Na szczytach świata

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Kornelia

Maszynopis tej książki był już w drukarni, gdy nadeszła wiadomość o śmierci Jerzego Kukuczki. Największy polski himalaista, zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników, człowiek cieszący si światową sławą, a jednocześnie tak nam bliski mówi o swoich zwycięstwach i rozterkach, niepowodzeniach i sukcesach szczerze i otwarcie. Przywiązywał dużą wagę do tego nowego doświadczenia, jakim miało się stać opublikowanie tej opowieści. Niestety niniejsza książka o latach przygotowań do wypraw, o wspaniałych sukcesach i porażkach jest ostatnią relacją, którą zdążył nam przekazać...
Spisał i opracował Tomasz Malanowski

źródło opisu: KAW, 1990

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Książniczka | 2016-09-13
Na półkach: Przeczytane, Góry

"Może po latach wspinaczki, ocierania się o śmierć, oglądania jej, doszło do znieczulenia, pewnego rodzaju braku wrażliwości. Czymś się przecież za to wszystko płaci."

Po przeczytaniu biografii Kukuczki czułam niedosyt - miałam ochotę dowiedzieć się nieco więcej o jego wyprawach, poznać więcej szczegółów. Ten wywiad - rzeka całkowicie niedosyt zaspokoił.

Czy po jego przeczytaniu zmieniłam moje niezbyt pochlebne zdanie o Kukuczce? Niestety nie, tylko utwierdziłam się w swojej niechęci do niego... Zwłaszcza po tym, jak potwierdził, że to góry były zawsze dla niego najważniejsze, a nie rodzina. Szczerze przyznał, że byłby w stanie zdobyć fundusze na kolejną wyprawę nawet jej kosztem. Ja naprawdę próbuję zrozumieć pasję, jaką staje się dla kogoś wspinanie, ale jednak nie zrozumiem nigdy, jak można tę pasję spełniać kosztem dobra żony, dzieci...

Nic na to nie poradzę - nie polubiłam Jerzego Kukuczki. Nie mam już ochoty czytać o nim nic więcej także dlatego, że nie licząc jego...

Mateusz | 2013-11-09
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

"Po co kończyć, skoro idzie tak dobrze" - tak przed wyprawą - ostatnią jak się miało okazać - na południową ścianę Lhotse odpowiedział Kukuczka dziennikarzowi, który pytał go dlaczego kusi los, przecież zdobył wszystko o czym każdy himalaista mógłby marzyć.

Z tego wywiadu - rzeki płynie obraz niezwykłego zwykłego człowieka, którego celem było pokonywanie coraz to trudniejszych wyznaczonych sobie zadań. Nie dla sławy, czy pieniędzy, ale tak zwyczajnie - dla siebie, dla zaspokojenia własnej ambicji. Niezwykły zapis siły ludzkiego charakteru.

Pozycja godna polecenia każdemu bez wyjątku.

Ani | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

„Na szczytach świata” jest zapisem wywiadu jaki przeprowadził Malanowski z Kukuczką w 1988 roku. Ta swobodna i szczera rozmowa wprowadza nas w świat górskiego wspinania, widzianego oczami wybitnego himalaisty. Poruszana z Kukuczką tematyka jest różnorodna, często trudna – górskie sukcesy i porażki, opowieści o partnerach wyprawowych, rodzinne historie, osobiste przemyślenia, opinie na temat sprzętu i ówczesnej sytuacji panującej w środowisku.
Reasumując bardzo dobra pozycja, będąca moim zdaniem czymś w rodzaju dopełnienia poprzedniej książki Kukuczki „Mój pionowy świat”.

„Mówiłem o zdobyciu szczytu, a przecież szczęście w górach składa się z dziesiątków małych szczęść, przeżywanych wiele razy w ciągu dnia. Pokonanie skalnego progu, wspaniała panorama przy bezchmurnym niebie, gorący posiłek w zacisznym namiocie, udany powrót do bazy, lawina która przeszła bokiem. Kiedy jestem już na dole, spoglądam w górę i myślę sobie: byłem tam. Czuję wtedy radość i ogarnia mnie spokój”

Ania | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

Wywiad rzeka z Jerzym Kukuczką, polskim himalaistą.
Szczera i niewymuszona rozmowa o ambicjach, prawdziwym przeżywaniu gór i wyścigu o "Koronę Himalajów"
Intensywna opowieść, która wzbudziła we mnie wiele emocji i jako pasjonatkę gór pozostawiła z mnóstwem kłębiących się myśli.

Rafał | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Jerzy Kukuczka to wspaniały,twardy pogromca wszystkich czternastu ośmiotysięczników.Kilka jego rekordów jest do dzisiejszego dnia nie pobita,a zginął śmiercią tragiczną spadając z południowej ściany góry Lhotse w roku 1989.
Rywalizował z Reinholdem Messnerem w zdobyciu wszystkich 14-tu ośmiotysięczników,jednak to włochowi udało się jako pierwszemu.
Zginął mając zaledwie 41 lat,tylko pomyśleć czego by mógł jeszcze dokonać w kolejnych latach,gdyby mu było dane...
Na zawsze zapisał się na kartach historii.
Polecam.

Smiejka | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, Góry, 2014
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Ta książka- wywiad z Jerzym Kukuczką (nowe wydanie) to pozycja obowiązkowa dla tych co się wspinają i dla tych, którzy tylko o tym czytają. Pełno tutaj wspaniałych wspomnień o ludziach, których już nie ma, o górach, które wciąż stoją i kuszą następne zastępy himalaistów (turystów?). To właściwie kawał historii wspinania w górach najwyższych, opowieść o Polakach w Himalajach, o rodzinie, braterstwie liny, wielkich tragediach. Znajdziemy tutaj też kilka ciekawych zdjęć. Warto!

MagdaLena | 2015-10-05

Aż dziw bierze, że złote czasy poskiego himalaizmu przypadają na lata kiedy z Polski trudno było wyjechać, pieniądze na wyprawy zarabiało się malując kominy polskich fabryk, a sprzęt wykuwało się w hutach. Myślę, że Jerzego Kukuczkę można spoojnie nazwać KRÓLEM HIMALAJÓW.

elkah83 | 2017-02-04
Przeczytana: luty 2017

Książka bardzo ciekawa. Opisująca szczegóły wspinaczek o których zwykły zjadacz chleba nie ma pojęci. Kocham góry od dziecka. Gdy tylko jest wolna chwila jedziemy w góry, nasze Polskie. I muszę się przyznać, że góry zimą nauczyły mnie, że trzeba je szanować i trzeba się ich bać. Tak jak Jerzy Kukuczka powiedział, my nie zdobywamy góry, to ona w swej łaskawości pozwala nam wejść na szczyt. I choć mowa to o naszych Polskich np. Karkonoszach, to podzielam jego zdanie. Zimą nasze niewielka Szrenica potrafi stać się pułapka bez wyjścia.
Ogromny szacunek dla alpinistów, za ich siłę walki. Kukuczka na zawsze pozostanie symbolem Polskiego Alpinizmu.

RudaDama | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Z tej książki wyłania się człowiek.
Z własnymi myślami, osądami, hierarchią wartości, ambicją, siłą i... słabością.

Odważne pytania, szczere odpowiedzi doskonale uzupełniają braki suchych biografii z dokładnym opisem poszczególnych dokonań himalaisty.

Książka dla tych, których ciekawi, jakim człowiekiem był Jerzy Kukuczka.
Można się z nim zgadzać, nie zgadzać, popierać, odrzucać, rozumieć, nie rozumieć...

Na pewno warto przeczytać.

porywacz_zwlok | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Niesamowity wywiad z niesamowitym człowiekiem. Ocean słów, które pochłania się w ekspresowym tempie. Wszystko bardzo ciekawie opowiedziane z uczuciem szczerości w tym słowie. Jestem pod wielki wrażeniem takiego człowieka jakim był Jerzy Kukuczka. Książka dla miłośników gór jak i dla najtwardszych charakterów z jakimi można się spotkać. Szczerze polecam.