O życiu

Tłumaczenie: Katarzyna Schmidt
Wydawnictwo: Agora SA
Überleben
Bezimienna

Reinhold Messner cztery lata temu skończył 70 lat. To dobra okazja do podsumowania życia, co też uczynił, przygotowując swoją książkową opowieść „O życiu”. Messner to bez wątpienia najlepszy himalaista świata, ale też farmer i polityk. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986 roku, a zdobycie...

Messner to bez wątpienia najlepszy himalaista świata, ale też farmer i polityk. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986 roku, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat. Jego największym rywalem był Jerzy Kukuczka.

„O życiu” to siedemdziesiąt krótkich rozdziałów, które autor podzielił na trzy części. W pierwszej wspomina dzieciństwo, początki fascynacji górami i wspinaczką. W drugiej zastanawia się nad wyzwaniami, jakie stawiają góry, i sensem samej wspinaczki. Snuje rozważania nad granicą oddzielającą dwa światy: życia i śmierci. A pretekstem do tych rozważań są jego wstrząsające osobiste doświadczenia. Podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat zginął jego młodszy brat, Günther, w okolicznościach do dziś niewyjaśnionych, co wypominają Reinholdowi dziennikarze i wspinacze. Messner w pewnym momencie przestał z nimi dyskutować: - Nie widzę już powodu, by prostować rozmaite teorie.
Tę śmierć opisuje krótko, nie kryjąc krytycznych słów: - Wszyscy mówią o heroizmie śmierci, ale nikt nie ma o tym pojęcia. Doświadczenie pozostawiło ślady, Messner, który swego czasu nie stronił od ryzyka, dziś zastanawia się, czy zawsze było ono potrzebne. Trzecią część poświęca bardziej ogólnym wartościom – Sztuka, Piękno, Moralność, Zemsta, Bóg, Rytuał, Rodzina, Duma, Cierpienie, by wymienić kilka (jest również rozdział zatytułowany „Yeti”). Messner pisze z wyczuwalnym dystansem, mówi ciszej, łagodniej – nie kończy życia, kariery, nie odrzuca zainteresowań, po prostu podsumowuje swoje 70 lat. I nie kryje, że tęskni za wartościami, jakie wpajali mu dziadkowie i rodzice.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora 2018

źródło okładki: Wydawnictwo Agora 2018

Izabela Pycio | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

"Warunkiem udanego życia nie są geny, lecz pasja do tego, co robimy, i odwaga, by ją realizować."

Tytuł mistrzowsko oddaje zawartość książki, faktycznie znajdziemy w niej mnóstwo nawiązań do najważniejszych wartości i idei w życiu człowieka, różnorodnych wyzwań nadających mu sens i głębię, umiejętności funkcjonowania na własnych warunkach i zasadach. Oczywiście, wszystko opisane z perspektywy wybitnego himalaisty, osoby szukającej spełnienia zarówno podczas krytycznych prób sił w wysokogórskich krajobrazach, jak i wypraw na pustynie i bieguny. Widzimy dokąd zaprowadziły Reinholda Messnera wyobraźnia i kreatywność, jak radził sobie z akceptacją lęku, ujarzmianiem strachu, szacowaniem zagrożenia, czy krytyką środowiska himalaistycznego.

Wnikliwe spojrzenie na umiejętność przeżycia, traktowanego jako jedno z praw natury i zarazem jako sztuka. Z zainteresowaniem zapoznawałam się ze spojrzeniem autora na nowoczesną cywilizację stojącą w kontraście do praw przyrody, współczesny model...

Krzysztof Nowakowski | 2018-11-05

Właśnie skończyłem. Autor zmaga się w niej ze śmiercią brata na Nandze Parbat, choć tematów poruszanych przez niego jest oczywiście znacznie więcej. Jednak ta śmierć wyraźnie zostawiła wielki ślad w jego psychice, który zmusza go do częstego wracania do wydarzeń z 1970 roku. Książka ta pokazała mi Messnera, jakiego wcześniej nie znalem, znacznie ociepliła jego wizerunek.

Iwona | 2018-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Górskie

manieryczna to książka, nierówna: obok celnych spostrzeżeń – pretensjonalne prawdy objawione, obok ciekawych zdań – bełkotliwe pitu-pitu, obok pochwały skromności – monstrualne wychwalanie siebie i swoich osiągnięć, obok szukania prawdy – kreowanie własnej (czy oby rzetelnej?) historii… Messner pisze specyficznie, pokrętnie, czasem wręcz niezrozumiale. W wielu miejscach trudno powiązać sąsiadujące ze sobą zdania w logiczną całość. Więcej w tym pisaniu wad niż zalet. Ale choć trzeba się przez ten tekst przedzierać, dawkować rozdziały, warto podjąć trud. Bo mimo wszystko jest tu, zapewne częściowa, ale zawsze, prawda dotycząca charakteru osób uprawiających alpinizm, jest szerokie spojrzenie na to, jak związanie życia z górami, czy też naturą, wpływa na postrzeganie siebie, społeczeństwa i zachodniej cywilizacji. Jest w końcu, mimo nieskładności wywodu, iskra tej mądrości, do której dochodzi się wraz z upływającym czasem i zdobytym doświadczeniem.

Odzio | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Jeżeli jesteś wielbicielem gór i wspinaczki. Jeżeli lubisz książki o tematyce himalaistycznej to jest pozycja dla Ciebie.
Autor Reinhold Messner opowiada o swoim życiu, swoich doświadczeniach, porażkach, utracie brata na Nanga Parbat.
W wielu miejscach znajdziecie bardzo mądre stwierdzenia i myśli. Warte zanotowania i zapamiętania. Tak jakby autor często przebywający na styku nieba i ziemi został natchnięty Boskimi obserwacjami.....

W książce znajdziemy więcej przemyśleń własnych i filozofii życia niż autobiografii. Dla kogoś, kto lubi i uprawia dyscyplinę dyskutowania na temat: co było pierwsze, jajko czy kura - lektura może być ciekawa. Ja po stu stronach miałam wrażenie, że Pan Messner pisze w kółko o tym samym i niejednokrotnie przeczy sam sobie :) No, ale filozof ze mnie żaden ...

Ata | 2018-10-14

Wartościowa, pełna życiowej mądrości książka.

Bpatrycja | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018
Martin | 2018-10-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Witka | 2018-10-28
Sylwia Orzeszyńska | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Patronaty tygodnia

Małymi krokami zbliża się wrzesień. Dla niektórych to początek roku szkolnego, inni oczekują już zakończenia upałów i powolnego wejścia w jesienną aurę. Dla książkoholików oznacza to wejście w sezon, gdy wydawnictwa zarzucą nas nowościami, a portfele w zastraszającym tempie opustoszeją. Dla tych, którzy chcą poćwiczyć kupowanie książek, mamy 9 premier, które w tym tygodniu wychodzą pod naszym patronatem!

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Są wśród Was miłośnicy gór? A może na przekór wszystkim letnie dni wolicie spędzać nie nad morzem, ale właśnie na szlakach. Dziś z okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich prezentujemy Wam 10 książek, w których szczyty odgrywają główną rolę.