Ave libertas

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historyczna
kuzynka

Powieść historyczna. Akcja toczy się na terenie imperium Rzymskiego.

Jacek Zarazek | 2014-08-12
Przeczytana: 22 marca 1965

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna książka. Traktuje o powstaniu niewolników na Sycylii, jeszcze przed naszą erą. Powstanie to było większe niż najgłośniejsze powstanie w Rzymie pod wodzą Spartakusa i zakończyło się równie tragicznie. Jest to opowieść o umiłowaniu wolności, poświęceniu i egoizmie, przez który upadają najszczytniejsze idee. Autor w ogóle specjalizuje się w tematyce tego rodzaju, to znaczy w przegranych sprawach. Napisał również powieść o naszym Powstaniu Listopadowym, gdzie przedstawił prawdopodobne przyczyny upadku. Chociaż te powieści mają chyba ponad 60 lat, to wciąż są, można powiedzieć, na czasie.Ave Liberstas byłaby świetnym scenariuszem do wielkiego obrazu hollywoodzkiego. Spadkobiercy Sujkowskiego powinni to wykorzystać.

kuzynka | 2010-07-27
Przeczytana: lipiec 2009