Definitywnie martwy

Okładka książki Definitywnie martwy Charlaine Harris
Okładka książki Definitywnie martwy
Charlaine Harris Wydawnictwo: Mag Cykl: Sookie Stackhouse (tom 6) fantasy, science fiction
Sookie Stackhouse (tom 6)
Sookie Stackhouse: Definitely Dead
Mag
2011-01-26
2011-01-26
978-83-7480-197-3
Ewa Wojtczak
miłość wampiry

Trochę zagmatwane, szczerze mówiąc, ale miło się czytało. W końcu też i Billa życie zabolało. Nowy partner Sookie na pewno jest lepszy niż poprzedni...

Dużo się dzieje, mega różne zdarzenia ciekawe, ale jakoś mnie męczyła i bardzo mi się dłużyła bywały momenty że nie chciałam do niej wracać.

Akcja książki wciągnęła mnie bardzo szybko. Ciekawą nowością jest nowy romans Sookie ze zmiennokształtnym.

Przeczytałam cały cykl o Sookie Stackhouse i szczerze mówiąc nie zawiodłam się , książka nie jest wymagająca pod względem interpretacyjnym.
Jest to po prostu dobry kryminał połączony z nutą romansu który szczerze mogę polecić

Muszę przyznać, że szósty tom przygód Sookie Stackhouse wprawił mnie w niejaką konsternację. Do tej pory żyłem przekonaniem, że Sookie poza bratem i jakimś odległym kuzynem - ćpunem, nie ma bliższej rodziny. Aż tu nagle w szóstym tomie pojawia się postać kuzynki Hadley, a Sookie opowiada o niej w taki sposób, jakby ta pojawiła się już we wcześniejszych książkach. Zacząłem się zastanawiać czy być może ominąłem jakiś tom lub przeczytałem coś w złej kolejności, ale po szybkim sprawdzeniu na wikipedii i lubimyczytać, uznałem, że nie ma takiej możliwości. Nie znając szerszego kontekstu i poznając wątek Hadley w mocno skróconej formie, czuję się zwyczajnie "fabularnie" zagubiony. Poszperałem trochę w Internecie i okazuje się, że historia Hadley, do której Sookie się odnosi, wydarzyła się w opowiadaniu "Krótka odpowiedź" z 2004 roku, które pojawiło się w jakimś amerykańskim magazynie dla fanów wampirów (raczej ciężko do niego dotrzeć będąc polskim odbiorcą). Samo opowiadanie znajduje się w cyklu "Dzienników Sookie Stackhouse" w zbiorze czterech opowiadań z ...2009 roku pt. "Dotyk martwych". Zatem, jeśli ktoś nie chce się zgubić to musi wybiec nieco w przyszłość, przeczytać opowiadanie "Krótka odpowiedź" w zbiorze "Dotyk martwych" z 2009 roku by zrozumieć historię z 2006 roku. Strasznie to zagmatwane i zniechęcające. Szkoda, że nie rozwiązano tego inaczej np. wydając to opowiadanie w ramach cyklu w chronologicznej kolejności. Wiem, że może wydanie krótkiego opowiadania w ramach cyklu, gdy czytelnicy czekają na dużą powieść, wyglądałoby słabo, ale przynajmniej w ten sposób dałoby się uniknąć konsternacji wynikającej z odwróconej kolejności wydarzeń.

Nie wiem, czemu tak się czuję, ale mam (dosyć poważne wrażenie),że ta część została napisana... tak bardzo na siłę.
Zacznę może od tego, że żadna z poprzednich części aż tak mnie nie nudziła. Tę książkę czytałam też zdecydowanie dłużej od pozostałych i być może właśnie te przerwy w czytaniu spowodowały pogubienie się w niektórych wątkach i niedostateczne ich zrozumienie. W każdym razie, nie uważam, by ta książka była zła. Bardzo dużo się w niej dzieje. Autorka ma naprawdę świetny warsztat. Operuje lekkim i przyjemnym dla czytelników stylem. Historię Sookie dosłownie pochłania się na raz, tyle że tym razem ten proces trwał nieco dłużej.
Odnoszę teraz takie wrażenie, że główna bohaterka obarczona jest tak wieloma problemami, czy znajduje się w tak różnych sytuacjach, że non stop o nich myśli (ale spójrzmy prawdzie w oczy, kto nie myślałby o swoich problemach? To bardzo ludzkie zachowanie). To też wpływa na bieg fabuły. To bardzo dobrze, że jest tak wiele wątków i dużo się dzieje, ale czasem bywa to denerwujące.
Poza tym, czytając opis zupełnie inaczej wyobrażałam sobie początek, a okazało się, że historia znów rozpoczyna się od jakiejś akcji, która w zasadzie mogłaby zostać pominięta. Za to końcówka, absolutnie mnie zaskoczyła. Na pewno wznieciła we mnie zainteresowanie i ze szczerą pewnością, sięgnę po następną część. Wydaje się, że Sookie może jeszcze wiele zaoferować światu nadnaturalnych istot.
Mimo wszystko, pokochałam tę serię całym sercem! Podziwiam Autorkę za tak oryginalne pomysły, wartką akcję i kreację głównej bohaterki oraz otaczającego jej świata. Te książki wciąż zasługują na dużą uwagę!

Pełna recenzja tomów ze spoilerami

Pełna recenzja tomów ze spoilerami

Jak dla mnie, do tej pory, najlepsza część przygód o Sookie Stackhouse. Zrobiło się zdecydowanie ciekawiej niż w serialu. Poprzednia część była trochę nudna, ale tutaj, uhhh, jak gorąco! I jaka dynamiczna akcja!

Chyba najdłużej przeze mnie katowany cykl xiążek. Co prawda brakuje mi wciąż przedostatniego, ale... czy ja w ogóle dożyję do momentu, w którym dojdę tak daleko? xD

Następna część i następna miłość. Sookie się rozkręca. Niby z Ericem jej nie po drodze, ale najlepiej do siebie pasują. Może w końcu to dotrze do obojga. Trochę robi się za dużo wątków: znów Deebie, królowa wampirów i jej problemy i wiele innych. W sumie ciekawie się czyta, bo ciągle się coś dzieje. Biorę się za następną część.

• Wampiry
  • 2011