich dowódców staje się jasne, że austriacki parweniusz prowadzi naród ku klęsce. "Operacja Walkiria” miała zmniejszyć jej rozmiary. Plany m.in. Henninga von Tresckowa i Clausa von Stauffenberga przewidywały przechwycenie władzy przez Wehrmacht, a mobilizacja wszelkich sił, które mogłyby odmienić kurs niemieckiej polityki, miała doprowadzić do układów pokojowych. Warunkiem koniecznym powodzenia tych działań była śmierć Führera, która, po kilku nieudanych zamachach, miała ostatecznie nastąpić 20 lipca 1944 roku.

thelark | 2015-08-27
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Książka fabularyzowana, co sprawia, że czyta się ją jak pasjonującą powieść sensacyjną. Została dodatkowo wzbogacona licznymi zdjęciami bohaterów historii utrwalonej na kartach tej książki. Kniebe nie można odmówić talentu pisarskiego, nie nudzi czytelnika, wciąga, a ponadto korzystał z dość bogatego materiału bibliograficznego. Pomimo to, sądzę, że narracja "Operacji Walkirii" działa na jej niekorzyść, ponieważ autor - jak się wydaje - utracił potrzebną historykowi obiektywność. Zaczyna zacierać się granica pomiędzy niepowtarzalnymi faktami historycznymi, a tym, co autor dodał, aby wzbogacić fabułę. Oprócz tego odniosłam lekkie wrażenie, że Kniebe próbuje Stauffenberga "i spółkę" nieco idealizować...

Mimo wszystko, warto przeczytać. Bardzo ciekawa opowieść.

Getos | 2012-03-05
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Mam wielki sentyment do tej pozycji. T. Kniebe napisał ją w taki sposób, że wciąga czytelnika i nie puszcza do samego końca. Zamach na Hitlera każdy kojarzy jedynie z Wilczym Szańcem i Stauffenbergiem, Knibe idzie jednak krok dalej dając odczuć czytelnikowi co czuli, jak wiele planowali i na jaką odwagę zdobyli się spiskowcy, który mieli po zamachu przejąć władzę w III Rzeszy. Styl na plus, niby historyczna, a czyta się jak sensację.

Abra | 2014-08-28

Fantastyczna pozycja dla tych, którzy pragną bliżej poznać szczegóły zamachów na Hitlera, oraz zobaczyć co naprawdę działo się się w czasie wojny. Byli tacy, którzy ślepo szli za Hitlerem, ale byli również jego przeciwnicy, którzy przecież byli Niemcami. Nie wszyscy Niemcy byli źli, a ci którzy sprzeciwiali się Hitlerowi, zapłacili z to najwyższą cenę.

Blizniak27 | 2010-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2010

Niemrawy początek, ale z czasem się rozkręca. Bardzo dobrze i dokładnie przedstawiony los spiskowców Wermachtu podczas próby dokonania puczu w Berlinie.

Istas | 2012-02-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2009, W.A.B.
Przeczytana: 2009 rok

Jarold86 | 2013-04-27
Przeczytana: 2010 rok

Przerwałem pod koniec,film lepszy!

Milena | 2016-02-15
Przeczytana: 2012 rok

Widać, że pisane przez Niemca.

LeeVolkov | 2015-10-21
Maniera | 2015-07-08