O życiu

Tłumaczenie: Katarzyna Schmidt
Wydawnictwo: Agora SA
Überleben
Bezimienna

Reinhold Messner 4 lata temu skończył 70 lat. To dobra okazja do podsumowania życia, co też uczynił przygotowując swoją książkową opowieść “O życiu”. Messner to bez wątpienia najlepszy himalaista świata, ale też farmer i polityk. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu...

Messner to bez wątpienia najlepszy himalaista świata, ale też farmer i polityk. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat. Jego największym rywalem był Jerzy Kukuczka.

―O życiu‖ to siedemdziesiąt krótkich rozdziałów, które autor podzielił na trzy części. W pierwszej wspomina dzieciństwo, początki fascynacji górami i wspinaczką. W drugiej zastanawia się nad wyzwaniami, jakie stawiają góry, i sensem samej wspinaczki. Snuje rozważania nad granicą oddzielającą dwa światy: życia i śmierci. A pretekstem do tych rozważań są jego wstrząsające osobiste doświadczenia. Podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat zginął jego młodszy brat Günther, w okolicznościach do dziś niewyjaśnionych, co wypominają Reinholdowi dziennikarze i wspinacze. Messner w pewnym momencie przestał z nimi dyskutować: - Nie widzę już powodu, by prostować rozmaite teorie.
Tę śmierć opisuje krótko, nie kryjąc krytycznych słów: - Wszyscy mówią o heroizmie śmierci, ale nikt nie ma o tym pojęcia. Doświadczenie pozostawiło ślady, Messner, który swego czasu nie stronił od ryzyka dziś zastanawia się, czy zawsze było ono potrzebne. Trzecią część poświęca bardziej ogólnym wartościom – Sztuka, Piękno, Moralność, Zemsta, Bóg, Rytuał, Rodzina, Duma, Cierpienie, by wymienić kilka (jest również rozdział zatytułowany „Yeti‖). Messner pisze z wyczuwalnym dystansem, mówi ciszej, łagodniej – nie kończy życia, kariery, nie odrzuca zainteresowań, po prostu podsumowuje swoje 70 lat. I nie kryje, że tęskni za wartościami, jakie wpajali mu dziadkowie i rodzice.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora 2018

źródło okładki: Wydawnictwo Agora 2018

Iwona | 2018-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Górskie

manieryczna to książka, nierówna: obok celnych spostrzeżeń – pretensjonalne prawdy objawione, obok ciekawych zdań – bełkotliwe pitu-pitu, obok pochwały skromności – monstrualne wychwalanie siebie i swoich osiągnięć, obok szukania prawdy – kreowanie własnej (czy oby rzetelnej?) historii… Messner pisze specyficznie, pokrętnie, czasem wręcz niezrozumiale. W wielu miejscach trudno powiązać sąsiadujące ze sobą zdania w logiczną całość. Więcej w tym pisaniu wad niż zalet. Ale choć trzeba się przez ten tekst przedzierać, dawkować rozdziały, warto podjąć trud. Bo mimo wszystko jest tu, zapewne częściowa, ale zawsze, prawda dotycząca charakteru osób uprawiających alpinizm, jest szerokie spojrzenie na to, jak związanie życia z górami, czy też naturą, wpływa na postrzeganie siebie, społeczeństwa i zachodniej cywilizacji. Jest w końcu, mimo nieskładności wywodu, iskra tej mądrości, do której dochodzi się wraz z upływającym czasem i zdobytym doświadczeniem.

bartek | 2018-09-25
Na półkach: Teraz czytam
Roxar | 2018-09-23
Markus | 2018-09-22

Patronaty tygodnia

Małymi krokami zbliża się wrzesień. Dla niektórych jest to początek roku szkolnego, inni oczekują już zakończenia upałów i powolnego wejścia w jesienną aurę. Dla książkoholików oznacza to wejście w sezon, gdy wydawnictwa na nowo zarzucą nas nowościami, a portfele w zastraszającym tempie opustoszeją. Dla tych, którzy chcą poćwiczyć kupowanie książek mamy 9 premier, które w tym tygodniu wychodzą pod naszym patronatem!

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Są wśród Was miłośnicy gór? A może na przekór wszystkim letnie dni wolicie spędzać nie nad morzem, ale właśnie na szlakach. Dziś z okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich prezentujemy Wam 10 książek, w których szczyty odgrywają główne role.