Niewolnica

Albatros
2004-01-01
2004-01-01
Hanna Szajowska

„Niewolnica” to niezwykle przejmujący, poruszający reportaż o szokującym zjawisku niewolnictwa w XXI wieku. Mende Nazer była zwykłą „dziewczynką z buszu”, dzieckiem z afrykańskiego plemienia, porwaną i sprzedaną do niewoli jako pomoc domowa w arabskim domu.
Książka przedstawia dzieciństwo bohaterki, przybliżając czytelnikowi zwyczaje ludu Nuba z górskich obszarów Sudanu. Z perspektywy kultury europejskiej niektóre są oczywiście absolutnie nie do przyjęcia, jak obrzezanie kobiet, czy wykorzystywanie dzieci do pracy, i budzą myśl o brutalności i prymitywności tych zacofanych ludzi, ale jednocześnie podkreślają, jak trudne jest życie w tak niecywilizowanych warunkach, a tamtejsi mieszkańcy prości i skupieni przede wszystkim na podstawowym przetrwaniu.
W Sudanie, przynajmniej w czasach, które przedstawia reportaż, czyli początek lat dwutysięcznych, panował arabski reżim, postulujący wyższość Arabów nad czarnoskórymi mieszkańcami kraju. Takie przekonanie niejako uprawomocniało traktowanie „buszmenów” jak zwierząt, które można złapać i zaprząc do pracy. Bohaterka przeżyła ogromną traumę, gdy w wieku 12 lat podczas napadu na swoją wioskę została uprowadzona i wywieziona z dala od domu, wyrwana z bezpiecznego świata plemiennego i wbrew swej woli umieszczona w roli czyjegoś popychadła. Została ofiarą wieloletniej przemocy psychicznej i fizycznej, aż w końcu, już jako młoda kobieta, w ciężkiej depresji i pełna desperacji, powzięła decyzję o ucieczce.
„Niewolnica” to kolejne studium przypadku tego, jak okropnymi potworami są ludzie – niezależnie, czy do okrutnych czynów zachęca ich bezsensowna ideologia, czy bzdurne przekonania religijne, ludziom naprawdę niewiele potrzeba, aby przestać w drugim człowieku widzieć istotę, która tak jak oni myśli i czuje. Mende Nazer była muzułmanką zupełnie tak jak jej oprawcy, a mimo to, choć islam głosi równość wszystkich jego wyznawców, była przez nich upokarzana i wykorzystywana z uwagi na kolor skóry. Pokazuje to nie tylko bezmyślność rasizmu, ale również fałsz religii jako takiej: przecież i u nas, w Polsce, choć tak dużo ludzi uważa się za katolików, którzy teoretycznie powinni odznaczać się miłosiernością wobec bliźnich, są w większości zawistni i podli dla innych, nie mówiąc już u samym Kościele, w którym dominują pedofilia i chciwość.
„Niewolnica” to lektura, która na pewno zapadnie mi w pamięć. Obok cierpienia bohaterki po prostu nie można przejść obojętnie, a cały aspekt społeczno-kulturowy na pewno daje odbiorcy do myślenia. „Niewolnica” wzbudza współczucie, angażuje emocjonalnie, wywołuje słuszny gniew wobec niesprawiedliwości i przede wszystkim przypomina, że potwory nie czają się nocą pod łóżkiem – chodzą po ulicach i mijamy je w autobusie, na klatce schodowej, we własnym domu każdego dnia.

Przerażająca historia! I to nie z przed kilku wieków a ok 20 lat. Mamy 2024 a na przełomie wieku wciąż (przypuszczam, że nadal- nie zagłębiałam się w temat) istnieje problem niewolnictwa! Bardzo dobrze napisana historia- szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa dodatkowo potęgują okropność wydarzeń po porwaniu Mende. Bardzo, ale to bardzo smutna historia.

Ta książka bardzo mną wstrząsnęła.

Ta książka bardzo mną wstrząsnęła.

Ta opowiesc mną wstrząsnęła. Zestawienie szczęśliwego dzieciństwa i niewolnictwa, a dodatkowo w latach, gdy ja cieszyłam się życiem jako nastolatka... kilka tysięcy kilometrów stąd, może mniej. W Europie... Rytual obrzezania dziewczynek w Afryce... nie wrócę do tej książki, ale zapamiętam do końca życia.

Genialna książka obrazująca sytuację niewolników w Sudanie Południowym. Są to ludzie sprowadzeni do pracy siłą przez muzumanów.

Książka opowiada historię osoby która była niewolnicą ale los się do niej uśmiechnął.

Warto przeczytać żeby wiedzieć że niewolnictwo jest nadal obecne na świecie w XXI wieku, w niektórych częściach świata.

Mende Nazer w swej książce mówi o wstrząsających przeżyciach, z którymi musiała się zmierzyć. Zaczyna się od pięknych, barwnych opisów miejsca, w którym się wychowała wśród kochających rodziców. Jej dzieciństwo zostało brutalne przerwane, gdy na wioskę najechali Arabowie od lat napadający na plemię Nuba. Mende przeżyła ogromny szok widząc płonącą wioskę . Została porwana przez wykorzystujących jej bezbronność Arabów, po czym trafiła do niewoli. Mende spotkała się z wielkim okrucieństwem, poniżeniem i padła ofiarą bezdusznego wyzysku. Choć trudno nam w to uwierzyć, jest to historia prawdziwa i wstrząsająca.

26/2019/. 9/10. Ciężko opisać to co przeszła główna bohaterka zarówno w 1 jak i w 2 domu. Zmuszanie do ciężkich prac do pilnowania dzieci w grę nawet mobbing wchodził tylko wtedy tego tak nie nazywali tylko niewolnictwo. Praca za darmo. Dobrez że się uwolniła główna bohaterka i że nauczyłam się żyć samodzielnie jak dorosła.

Wzruszająca opowieść Mende, porwanej z rodzinnej wioski i zmuszanej do niewolniczej pracy przy arabskiej rodzinie. A to wszystko dzieje się współcześnie, na przełomie XX i XXI w. i to nie tylko w dalekiej Afryce, ale też w zachodniej Europie, do której ostatecznie trafia główna bohaterka. Jeżeli czytaliście bardziej znany "Kwiat pustyni" i książka przypadła Wam do gustu, to i obok tej nie przejdziecie obojętnie.

Tytułową "Niewolnicą" jest Mende, przedstawicielka plemienia Nuba, zamieszkującego obszary centralnego Sudanu. Ludność ta jest od wielu lat nękana przez Arabów, a opisane w książce wydarzenia obejmują okres Drugiej Sudańskiej Wojny Cywilnej (1983–2005). W tym czasie wiele plemion zamieszkujących u podnóża Gór Nuba było napadanych przez zorganizowane bandy Arabów. Wioski były palone, ludzie zabijani, a młode dziewczęta i młodzi chłopcy porywani, gwałceni, a następnie sprzedawani jako niewolnicy do służby u bogatych ludzi. Główną bohaterkę właśnie taki los spotkał. Trafiła do pewnej rodziny w Chartumie, gdzie przez kilka lat znosiła bicie i upokorzenia. Potem trafiła do muzułmańskiej rodziny w Londynie. I tu los również się powtórzył. "Niewolnica" to opis jej przeżyć. I wołanie o pomoc. Nie tylko dla głównej bohaterki, ale dla wszystkich ludzi, których spotkał podobny los.
Podobno niewolnictwo to relikt przeszłości. Wierutna bzdura! To zdarza się również teraz. Bądźmy tego świadomi, działajmy i pomagajmy jak możemy.

Na półkach: , , , , , , ,

Mende urodziła się w górach Nuba w murzyńskiej wiosce, miała szczęśliwe dzieciństwo, kochającą rodzinę, była otoczona miłością i troską. Pierwszą traumą dziewczynki był dzień w którym ją obrzezano, od tego momentu wszystko się zmieniło, dziecko stało się kobietą i poznało jakie zwyczaje panują w dorosłym życiu... Pewnej nocy wioskę napadła zgraja arabów, mordując i niszcząc wszystko co stało na ich drodze, w tym całym zamieszaniu porywają małe dzieci aby później je sprzedać jako niewolników. Koszmar naszej bohaterki nie będzie miał końca, wstrząsająca opowieść nie raz przyprawi nas o gęsią skórkę. Od teraz Mende będzie niewolnicą, traktowaną gorzej od zwierzęcia, pozbawioną człowieczeństwa, poniżaną i gnębioną na każdym kroku..
Książka pisana na faktach, czyta się szybko, jest napisana w bardzo ciekawy sposób, daje do myślenia i pozostaje z czytelnikiem na długo. Zmusza do refleksji nad własnym życiem oraz życiem innych, jest bardzo wartościowa i godna polecenia.

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Niewolnica