Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1

Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1 Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1
Piotr DrożdżKrzysztof Wielicki Wydawnictwo: Góry Books literatura piękna
Góry Books
2014-12-05
2014-12-05

Okładka książki Rozmowy o Evereście Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski
Rozmowy o Ever... Leszek Cichy, Krzys...
Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 2 Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki
Krzysztof Wiel... Piotr Drożdż, Krzys...

Spowiedź pogromcy gór

Krzysztof Wielicki. Lubię gościa, lubię jak opowiada i lubię jego spojrzenie na himalaizm. Te dwa tomy wywiadu rzeki połknąłem jak pelikan, na raz. Może ona stanowić uzupełnienie do bardzo dobrej biografii Wielickiego "Piekło mnie nie chciało". W "Moim wyborze" jest więcej osobistych wspomnień z wypraw, praktycznie brak wątków z życia prywatnego.

Książka napisana w formie niekończącego się WYWIADU z Krzysztofem Wielickim, jednym z najważniejszych postaci polskiego i światowego himalaizmu.
Wielicki opowiada nam swoją DROGĘ od skałek i zdobywania szczytów w polskich Tatrach po samotne zdobywanie ośmiotysięczników w latach 1972 – 1989. I jest to historia PRAWDZIWA, pokazująca długą DROGĘ jaką należy przejść, aby móc zdobywać najwyższe szczyty tj. mówi jakie odbywał specjalistyczne szkolenia skałkowe i wspinaczkowe na coraz to wyższych górach od 1000 m n.p.m. do 8000 m n.p.m., o corocznych wielotygodniowych wyprawach w różne góry świata, eksplorowaniu gór o różnym składzie geologicznym i zwiększającym się stopniu trudności …. Himalaista opowiedział nam swoją drogę zdobywania DOŚWIADCZENIA tj. niezbędnych umiejętności i wiedzy, nabywania odporności psychicznej i fizycznej … i to całymi latami, aby zdobyć SZCZYT i przeżyć. Na pewno nie jest to droga dla wszystkich tych co marzą o zdobywaniu Himalajów. W przeciwieństwie do książki J. Krakauera pt. „Wszystko za Everest” z której poniekąd wynika, że każdy kto zapłaci odpowiednią kwotę, weźmie udział w wyprawie komercyjnej, a przydzielony mu przewodnik wprowadzi go na Mount Everest.
W tym niekończącym się wywiadzie Wielicki opisuje nam przebieg wypraw w których brał udział, etapy zdobywania szczytów, swoje sukcesy i porażki. Mówi o konfliktach w bazie między wspinaczami i cichej rywalizacji. Himalaista wspomina również tragiczne wypadki i stratę wielu swoich współtowarzyszy. Zwraca uwagę na pionierski polski sprzęt wspinaczkowy z czasów PRL-lu, z którym musieli pracować. Sprzęt i wyposażenie polskich wspinaczy znacznie odbiegało od zachodnich ekspedycji, ale K. Wielicki mówi „(…) że to nie sprzęt wchodzi, ale człowiek…”.
Cieszę się, że już dwukrotnie spotkałam się z panem Krzysztofem Wielickim (2007, 2022) i z przyjemnością wysłuchałam jego prelekcji. To wspaniały, odważny, zdeterminowany i ciekawy człowiek, który potrafił spełnić swoje marzenia i świadomie kierować swoim życiem. Dlatego z wielką przyjemnością przeczytałam moją „książkę z autografem”, którą szczerze POLECAM fanom gatunku!

Warta przeczytania, ciekawa forma choć trochę kontrowersyjna forma wywiadu.

Warta przeczytania, ciekawa forma choć trochę kontrowersyjna forma wywiadu.

Książka bardzo ciekawa. Jednak mam wrażenie, że forma dziennikarska średnio się sprawdziła. Pytania raczej płytkie, niewiele wnoszą do właściwej treści. Z powodzeniem większości można się pozbyć.

Polecam.

Polecam.

Wielki człowiek!

Wielki człowiek!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka "Mój wybór" to zapis wywiadu z Krzysztofem Wielickim, jednym z najwybitniejszych himalaistów, zdobywcą wszystkich ośmiotysięczników. To opowieść nie tylko o górskich wyprawach, ale także o ludziach, których Krzysztof Wielicki spotkał na swojej drodze. Wielu z nich zostało na zawsze w górach wysokich. Niewątpliwym walorem książki są piękne kolorowe zdjęcia. Polecam wszystkim miłośnikom gór.

"Niestety, można mówić o statystyce, szczęściu, ale pewnych rzeczy nie da się uniknąć. Mimo to ludzie chodzili w góry, chodzą i będą chodzić. Zabijali się, zabijają i będą się zabijać. Można tylko wyciągnąć wnioski, zbierać doświadczenia i liczyć na to, że nie dosięgnie nas jakiś tragiczny zbieg okoliczności."
Książka ładnie wydana, zawiera bardzo dużo fantastycznych zdjęć z archiwum Pana Krzysztofa. A sam wywiad? Chaotyczny, pytania brzmią bardzo sztucznie, wiele z nich sugeruje odpowiedź, wątki kończą się kiedy zaczyna się ciekawa (dla mnie) opowieść.
Autor we wstępie mówi, że korzystał z dzienników Pana Krzysztofa spisywanych podczas wypraw, które to są bardziej zapisem faktów, niż opisem przeżyć. I to czuć, bo nazwisk, nazw dróg jest mnóstwo, ale sama opowieść nie jest bardzo emocjonalna.
Pan Krzysztof podczas wykładów "na żywo" opowiada fascynująco i szkoda, że nie zostało to uchwycone w tym wywiadzie.

Książka ładnie wydana, zawiera bardzo dużo fantastycznych zdjęć...

Weekend z Panem Wielickim uważam za udany :)

Weekend z Panem Wielickim uważam za udany :)

Ta książka jest przede wszystkim pięknie wydana! Uwagę zwraca jakość użytego papieru i jego waga (obie książki na raz raczej nie nadają się do plecaka na wędrówkę po górach ;) ) oraz opatrzenie tekstu wieloma pięknie wydrukowanymi zdjęciami - to niekwestionowany atut tego wydania. Co do treści - jest bardzo podobna do biografii wielu innych wspinaczy, szczegółowo opisuje przebieg górskich wypraw i dokonania alpinistyczne Wielickiego. Ciekawa, bo ta tematyka to mój "konik", ale jednocześnie nie wnosząca wiele nowego i w związku z tym drugi tom zaczynał mi się już dłużyć. Dla mnie mało było w tej książce "prywaty" - rodziny, przyjaciół, relacji, emocji. Dowiedziałam się z tej książki co w górach "zrobił" Wielicki, ale nadal nie wiem jakim jest człowiekiem.

• Góry
  • Górskie