Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1

Cykl: Krzysztof Wielicki – mój wybór (tom 1)
Wydawnictwo: Góry Books
LubimyCzytać

„Krzysztof Wielicki – mój wybór” to pierwsza książka, która tak szczegółowo przedstawia górski dorobek wybitnego polskiego himalaisty. Wielicki mówi o dzieciństwie, czasie studiów i początkach górskiej pasji. Dalej prowadzi nas klasyczną i fascynującą drogą swojej kariery od lat siedemdziesiątych XX wieku. Zaczyna od wspinania latem i zimą w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, aby wreszcie udać się w góry najwyższe. Niezwykle barwnie opowiada o zimowym zdobyciu Mount Everestu, Kangchenjungi i Lhotse oraz o bezprecedensowym „wbiegnięciu” na Broad Peak. Wspomina dramatyczne zmagania z legendarną południową ścianą Lhotse oraz potyczki z mityczną K2.
Pierwszy tom autobiografii kończy się na przełomowym – zarówno w historii Polski, jak i naszego alpinizmu – roku 1989.
Tom drugi – opowiadający o następnych dekadach górskiej pasji – w przygotowaniu.

Krzysztof Wielicki (ur. 1950) – piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Autor trzech pierwszych wejść zimowych na szczyty ośmiotysięczne i znakomitych przejść solowych. Pierwszy himalaista, który z bazy wszedł na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Laureat wielu nagród i prestiżowych wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiego i światowego alpinizmu.

źródło opisu: Góry Books, 2014

źródło okładki: Góry Books, 2014

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5550

Spowiedź pogromcy gór

O Krzysztofie Wielickim mówiono wielokrotnie i dużo. Kariera pochodzącego ze Szklarki Przygodzickiej wspinacza jest długa i pełna robiących spore wrażenie dokonań. Wielicki to piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z czternastu ośmiotysięczników wszedł zimą jako pierwszy. Szczyty atakował też samotnie – na Lhotse stanął w gorsecie po kontuzji kręgosłupa, a na Broad Peak wszedł i zszedł w ciągu jednego dnia. Wielicki to także organizator i kierownik wypraw górskich. Gdybym chciała jeszcze więcej i dokładniej pisać o jego wyczynach to wyszłaby z tego książka.

Nic dziwnego, że Piotr Drożdż pokusił się o napisanie biografii tego wspinacza, mając do dyspozycji tak bogaty materiał. Książka jest napisana w formie wywiadu rzeki, w którym Wielicki odpowiada na przeróżne pytania. Te oczywiste, ale i te bardzo osobiste, trudne, dotykające spraw bolesnych i kontrowersyjnych. Rozmowa obu panów jest niezwykle dokładna i pełna szczegółów. Jest tak dzięki temu, iż wyjeżdżając w góry Wielicki sumiennie i dokładnie prowadził zapiski, sporządzał dzienniki. Wiadomo pamięć bywa zawodna, a dzięki notatkom stało się możliwe sięgnięcie do detali i szczegółów.

Wielicki opowiada przede wszystkim o swojej karierze górskiej, ale tu i tam dodaje szczegóły ze swojego życia prywatnego, pisze o osobistych relacjach z partnerami, o tematach, o których często ludzie gór w swoich książkach zapominają, bądź milczą celowo. Bo niuanse burzą i zakłócają obraz bohatera bez skazy, który zdobywa góry z dumną miną. Na wyprawach mają miejsce różne sytuacje, nie zawsze jest łatwo, nie zawsze można czuć się bohaterem. Czasem trzeba pokazać inne oblicze. Twarz człowieka złamanego przez naturę, tęskniącego, bojącego się, zniechęconego, słabego, chorego, poddającego się prawom natury. Niektórzy wolą milczeć i skupiać się na sukcesach. Krzysztof Wielicki zaś otwiera się i bez ogródek opowiada. Tym samym pozwala czytelnikowi zajrzeć do hermetycznego świata Lodowych Wojowników, który jest środowiskiem specyficznym i zamkniętym. Większość jego członków to nietuzinkowe i trudne osobowości, kontrowersyjne charaktery, twardzi ludzie, którzy bywają niełatwi we współżyciu. Wielicki w długiej rozmowie obala też mity, które od lat krążą w opinii publicznej i ożywają, gdy zdarzy się dramat. Zdobywca Everestu i Makalu mówi wprost o realiach gór najwyższych, o technikach ich zdobycia, o moralności w trakcie osiągania ekstremalnych wyczynów. Tam, powyżej dead zone, gdzie, nie ma co się oszukiwać, organizm ludzki umiera nie bardzo można pomóc towarzyszowi, gdy ten dozna urazu, ma problemy z oddechem czy poruszaniem się. Tam ludzkie możliwości są bardzo, bardzo ograniczone. Wielicki opowiadając o swoich wyprawach uświadamia czytelnikom, że górska wspinaczka to zdecydowanie i bezapelacyjnie sport ekstremalny i bardzo niebezpieczny. Nie ma tu przepisów, gotowych recept i jakichkolwiek gwarancji. Wszystko, każdy krok i myśl obłożone są ryzykiem, a stawką bywa ludzkie życie.

Wielicki opowiada niezwykle ciekawie i barwnie. I co dla mnie bardzo ważne jest do bólu szczery. Takie wrażenie odniosłam od samego początku lektury. Nie upiększa, nie osładza, nie koloryzuje. Nie ukrywa swoich podknięć, nie tuszuje dręczących go dylematów i wątpliwości. Dzięki temu książka nie jest bufonadą, nie jest hymnem pochwalnym, a ciekawą opowieścią, którą czyta się z zainteresowaniem. Ta publikacja mówi do czytelnika nie tylko słowem pisanym, ale i masą wspaniałych zdjęć, którymi Krzysztof Wielicki okrasza swoje wspomnienia.

„Krzysztof Wielicki - mój wybór” to pierwszy tom, obejmujący czasy od początku kariery do roku 1989. Kolejne lata zostaną opisane w tomie drugim, który mam nadzieję ukaże się szybko. Bo urywając czytanie poczułam pewien niedosyt i tęsknotę za dalszym pobytem w miejscach, do których w realnym świecie pewnie nigdy nie trafię.

Wspaniała książka dla miłośników gór, ba! to dla nich wręcz lektura obowiązkowa. Miłe spotkanie z jednym z najbardziej sławnych polskich himalaistów, którego długo nie zapomnę.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Tomasz Wojewoda | 2018-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2018

ZE SZKLARKI PRZYGODZICKIEJ NA SZCZYT

O osiągnięciach Krzysztofa Wielickiego (ur. 1950) – jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii dyscypliny, powiedziano już niemal wszystko, dlatego bezcelowym byłoby je tu wszystkie przytaczać. Przypomnę tylko, że Wielicki jako piąty człowiek w historii skompletował (w latach 1980-1996) Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego we wspaniałym stylu, za każdym razem przekraczając granice ludzkiej wyobraźni oraz pisząc historię polskiego i światowego himalaizmu. Pierwszy tom „Mojego wyboru” – wywiadu-rzeki, jaki przeprowadził z Wielickim Piotr Drożdż (ur. 1974), redaktor naczelny magazynu „Góry”, pozwala prześledzić początki drogi wspinacza ze Szklarki Przygodzickiej (miejsca urodzenia) w najwyższe góry świata. W międzyczasie Wielicki odnosił pierwsze sukcesy we wspinaczce skałkowej i stopniowo zdobywał doświadczenie w coraz to wyższych pasmach górskich – w Dolomitach, Kaukazie, Hindukuszu, Pamirze, by wreszcie w 1979 roku po raz pierwszy...

Michał | 2015-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2015

"Tak to chyba jest w życiu, że szukamy swojej prawdziwej pasji - nie każdy ma szczęście żeby ją odkryć, ale kiedy to się stanie, wie się od razu"
Tak, pięknie jest za młodu odkryć swoją pasję i móc ją realizować na najwyższym poziomie. O tym właśnie jest ta książka, stanowiąca pierwszą, prawdziwą, szczegółową biografię wielkiego himalaisty, napisaną w oparciu o pamiętniki i archiwalne zdjęcia.

Wielicki w inspirujący, wręcz hipnotyzujący sposób potrafi opowiadać o wspinaniu. Posiada rzadki dar przeplatania dramatycznych wydarzeń, lekkimi anegdotami, w sposób nie budzący niesmaku, a wręcz wzmagający uwagę. Miałem możliwość przekonania się o tym osobiście, niedawno podczas prelekcji pana Krzysztofa w Katowicach.
"Mój wybór" stanowi potwierdzenie jego gawędziarskich umiejętności, połączonych z merytorycznymi komentarzami.
Mimo wszytko jednak podczas prelekcji Wielicki wypada nieco korzystniej i bardziej naturalnie niż w formacie książkowego wywiadu rzeki.
Czasem lekko irytować może...

Iwona | 2015-02-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Górskie

Piotr Drożdż podszedł do wywiadu z Mistrzem, jak nazywa we wstępie Wielickiego, metodycznie. Dokładnie zapoznał się z bogatym archiwum himalaisty – pamiętnikami pisanymi podczas wypraw, zdjęciami, dokumentami – i skrupulatnie, niczym w szkole, odpytał rozmówcę z materiału. Ta metoda nie do końca się sprawdziła: pytania niewiele wnoszą do książki, mogłoby ich nie być – nie służą dialogowi, a jedynie porządkują wiadomości. Tymczasem na jakość wywiadu, jego siłę oddziaływania, ma wpływ nie tylko odpytywany, ale też wypytujący. Drożdż, który mógłby być partnerem w rozmowie, usunął się w cień. Nie docieka, nie drąży, nie zadaje wnikliwych pytań… W konsekwencji dostajemy jedynie zarys poglądów Wielickiego, kilka zdawkowych opinii bez pogłębionej refleksji. Nie ma też szerszego spojrzenia na himalajski świat i światek.

Mój wybór jest natomiast książką interesującą z innego powodu – jako pierwsza szczegółowo przedstawia górski dorobek Wielickiego. Jeśli znamy historię polskiego...

_heroinowy | 2015-01-16
Na półkach: Przeczytane, Góry, 2015
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Z pewnością tej książki brakowało na rynku literatury górskiej. Autor, redaktor naczelny magazynu "Góry", najwyraźniej zachęcowy dobrym przyjęciem wywiadu-rzeki z Ryszardem Pawłowskim postanowił zmierzyć się z bogatą biografią Krzysztofa Wielickiego - zdecydowanie największego z pozostałych przy życiu "Lodowych Wojowników". A że Wielicki całe swoje górskie życie dokumentował, materiał jest obszerny - dzięki temu czytelnik otzrymuje bogato ilustrowana książkę. Tym też argumentuje autor fakt podzielenia książki na 2 tomy. Mnie nie do końca przekonuje to wyjaśnienie, zwłaszcza, że książka do tanich nie należy. Tom pierwszy pokazuje początki drogi Wielickiego od skałkowej wspinaczki w Górach Sokolich i Śnieżnych Kotłach, przez Tatry, Pamir, Kaukaz, aż do himalajskiej ziemi obiecanej. Kończy się w roku 1989 śmiercią Jerzego Kukuczki, tom drugi ma być poświęcony czasom bardziej współczesnym i obawiam się, że w dużej mierze skupi się na Broad Peaku z 2013 (zresztą nawiązań kilka jest...

Magdalena Ru | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Pierwsza moja myśl gdy zobaczyłam książkę w księgarni "- o, nareszcie pisze Wielicki!". Następna "- pierwsza część...hmmm..po co robić dwa tomy? Pewnie dla kasy.." Ale zmieniłam zdanie po przeczytaniu. Bardzo ciekawe, szczegółowe opisy wypraw. Faktycznie Polacy rządzili w górach wysokich. Świetne zdjęcia. Twardy facet, ciekawie opowiada. Wiadomo, że przy okazji trochę tłumaczy się z pewnych zachowań, trudnych decyzji, dramatycznych sytuacji. Ma prawo. Góry są fascynujące, podziwiam! Człowiek z pasją. Książka warta przeczytania, jeśli ten temat interesuje.

zenobia_puchała | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Nie mogłam się oderwać, skończyłam czytać dziś o 2.30 w nocy. Znakomita pozycja dla zakochanych w górach i wspinaczce. Chyba łatwiej czytać ją osobom zapoznanym już trochę z historią polskiego himalaizmu, gdyż książka zawiera wiele szczegółów i smakowitych detali dotyczących wypraw górskich i osób w nich uczestniczących. To, co szczególnie spodobało mi się w książce, to swobodny, szczery ton wypowiedzi (książka ma formę wywiadu - rzeki), oraz brak ferowania wyroków i łatwych ocen różnych trudnych, kontrowersyjnych i często tragicznych sytuacji górskich. Poza tym - mnóstwo wspaniałych, unikalnych zdjęć z wypraw. Z niecierpliwością czekam na drugi tom!

Koszmar | 2018-02-16
Przeczytana: 08 lutego 2018

Wywiad rzeka z Krzysztofem Wielickim, legendą polskiego himalaizmu, to naprawdę zacna lektura. Uwagę od razu przykuwa bardzo ładne wydanie, kredowy papier, liczne fotografie, ma się wrażenie obcowania z czymś wyjątkowym. A w środku? Kawał porządnej książki! Jeśli ktoś spodziewa się "suchego" wywiadu to nic z tych rzeczy tu nie znajdzie. Rozmowa z Wielickim jest emocjonująca i wciągająca jak najlepsza proza czy powieść podróżnicza. Czyta się dosłownie jednym tchem i jak się już zacznie czytać to nie sposób się oderwać. Z początku może odrzucać spora ilość wspinaczkowego żargonu, ale i pod tym względem nie jest źle. Dalekie wyprawy, górskie dramaty i chwile zwycięstwa. A ponadto sporo anegdot o tym, jak wyglądało wspinaczkowe życie w głębokim PRLu, gdzie trzeba było stawać na głowie żeby zorganizować potrzebny sprzęt i pozwolenia. Świetna książka!

Smiejka | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 marca 2015

Wywiad rzeka z jednym największych himalaistów świata. Pan Wielicki opowiada barwnie i ciekawie a wszystko jest okraszone wspaniałymi zdjęciami z jego wypraw. Historia Wielickiego to historia wspinania Polaków w górach najwyższych. Cieszy, że w końcu ktoś dał się namówić na taką opowieść. Z niecierpliwością czekam na część drugą.
Nie tylko dla miłośników wspinania!

Ms_Elliott | 2015-12-29

Po długiej przerwie od literatury górskiej, byłam tak wygłodniała, że przeczytałam te książke w dwa dni. Robocze.

"Mój wybór" to bardzo dobry, w dynamiczny sposób napisany, wywiad-rzeka z jednym z czołowych polskich himalaistów, którego najbardziej aktywna działalność przypada na najciekawsze, moim zdaniem, lata polskiego himalaizmu.

Książka ciekawa z kilku punktów widzenia :

po pierwsze - osoby samego Wielickiego : himalaista mówi szczerze o swoim górskim życiu, o tym, co pchało go w góry, o tym, że ryzykował, że czasem parł naprzód pod wpływem "magii" szczytu. O wątpliwościach, o radzeniu sobie z górskimi tragediami. Nie czuje potrzeby tłumaczenia się, nie dorabia do niczego ideologii.

po drugie - z punktu widzenia działalności Polaków w najwyższych górach. Jest to też książka o specyficznym środowisku, które działało w górach w specyficznych czasach, kiedy wyprawy narodowe były czymś ważnym i miały sens, kiedy środki na wyprawę zdobywało się w inny sposób niż teraz, kiedy...

jarek | 2016-12-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Literatura górska, będąca swego rodzaju niszą, mająca w swoich zbiorach bardzo wiele pozycji, cierpiała. Cierpiała z powodu braku biografii, książki o Krzysztofie Wielickim – za wyjątkiem "Rozmów o Evereście" i albumu "Korona Himalajów" omawiającego pokrótce biografię tego wybitnego himalaisty, na półkach nie sposób było znaleźć całościowego opracowania. Cierpiała, aż do teraz. Za sprawą Piotra Drożdża ta luka została uzupełniona i to w dwóch częściach.

Moje oczekiwania w stosunku do tytułowej książki były wysokie. Wpływ na to miały co najmniej dwa czynniki: 1) wywiad-rzeka z Ryszardem Pawłowskim będący na wysokim poziomie; 2) osobowość Wielickiego, który zawsze podczas swoich prelekcji budzi mój podziw dystansem do siebie, swoich ociągnięć, spokojną oceną sytuacji. Za sprawą wywiadu Piotra Drożdża otrzymałem połączenie tych cech, a więc otrzymałem to, czego oczekiwałem.

Pierwszym tom, zilustrowany ponad setką zdjęć, opowiada o początkach Wielickiego w górach, pierwszych...