O życiu

Agora
2018-08-22
2018-08-22
Katarzyna Schmidt
biografia góry himalaizm Himalaje literatura faktu niebezpieczeństwo pasja rodzina rywalizacja sława sukces śmierć walka z przyrodą wspinaczka wspomnienia wyprawa

Literatura górska jest przedziwna. Zaskakująca i wciągająca.
Tym razem Messner.
I naprawdę o życiu.
Kiedy w Polsce tworzono różne biznesy, by móc chodzić po górach.
On stworzył z tego chodzenia biznes.
Taki Tomek Sawyer.
Bez echa nie pozostają nasze polskie akcenty.
Ale to już w książce.
Polecam.
Choć jak zawsze łatwo nie jest😀

Ja po prostu lubię przestrzeń.

Literatura górska jest przedziwna. Zaskakująca i wciągająca.
Tym razem Messner.
I naprawdę o życiu.
Kiedy w Polsce tworzono różne biznesy, by móc chodzić po górach.
On stworzył z tego chodzenia biznes.
Taki Tomek Sawyer.
Bez echa nie pozostają nasze polskie akcenty.
Ale to już w książce.
Polecam.
Choć jak zawsze łatwo nie jest😀

Ja po prostu lubię...

Autor chciałby pokazać się czytelnikowi od jak najlepszej strony. Zatem nie dziwi, że zna się na wszystkim, na każdy temat ma własne zdanie i to najczęściej takie nieomylne. Nawet jak opisuje sytuacje z własnego życia, to też stara się przedstawić swoją osobę w jak najlepszym świetle. Co w sumie nie dziwi, jeśli autor chce pochwalić. Po kilku, a najdalej kilkunastu rozdziałach staje się to męczące. Im dalej brniemy tym większym bufonem jawi się nam autor. I tym mniejszą chęć na kontynuację lektury ma czytelnik. Zatem przejrzałam większą część, starając się znaleźć wartościowe momenty, lecz głównie natykałam się na kolejne nadęte wykłady o wszystkim. Raczej szkoda czasu. Lektura tylko dla miłośników pana Messnera.

W mojej opinii bardziej przewodnik po życiu niż biografia. Autor, probuje przekazać wartości jakimi kieruje się w życiu, dzięki którym udało mu się zostać najwybitniejszym himalaistą w historii. Nie jest to ksiazka, ktora urzeka treścią jednak chyba bardziej chodzi tu o przekaz. Kompletnie jednak nie podszedł mi styl pisania autora.

Grafomania z nutką megalomanii. Niestety bycie wielkim himalaistą niekoniecznie idzie w parze z byciem wielkim człowiekiem, czy choćby wielkim pisarzem.
Gdyby autor poprzestał na opisywaniu swojej filozofii życiowej, to książka byłaby znośna. Niestety musiał też przy okazji porozliczać się z osobami mu nieprzychylnymi na przestrzeni lat, w sposób niekoniecznie elegancki oceniając ich motywy oraz w sposób negatywny odnieść się do tego we współczesnym świecie czego nie zna, czy nie rozumie. Bardzo czarno-biała wizja świata.

Po lekturze tej książki, w końcu mogę powiedzieć, że wiem kim jest Reinhold Messner. Do tej pory był tylko drugoplanową postacią, która gdzieś tam się pojawiła, gdy czytałam o Kukuczce, Rutkiewicz czy innych polskich wspinaczach.
W siedemdziesięciu krótkich rozdziałach opowiedział może nie tyle o swoim życiu, ale o przemyśleniach z życiem i wspinaczką związanych. Nie jest to typowa, chronologicznie ułożona biografia. Raczej zbiór myśli umiejscowionych w wybranych historiach, czasie czy wydarzeniach. Jedne ciekawe, drugie mniej. Messner ma zdanie na każdy temat. Możemy się z nim nie zgadzać, ale na pewno trzeba mu oddać to, że trzyma się twardo swoich poglądów i przywiązania do natury.
Zastanawia mnie tylko to, że po przeczytaniu tej książki, nie mogę stwierdzić czy polubiłabym Messnera na podstawie wykreowanego w niej obrazu jego postaci. Do tej pory nie miałam takiego problemu po skończeniu biografii. Albo ktoś zapadał mi w pamięć pozytywnie, albo nie. Tutaj pustka. Może dlatego tak się stało, że pomimo tylu stron Messner mimo wszystko dalej pozostaje zagadką? W każdym razie uważam, że to całkiem ciekawa pozycja dla wszystkich, którzy lubią klimaty górskie.

Na półkach: , , , ,

Autobiografia legendarnego himalaisty, pierwszego zdobywcy korony Himalajów i Karakorum. Niestety talent wspinaczkowy nie przekłada się na talent pisarski. Autora poznajmy nie tylko jako wybitnego wspinacza ale także globtrotera, polityka i mecenasa sztuki. Książka napisana w sposób bardzo nudny, większości składające się z "wywodów filozoficznych autora". W wielu miejscach przebija jego wielkie ego (tak samo wielki jak szczyty Himalajów). Bardzo zawiodłem się na tej książce i tylko dzięki silnej woli udało mi się dobrnąć do końca książki. Zdecydowanie nie polecam.

Ta książka jest nudna i wiele myśli się powtarza, choć autor w pewnych kwestiach ma sporo racji (w szczególności mam na myśli nadmierne przywiązanie ludzi do idei, że wszystko można ubezpieczyć i że ktoś za nas przejmie odpowiedzialność - ostatecznie to my ponosimy odpowiedzialność za swoje wybory). Ostatecznie książkę przerwałem gdzieś w połowie.

Lubię literaturę górską, niewiele jest w stanie zniechęcić mnie do rzucenia w kąt książki z tej kategorii. Zdzierżyłam nawet toporny, totalnie bez polotu styl Bernadette McDonald. Tym razem jednak zostałam pokonana... Męczyłam się ponad miesiąc, przedłużyłam termin zwrotu w nadziei na dotarcie "do mety", czy też może na szczyt. Niestety nic z tego, połowa tego dzieła to dla mnie jednak za wiele :( Ja wiem, że Messner zrobił wiele w górach, na zawsze zapisał się w historii, wiem, że jego ego sięga czasem zdobytych wierzchołków. Byłam przygotowana na ciężką przeprawę, ale chyba nie na to. "O życiu" to opowieść w stylu "kiedyś to było" i "ja to jestem gość", zdecydowanie nie dla mnie. Książka dla wytrwałych, szacun dla wszystkich, którzy przebrnęli- ja odpadam... 🙈

Na półkach: , , , , , ,

Zawartość książki piękna. Jednak nie mogłam przebrnąć przez przemyślenia, wywody....ojjjjj było ciężko. Straciłam kilka miesięcy zanim weszłam na szczyt.

Warto przeczytać+!

Warto przeczytać+!

Dodaj cytat z książki O życiu