Zdradzona: Ucieczka z Iraku

Tłumaczenie: Joanna Pierzchała
Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-7799-457-3
literatura faktu

Latifa Ali musi uciec z Iraku najszybciej, jak to możliwe, albo zostanie skazana na śmierć, aby rodzina zachowała honor. Uwięziona i źle traktowana przez bliskich, próbuje uciec. Bez powodzenia. Znikąd nie może oczekiwać pomocy. To prawdziwa historia dziewczyny, wychowanej w kulturze świata zachodniego, ale zdradzonej przez rodzinę i przyjaciół. Wywieziona przez matkę do Iraku, zostaje pozbawiona paszportu, osobistej wolności. Zmuszana do niechcianego małżeństwa, staje się więźniem własnego ojca. Nie ma wokół siebie sprzymierzeńców, jako muzułmanka nie ma do kogo się zwrócić, nie ma dostępu do żadnej ambasady. Latifa skrywa tajemnicę, która - gdyby wyszła na jaw - zagroziłaby jej życiu. Kiedy wojska USA zajmują Kurdystan, pojawia się szansa na uwolnienie…

Monika | 2013-10-09
Przeczytana: 08 października 2013

Oferta książek z "zakutaną" kobietą na okładce i wymownym tytułem: "Zdradzona", "Oszukana" czy "Wykorzystana" jest bogata. Czytam je wszystkie po kolei, gdyż kultura muzułmańska interesuje mnie od dawna.
Miałam to wyjątkowe szczęście i mogłam porozmawiać z muzułmańskimi kobietami bez obecności mężczyzn. Ci, którzy próbowali tego "wyczynu" wiedzą, że sprawa wcale nie jest łatwa.
Po przeczytanych książkach, a szczególnie po tych rozmowach mam mieszane uczucia co do sytuacji kobiet w społeczeństwie muzułmańskim.

Są takie kobiety w społecznościach muzułmańskich (i nie tylko w nich), które są zadowolone ze swojego statusu w społeczeństwie, lubią, gdy mężczyzna zarabia na całą rodzinę, płaci rachunki, załatwia sprawy urzędowe, robi zakupy. Są takie kobiety (i jest ich naprawdę niemało!), dla których dzieci, mąż i dom są całym światem. Gdyby dać wybór polskim kobietom, to jestem przekonana, że wiele wolałoby zrezygnować z pracy i zająć się w 100% rodziną i domem.
Są też inne kobiety:...

izabela81 | 2014-06-26
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Jest to historia życia Latify. W książce zamieszczono zdjęcia Latify i tamtejszych kobiet, dzięki którym możemy choć w małym stopniu wyobrazić sobie realia jakie panują w Iraku. Książka niezwykle poruszająca i trzymająca w napięciu do samego końca. Bardzo przypomina mi inną przeczytaną przeze mnie książkę z tego gatunku, a mianowicie "Spaloną żywcem".

aleczka | 2016-03-23
Na półkach: Przeczytane, Na wymianę

Napisana chyba na fali mody na opisywanie udręki kobiet muzułmańskich. Ale tak beznamiętnie, mieszając sprawy ważne (szpiegostwo) z zupełnie błahymi. Dziwne zachowanie ludzi, nawet najbliższych, często zupełnie nielogiczne jakoś mnie nie przekonało:(

Paulaaaa | 2012-02-27
Przeczytana: 07 lutego 2012

Kulturą arabską zainteresowałam się już dawno - po moim wyjeździe do Tunezji. Spędziłam tam naprawdę niesamowity czas i poznawałam tę kulturę od podszewki. Nigdy jednak nie sięgałam po literaturę tego typu. Zdecydowałam się przeczytać tę pozycję z jednej strony z ciekawości a z drugiej strony z powodu wykorzystania jej do mojej prezentacji maturalnej z języka polskiego. Dziwnie powiedzieć, że umilała mi czas, bo książka nie została napisana po to by umilać, jednak naprawdę dobrze się ją czytało.

Historia przedstawia dziewczynę mieszkającą w Australii z rodzicami i rodzeństwem. Ma przyjaciół, uczy się i spędza czas jak każda inna nastolatka. Jej rodzice pochodzą z Iraku, jednak przestawili się na sposób życia - określany przez naszą bohaterkę Ali - świata Zachodu. Ali nie musi nosić tradycyjnych strojów, zakrywać twarzy, modlić się kilka razy dziennie, nie są przedstawiani jej kandydaci na męża. Jest zwyczajną dziewczyną w zwyczajnym świecie.

Pewnego dnia dowiaduje się, że...

Urszula | 2012-01-28
Przeczytana: styczeń 2012

Wspaniała książka - prawdziwa historia kurdyjskiej dziewczyny wychowanej w Australi,która zostaje podstępem wywieziona przez swoją matkę do Iraku.Kiedyś szczęśliwa nastolatka żyjąca jak wszystkie zachodnie dziewczyny,nagle musi stać się przykładną i posłuszną ojcu muzułmanką.

Kuba Guzik | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

Ciekawa opowieść pewnej dziewczyny, pokazująca jak brutalna i bezduszna potrafi być arabska kultura i wiara. Warto przeczytać, zwłaszcza w obliczu obecnych tematów emigracyjnych.

Grażyna | 2012-10-06
Przeczytana: 05 października 2012

Czytając tego typu książki-prawdziwe historie -cieszę się ,że żyję tu gdzie żyję.Jednocześnie współczuję takim kobietom jak Latifa.
Latifa Ali jak i inne młode kobiety,często są to małe dziewczynki przez najbliższe osoby -matki,ojców są krzywdzone. Jako muzułmanka Latifa mogłaby być osądzona i skazana na śmierć przez rodzinę aby jej rodzina zachowała honor. Na porządku dziennym były ( chyba to nie tylko czas przeszły)tzw. honorowe śmierci -a były to okrutne zabójstwa.A bolesne też jest to ,że wielu muzułmanów to co czyniło miało przekonanie ,że Bóg tak chce....Latifie udało się uciec przed tymi "praktykami" ,ale ile jej kuzynek, znajomych nie miało takiego szczęścia.....

Ula | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

" Żywię jednak nadzieję, że moja opowieść zachęci do działań, które zmienią starodawne zwyczaje i przyniosą wolność wszystkim kobietom zmuszonym nosić zasłonę- ów symbol fizycznego i moralnego zniewolenia"

Kolejna pozycja, która uświadamia, że mimo ogromnych zmian jakie zaszły w stosunku do kobiet, w XXI wieku dalej są miejsca gdzie traktowane są one przedmiotowo, a ich życie nie ma żadnego znaczenia jeśli w grę wchodzi utrata honoru rodziny.

Lektura jak najbardziej obowiązkowa :)

Malvishia | 2015-09-27
Na półkach: Orient, 2015r, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2015

Ojjj wciągnęła mnie historia Latify. Z całego serca jej współczułam. Towarzyszyłam jej przez całą drogę którą przeszła. Wiem, takich historii jest wiele. Ale zwracając uwagę na okoliczności trzeba przyznać, że jest troszeczkę inna. Co innego jest wychowywać się w kulturze muzułmańskiej przestrzegając jej wszystkich wymogów, tradycjonalizmów czy zasad, przyjmując je za coś normalnego. Zupełnie inną kwestią jest trafić tam ze środowiska zachodniego. Myślę, że najbardziej poruszyła mnie zdrada matki oraz szpiegowanie Ukochanego.

Mam nadzieję, iż nadejdzie czas kiedy "honorowe zabójstwa" będą karane na tyle by ich zaprzestać.

Polecam.

W moim księgozbiorze dużą ilość zajmują pozycje oparte na faktach szczególnie związane z tematyką arabska ( tematy przewijające się w nich to honorowymi zabójstwami , porwania dzieci , zmuszanie do małżeństwa , brak praw kobiety , itp.) .Książka opisuje historie Latify mieszkającej w Australii z pochodzenia Kurdyjki . Żyjąca beztrosko nastolatka , pewnego dnia nie mając pojęcia o zamiarach swych najbliższych zostaje wywieziona podstępem wbrew swojej woli do swojego rodzimego Kraju jakim jest Kurdystan . Zycie dziewczyny diametralnie się zmienia. Dziewczyna żyjąca w innej kulturze , wychowywana w odrębnym środowisku nagle zmuszona jest do zmiany swojej natury , poglądów , zachowań a nawet stylu ubierania po to aby zostać pobożną muzułmanką. Od samego początku Latifa nie potrafi odnaleźć się w tym świecie . Dodatkowo dziewczyna skrywa mroczny sekret , który może zagrozić jej życiu , dlatego postanawia jak najprędzej wydostać się z kraju w którym jest wieziona. Podejmuje...