Naga Góra

Tłumaczenie: Anna Wziątek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Der nackte Berg. Nanga Parbat – Brüder, Tod und Einsamkeit
Michał

Nanga Parbat od lat przyciągała ludzi gór, stając się dla wielu z nich miejscem triumfu, ale i śmierci. Wejście na Nagą Górę do dziś jest sprawdzianem nie tylko umiejętności wspinaczkowych, ale także odporności psychicznej i sił duchowych.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Jack_ | 2019-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

OCENA-7/10 BARDZO DOBRY

„NAGA GÓRA – NANGA PARBAT – BRAT, ŚMIERĆ I SAMOTNOŚĆ” to ujmujący a zarazem przepełniony dramatyzmem reportaż Reinholda Messnera jednego z najwybitniejszych himalaistów świata. Urzekła mnie ta opowieść, głównie za sprawą formy, w jakiej autor opowiedział to, co wydarzyło się na Nanga Parbat w roku 1970. Reportaż jakże osobisty z nutą refleksji oraz rozważań samego autora w kwestiach, czy można było lepiej zaplanować wyprawę, aby zapobiec tragedii.

Wejście na szczyt Nanga Parbat flanką Rupal uznawaną wówczas za niemożliwą do przejścia, a następnie śmierć brata Günthera Messnera podczas zejścia ze szczytu flanką lodowo - skalną Diamir, spowodowała u autora wyrzuty i piętno odpowiedzialności, którą nie, jako chciał z siebie zrzucić, odtwarzając dzień po dniu relację z tej wyprawy.

Nanga Parbat to góra o wysokości 8125 metrów zdobycie jej w tamtym czasie było ogromnym wyzwaniem, głównie z powodów nieznajomości topograficznej samej góry i dróg prowadzących na...

magdaandbooks | 2019-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

Naga góra. Nanga Parbat - brat, śmierć i samotność 📖 Reinhold Messner
Bardzo przejmująca, tragiczna historia, opowiedziana przez osobę, która była jej częścią. Na tej górze wydarzyło się wiele tragicznych sytuacji i nawet te sprzed wielu, wielu lat wzbudzają nadal wiele emocji. Wiem, że powinnam poznać tą historię też z innej strony, bo jest też książka napisana przez kierownika tej wyprawy, ale nie wiem czy chcę, jakoś go nie polubiłam, zobaczymy 🗻💙💙

magda z magdaandbooks

PiotrC | 2019-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Słabo. Pierwsze 90 stron to wspomnienia o przedwojennych, niemieckich wyprawach na Nanga. Potem chaos złożony z fragmentów dziennika autora, dziennika jego brata i wypowiedzi innych członków wyprawy, a wszystko to średnio od siebie oddzielone. Niektórzy jako zarzut podnoszą ilość zdjęć, ale mi to nie przeszkadza, co więcej, pasują mi fotki gdzie dokładnie zaznaczona jest trasa wspinaczki i miejsca poszczególnych obozów, a nie jest to wcale norma w tego typu wydawnictwach. Dla fanów tematyki.

nataliawlkp | 2019-01-30

Ciekawa książka, opisująca tragiczne wydarzenia na Nandze. Dzięki tej książce można poznać "wersję" wydarzeń samego Reinholda Messnsera. Polecam.

Jarosław Jastrzębski | 2019-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Nie łatwo ocenić tę książkę. Opisana w niej historia braci Messner, choć tragiczna, to jednak niezwykła i warta poświęcenia czasu, jednak w sensie literackim nie jest literaturą najwyższych lotów, jest poprawna, przeciętna.

Monika | 2018-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2018

Reinhold Messner to najbardziej utytułowany himalaista naszych czasów. Jego droga do zdobycia wszystkich ośmiotysięczników przeważnie nie była usłana różami, a jej początek to okrutny dramat: strata brata w górach, postawienie veto własnej śmierci, utrata palców przez odmrożenia... A jednak miłość do gór i wspinaczki zwyciężyła. Osobiście nie wyobrażam sobie, jakim wysiłkiem musi być wspinaczka, a wspinaczka na ośmiotysięczniki bez palców u stóp? Niewiarygodne!!!
Książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. Nie jest to sucha relacja z najtrudniejszej wyprawy Messnera. Dużo w książce emocji, uczuć, wątpliwości i pytań.
Polecam.

Cynamonka | 2018-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 18 marca 2018

Messner wielkim alpinistą i himalaistą jest, ale pisanie niech zostawi lepszym od siebie. Odniosłam wrażenie, że autor miał na "Nagą Górę" kilka pomysłów i nie mógł się zdecydować, w którą pójść stronę. Była to dla mnie dość toporna lektura. Chociaż Messner wraca do tragicznej w skutkach wyprawy, nie czułam zbyt wielkich emocji w czasie czytania jego relacji. Inne książki o podobnej tematyce potrafiły mnie bardziej poruszyć.

Magdalena Ru | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Muszę przyznać, że tym razem Messner napisał bardzo ciekawą książkę. Opisał nie tylko wyprawę , w której stracił brata. Potrafił bardzo ciekawie i plastycznie oddać swoje uczucia, myśli i wyjątkowe przeżycia związane z pokonywaniem własnych słabości, wplótł w tekst historie innych wypraw na Nagą Górę a także całe fascynujące i pogmatwane tło wydarzeń z 1970 roku. Książka bardzo wciągająca i zachowująca klimat właściwy dla
Iiteratury górskiej.

Tinkerbelle | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Nie podobała mi się. Nie mogłam złapać rytmu czytania, panował jakiś dziwny chaos. Odniosłam wrażenie, że książka ta jest raczej jakimś manifestem, a nie relacją. Ogólnie jestem na nie i tyle.

Anna Pukrop | 2017-01-07

Dramatyczny opis powrotu z Nanga Parbat i umierania zarówno psychicznie jak i fizycznie.