Honor kobiety. Ofiara gwałtu uwięziona w Dubaju

Tłumaczenie: Maria Kowalska
Wydawnictwo: Świat Książki
Brisée
literatura piękna

Prawdziwa historia francuskiej muzułmanki, zgwałconej i zamkniętej w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, walka o godność kobiety w państwie rządzonym przez mężczyzn, sytuacja kobiet w krajach muzułmańskich, obyczaje i prawo Mam nadzieję, że mój głos stanie się głosem wszystkich kobiet, które nie ośmieliły się wnieść skargi na gwałcicieli, i tych, które znoszą ciosy w milczeniu, czasem przez całe życie pisze autorka. Porwana i brutalnie zgwałcona w Dubaju, pozornie bardzo zachodniej stolicy, została oskarżona o utrzymywanie pozamałżeńskich stosunków seksualnych i uwięziona.

HypatiazAleksandrii | 2019-03-21
Przeczytana: 21 marca 2019

Autorka nie jest chyba z zawodu pisarką, a oczekuje się od niej, że stworzy piękną wciągającą powieść. Chyba za duże oczekiwania. Nie każda ofiara gwałtu zbiorowego pod wpływem takiej krzywdy zostaje natchniona i tworzy arcydzieło literatury pięknej zachwycające intelekty ucywilizowanych mieszkańców Europy…. Czuję się w obowiązku bronić tej naiwnej istoty. Chociaż i ja również (której wychowanie zdeterminowane zostało odpowiednio kulturą, tradycją, religią) nie mogę zrozumieć naiwności bohaterki do takiego stopnia, jak to opisała, ani tym bardziej braku instynktu samozachowawczego. Jednak:
Naiwna, czy nie naiwna! Arabka, czy nie Arabka! Czy naiwność jest argumentem, który przemawia, żeby zbiorowo gwałcić? Przyzwoleniem? Bo poszła samotnie do klubu? Koleżanki, które tak ochoczo i zdecydowanie skrytykowały zachowanie bohaterki - kochane! Jesteście urodzone i wychowane w innej mentalności! Jak można mówić, że jest sama sobie winna? Bo miała odwagę zachowywać się, 39-letnia kobieta...

Viola Bu | 2018-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Książka „Honor kobiety” to straszna historia niesprawiedliwego traktowania kobiet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To nie tyle niesprawiedliwość, a okrucieństwo trudne do wyobrażenia.

Autorka, ofiara gwałtu, opisuje swoje okropne przeżycia niestety w sposób tylko poprawny. Choć książka jest osobistą relacją, to napisana została raczej jak sprawozdanie, niemal bez emocji, co nie pozwala w pełni wczuć się w dramat bohaterki.

antara123 | 2017-05-03
Przeczytana: kwiecień 2015

Porwana i zgwałcona Marokanka walczy o sprawiedliwość. Rozpoczyna się proces, w którym kobieta musi się bronić, ponieważ jest oskarżona o pozamałżeńskie stosunki seksualne. Tak działa prawo muzułmańskie.

Marta | 2015-10-28
Przeczytana: 28 października 2015

Lubię książki w tej tematyce, jednak ta od pierwszych stron była ciężka. Jakoś nie mogłam przebrnąć przez historyczne/polityczne opisy, pomimo iż całą książka to zaledwie 121 stron małego formatu.

Agu_w_Sieci | 2015-05-01

Honor Kobiety autorstwa Tourii Tiouli to spisana przez nią samą jej własna historia. Z opisu wynikało, że dostanę ciekawą powieść, która będzie trzymała mnie w napięciu, ale... Jak ja się myliłam! Gdybym sama miała to kupować, nie wydałabym ani grosza. Ale skoro to był prezent, to jednak się skusiłam. Najgorszy tydzień w moim życiu!
Jak już wspomniałam, Touria opisuję historię, którą sama przeżyła. A teraz wyobraź sobie... Naiwna i bardzo ufna kobieta wychodzi do klubu. Tam spotyka mężczyzn, którzy ją zaczepiają. Gdy tylko dowiadują się, że owa kobieta pracuje w ambasadzie, przestają ją dręczyć. Kobieta wychodzi z klubu i widzi owych mężczyzn, którzy proponują, że podwiozą ją do domu. Nasza naiwna bohaterka zgadza się, a po chwili orientuje się, że została porwana. Nieznajomi wywożą ją i gwałcą, a właściciel domu, przy którym to się działo, kompletnie ją olał. Sprawę zgłosiła na policję i postawiono jej zarzut seksu pozamałżeńskiego. W tej chwili zamiast ofiarą stała się...

Klaudia Nachyła | 2015-04-15

za duzo historii

kitek8844 | 2015-03-17

zawiodla mnie ta ksiazka. wspólczuje bohaterce powieści ale nie polece do czytania .

mich_kowal78 | 2015-03-13
Przeczytana: 20 lutego 2015

Wstrząsające wspomnienia głównej bohaterki. W książce pokazany jest świat Dubaju, który wiele ludzi uważa za tak cudowne miejsce, jednak okazuje się, że tak nie jest. Wiele zdarzeń, które dla Europejczyków, wydają się absurdem, czymś niemożliwym. Jednak w kraju muzułmańskim żadne zasady nie obowiązują (te do których my jesteśmy przyzwyczajeni). Jak dla mnie bardzo dużo jest tam historii. Określiłabym to jako literaturę faktu.

tajpanica | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Bardzo ciekawa książka, poruszająca, zwłaszcza ze względu na niesprawiedliwość i cierpienie oraz siłę z jaką można chcieć żyć...nie tak jak chcą tego inni...

Dzikuska | 2014-12-30
Przeczytana: sierpień 2014

Sięgając po książkę wiedziałam, że jest ona na faktach. Jednak po przeczytaniu jej okazało się, że to nieprawda.
Opowieść na pewno wzruszająca i dla nas katolików niezrozumiała, chyba że znamy prawo krajów muzułmańskich. Jeśli ktoś lubi opowieści arabskie to na pewno i ta książka przypadnie mu do gustu. Mnie się podobała, choć "Utracony honor" bardziej.