Na szczycie. Kobiety na górze

Tłumaczenie: Małgorzata Kiełkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura górska na świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
On top. Frauen ganz oben
978-83-61050-64-3
literatura faktu
markusNH

Kompleksowa praca na temat najwybitniejszych alpinistek świata i ich osiągnięć na przestrzeni dziejów.

źródło opisu: STAPIS, 2012

źródło okładki: http://www.stapis.com.pl

Klementynka | 2013-03-19
Przeczytana: 03 marca 2013

Przyznam, że początki mojej lektury książki Reinholda Messnera pt. „Na szczycie. Kobiety na górze” nie należały do łatwych. Trudno było mi przestawić się na bardzo filozoficzne wywody na tematy wspinaczkowe. Niektóre ze zdań z tych esejów czytałam po kilka razy, aby ostatecznie zrozumieć ukryty w nich sens. Ale potem było już tylko lepiej.
Autor, będący legendą gór, pierwszym zdobywcą Korony Himalajów, nakreśla nam historię kobiecej drogi do osiągania szczytów. Początkowo są to więc emancypacyjne próby, spotykające się z szyderstwem i pogardą męskiej części społeczeństwa. Ale kobiety dzielnie walczą o swoją pozycję! Ba! Momentami stają się lepsze od mężczyzn. Messner porusza też wiele drażliwych kwestii. Krytykuje wyprawy komercyjne za to, że prawie całkowicie eliminują niebezpieczeństwo. Klient może liczyć na poręczówki, butle z tlenem, pomoc Szerpów. Tylko, czy na tym polega przygoda? Autorowi nie podobają się również chorobliwe wyścigi, np. kto będzie najszybciej na szczycie,...

mikawaltari | 2017-09-29

Bardzo chciałam przeczytać tę książkę i niestety mocno mnie rozczarowała.
Nie wiem, czy to kwestia Messnera, który jest dosyć specyficznym człowiekiem, czy samego tłumaczenia, ale toporna całość czyta się ciężko, opowieść ciągnie się i nie daje wiele przyjemności czytelnikowi.
Liczyłam na to, że Messner, który sam ma na koncie największy sukces himalaizmu, będzie potrafił wykrzesać z tego tematu więcej.
Przeczytać można, ale to na pewno pozycja dla wytrwałych.

soliloquium | 2015-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Zbyt chaotyczna. Rozpoczynasz czytanie od informacji, które w niemalże takim samym stopniu są przytoczone w ostatnich rozdziałach. I nie ma to nic wspólnego z dobrą kompozycją klamrową.
Dobre, podstawowe kompendium wiedzy na temat kobiecego alpinizmu/himalaizmu. Całkiem zachęcająca przynęta do złowienia szerszej wiedzy na ten temat.

madzek | 2019-03-13
magdzioszka11 | 2018-05-10