Niewolnica

Tłumaczenie: Hanna Szajowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Slave
978-83-7359-398-5
Poetyka

Inne wydania

W październiku 2002 roku rząd brytyjski odmówił udzielenia azylu czarnoskórej 22-letniej dziewczynie imieniem Mende Nazer - młodej niewolnicy, która odzyskała wolność, uciekając z londyńskiej rezydencji sudańskiego dyplomaty. Kompromitująca decyzja została ostatecznie zmieniona, do czego m.in. przyczyniła się niniejsza książka, napisana przez Mende wspólnie ze znanym dziennikarzem Damienem Lewisem.

Zawarta w "Niewolnicy" wstrząsająca historia niewoli kontrastuje z radosnym obrazem szczęśliwego, pełnego miłości dzieciństwa w tętniącej życiem nubijskiej wiosce. Fakt powstania książki jest tym bardziej niezwykły, że Mende pochodzi z kultury o tradycji mówionej, a nie pisanej, w której rozumienie swojej tożsamości i przeszłości opiera się jedynie na wspomnieniach i umiejętności opowiadania.

Mende urodziła się w górach Nuba w murzyńskiej wiosce, miała szczęśliwe dzieciństwo, kochającą rodzinę, była otoczona miłością i troską. Pierwszą traumą dziewczynki był dzień w którym ją obrzezano, od tego momentu wszystko się zmieniło, dziecko stało się kobietą i poznało jakie zwyczaje panują w dorosłym życiu... Pewnej nocy wioskę napadła zgraja arabów, mordując i niszcząc wszystko co stało na ich drodze, w tym całym zamieszaniu porywają małe dzieci aby później je sprzedać jako niewolników. Koszmar naszej bohaterki nie będzie miał końca, wstrząsająca opowieść nie raz przyprawi nas o gęsią skórkę. Od teraz Mende będzie niewolnicą, traktowaną gorzej od zwierzęcia, pozbawioną człowieczeństwa, poniżaną i gnębioną na każdym kroku..
Książka pisana na faktach, czyta się szybko, jest napisana w bardzo ciekawy sposób, daje do myślenia i pozostaje z czytelnikiem na długo. Zmusza do refleksji nad własnym życiem oraz życiem innych, jest bardzo wartościowa i godna polecenia.

Mila | 2013-07-14
Przeczytana: 08 lipca 2013

Co czuje człowiek, któremu zostaje odebrana wolność? Co czuje człowiek, któremu zostają tylko wspomnienia o rodzinie? Jak silnym trzeba być aby trwać w ciągłym lęku? Ile odwagi trzeba posiadać aby uciec mimo paraliżującego strachu przed porażką? Jak długo nadzieja tkwi przy człowieku i jak wiele cierpienia jest on w stanie znieść?

To tylko niektóre z pytań, które pojawiają się w trakcie i po przeczytaniu książki, która opowiada o
losach dziewczynki wychowującej się jako szczęśliwe dziecko w małej afrykańskiej wiosce. Pewnego dnia zostaje uprowadzona przez mudżahedinów i sprzedana arabskiej rodzinie. Mende staje się niewolnicą, służącą sponiewieraną i poniżaną na każdym kroku, jest dotkliwie bita. Każdy kolejny dzień jest jej walką o przetrwanie…

Historia prawdziwa, wstrząsająca. Trudno uwierzyć, że taki los spotyka wiele dzieci w dzisiejszych czasach. Ilu z nich nie udało się uratować i prawdopodobnie ich los się już nie odwróci? Ile jeszcze dzieci straci swoje rodziny i trafi do...

Marlena | 2015-09-09
Przeczytana: wrzesień 2015

Polecam wszystkim ...trudno mi uwierzyć ze człowiek może być tak traktowany gorzej niż zwierze przejść przez takie piekło..

Ewitka | 2015-09-23
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 12 lipca 2014

Książka porusza do granic możliwości i szokuje, że takie rzeczy jak niewolnictwo w XXI wieku są nadal spotykane! Historia dziewczyny, wziętej siłą do niewoli podczas napadu na jej wioskę i zmuszanej do ciężkiej pracy, nagradzanej jedynie... biciem. Straciła prawa obywatela, jest zwykłą niewolnicą. Najpierw u siebie w kraju, potem w Anglii w domu ambasadora. Kiedy udaje jej się wyrwać z tego piekła, rząd nie chce jej udzielić azylu. I to wszystko na faktach.

Patrycja Leszczyńska | 2012-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2012

Właśnie skończyłam czytać i jedyne co mogę powiedzieć, to to, iż jestem wstrząśnięta. Nie do pomyślenia jest jak ta dziewczyna i wiele innych ludzi zostało potraktowanych, a nawet jest dalej! Nie wiem jakim człowiekiem trzeba być, żeby traktować drugiego równego sobie w tak okrutny sposób.
Najważniejsze jest to, że Mende zdołała uciec i żyje teraz w spokoju na wolności, chociaż duchy przeszłości do tej pory nie dają jej spokoju.

Sylwia | 2015-08-25

Czytałam i płakałam. Książka rewelacyjna. Porusza do granic możliwości, daje do myślenia. Świetnie napisana historia z mnóstwem szczegółów. Polecam każdemu.

November-Rain | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

To okropne...
Nawet nie chcę myśleć o tym,że niewolnictwo wciąż jest praktykowane,że gdzieś tam żyje dziewczyna z podobną historią.

Katarzyna | 2011-09-10

REWELACJA. To jedyne właściwe słowo, które określa tą książkę. Poruszająca do granic możliwości i szokująca tym, że takie rzeczy jak niewolnictwo w XXI wieku są nadal spotykane! Historia dziewczyny, wziętej siłą do niewoli będącej wtedy jeszcze małą dziewczynką i zmuszanej do ciężkiej pracy, nagradzanej jedynie... biciem. Każdy powinien ją przeczytać.

Monika | 2014-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Nuba to określenie ludności, która mieszka u podnóża gór Nuba w Sudanie. Mają własną kulturę, zajmują się rolnictwem. Ich największym nieszczęściem jest to, że mieszkają w pobliżu Arabów. Oba narody są wyznawcami islamu, jednak każdy z nich inaczej odbiera nauki religii. Dla Arabów Nuba, czyli czarni mieszkańcy Sudanu są kimś gorszym. To ludzie, którzy śmierdzą i roznoszą choroby. Z tego względu napadają na ich wioski i je palą. Dzieci i młode kobiety porywają, a następnie sprzedają w charakterze niewolników.

Ten problem porusza książka, którą miałam okazję przeczytać. "Niewolnica" Mende Nazer, to przejmująca historia młodej kobiety z plemienia Nuba. Jej dzieciństwo było biedne, ale szczęśliwe. Niestety, zostało szybko przerwane. Pewnej nocy na wioskę napadli muzułmanie. Dla niej i innych dzieci skończyło się beztroskie dzieciństwo. 13-letnia Mende została wywieziona do Chartumu, a następnie sprzedana bogatemu małżeństwu. Kolejne dni z jej 7-letniej niewolniczej pracy były do...

Catalina | 2012-04-06
Przeczytana: 10 lipca 2011

Wprost trudno uwierzyć,że niewolnictwo nadal istnieje.Żyjemy w ciągłym biegu,zamartwiamy się,użalamy nad sobą,a w innej części świata są problemy o których nie mamy pojęcia.Czytając ze świadomością,że to prawdziwa historia przeżywam ją mocniej i bardziej mnie złości jakie piekło człowiek człowiekowi potrafi stworzyć.