Niewolnica

Tłumaczenie: Hanna Szajowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Slave
978-83-7359-398-5
Poetyka

Inne wydania

W październiku 2002 roku rząd brytyjski odmówił udzielenia azylu czarnoskórej 22-letniej dziewczynie imieniem Mende Nazer - młodej niewolnicy, która odzyskała wolność, uciekając z londyńskiej rezydencji sudańskiego dyplomaty. Kompromitująca decyzja została ostatecznie zmieniona, do czego m.in. przyczyniła się niniejsza książka, napisana przez Mende wspólnie ze znanym dziennikarzem Damienem Lewisem.

Zawarta w "Niewolnicy" wstrząsająca historia niewoli kontrastuje z radosnym obrazem szczęśliwego, pełnego miłości dzieciństwa w tętniącej życiem nubijskiej wiosce. Fakt powstania książki jest tym bardziej niezwykły, że Mende pochodzi z kultury o tradycji mówionej, a nie pisanej, w której rozumienie swojej tożsamości i przeszłości opiera się jedynie na wspomnieniach i umiejętności opowiadania.

Mila | 2013-07-14
Przeczytana: 08 lipca 2013

Co czuje człowiek, któremu zostaje odebrana wolność? Co czuje człowiek, któremu zostają tylko wspomnienia o rodzinie? Jak silnym trzeba być aby trwać w ciągłym lęku? Ile odwagi trzeba posiadać aby uciec mimo paraliżującego strachu przed porażką? Jak długo nadzieja tkwi przy człowieku i jak wiele cierpienia jest on w stanie znieść?

To tylko niektóre z pytań, które pojawiają się w trakcie i po przeczytaniu książki, która opowiada o
losach dziewczynki wychowującej się jako szczęśliwe dziecko w małej afrykańskiej wiosce. Pewnego dnia zostaje uprowadzona przez mudżahedinów i sprzedana arabskiej rodzinie. Mende staje się niewolnicą, służącą sponiewieraną i poniżaną na każdym kroku, jest dotkliwie bita. Każdy kolejny dzień jest jej walką o przetrwanie…

Historia prawdziwa, wstrząsająca. Trudno uwierzyć, że taki los spotyka wiele dzieci w dzisiejszych czasach. Ilu z nich nie udało się uratować i prawdopodobnie ich los się już nie odwróci? Ile jeszcze dzieci straci swoje rodziny i trafi do...

Marlena | 2015-09-09
Przeczytana: wrzesień 2015

Polecam wszystkim ...trudno mi uwierzyć ze człowiek może być tak traktowany gorzej niż zwierze przejść przez takie piekło..

Ewitka | 2015-09-23
Na półkach: 2014, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2014

Książka porusza do granic możliwości i szokuje, że takie rzeczy jak niewolnictwo w XXI wieku są nadal spotykane! Historia dziewczyny, wziętej siłą do niewoli podczas napadu na jej wioskę i zmuszanej do ciężkiej pracy, nagradzanej jedynie... biciem. Straciła prawa obywatela, jest zwykłą niewolnicą. Najpierw u siebie w kraju, potem w Anglii w domu ambasadora. Kiedy udaje jej się wyrwać z tego piekła, rząd nie chce jej udzielić azylu. I to wszystko na faktach.

Patrycja Leszczyńska | 2012-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2012

Właśnie skończyłam czytać i jedyne co mogę powiedzieć, to to, iż jestem wstrząśnięta. Nie do pomyślenia jest jak ta dziewczyna i wiele innych ludzi zostało potraktowanych, a nawet jest dalej! Nie wiem jakim człowiekiem trzeba być, żeby traktować drugiego równego sobie w tak okrutny sposób.
Najważniejsze jest to, że Mende zdołała uciec i żyje teraz w spokoju na wolności, chociaż duchy przeszłości do tej pory nie dają jej spokoju.

Sylwia | 2015-08-25

Czytałam i płakałam. Książka rewelacyjna. Porusza do granic możliwości, daje do myślenia. Świetnie napisana historia z mnóstwem szczegółów. Polecam każdemu.

November-Rain | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

To okropne...
Nawet nie chcę myśleć o tym,że niewolnictwo wciąż jest praktykowane,że gdzieś tam żyje dziewczyna z podobną historią.

Monika | 2014-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Nuba to określenie ludności, która mieszka u podnóża gór Nuba w Sudanie. Mają własną kulturę, zajmują się rolnictwem. Ich największym nieszczęściem jest to, że mieszkają w pobliżu Arabów. Oba narody są wyznawcami islamu, jednak każdy z nich inaczej odbiera nauki religii. Dla Arabów Nuba, czyli czarni mieszkańcy Sudanu są kimś gorszym. To ludzie, którzy śmierdzą i roznoszą choroby. Z tego względu napadają na ich wioski i je palą. Dzieci i młode kobiety porywają, a następnie sprzedają w charakterze niewolników.

Ten problem porusza książka, którą miałam okazję przeczytać. "Niewolnica" Mende Nazer, to przejmująca historia młodej kobiety z plemienia Nuba. Jej dzieciństwo było biedne, ale szczęśliwe. Niestety, zostało szybko przerwane. Pewnej nocy na wioskę napadli muzułmanie. Dla niej i innych dzieci skończyło się beztroskie dzieciństwo. 13-letnia Mende została wywieziona do Chartumu, a następnie sprzedana bogatemu małżeństwu. Kolejne dni z jej 7-letniej niewolniczej pracy były do...

Katarzyna | 2011-09-10

REWELACJA. To jedyne właściwe słowo, które określa tą książkę. Poruszająca do granic możliwości i szokująca tym, że takie rzeczy jak niewolnictwo w XXI wieku są nadal spotykane! Historia dziewczyny, wziętej siłą do niewoli będącej wtedy jeszcze małą dziewczynką i zmuszanej do ciężkiej pracy, nagradzanej jedynie... biciem. Każdy powinien ją przeczytać.

Catalina | 2012-04-06
Przeczytana: 10 lipca 2011

Wprost trudno uwierzyć,że niewolnictwo nadal istnieje.Żyjemy w ciągłym biegu,zamartwiamy się,użalamy nad sobą,a w innej części świata są problemy o których nie mamy pojęcia.Czytając ze świadomością,że to prawdziwa historia przeżywam ją mocniej i bardziej mnie złości jakie piekło człowiek człowiekowi potrafi stworzyć.

Sylvia | 2011-11-09
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione

Jak dla mnie rewelacja! To chyba najlepsza ksiązka jaką czytałam! To nie pierwsza książka o takiej tematyce na jaką się skusiłam, ale musze stwierdzić ze szczerością, że najlepsza! Trudno sobie wyobrazić co przeszła Mende, nie do wiary, że to wszystko działo się tak niedawno. Polecam ze szczerością!!!