Trzydziesty piąty i później

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Trzydziesty piąty i później". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Tridca't pjatyj i drugie gody
83-207-1339-0
Michał

Dalsze losy bohaterów "Dzieci Arbatu", a więc przede wszystkim Saszy Pankratowa, zesłanego na Daleką Północ nad Angarę, i jego moskiewskich kolegów, pokazane na szerokim tle wydarzeń politycznych 1935 roku. Dalsza wnikliwa analiza sylwetki Stalina i ludzi z jego najbliższego otoczenia. Procesy polityczne; czystki; najwyższe wyroki. Budzące grozę rządy Jagody i Jeżowa w NKWD.

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Kontynuacja "Dzieci Arbatu". 1.12.1934 r, wytypowany przez Zaporożca, bolszewik Leonid Nikołajew (1904 – 1934) zabija Siergieja Kirowa (1886 - 1934), co daje początek stalinowskiej czystce teoretycznie wśród wiernych Grigorijewowi Zinowiewowi (oryg. Hirsch Apfelbaum) (1883 – 1936). Sam zamachowiec zostaje stracony 29 grudnia 1934. To jest tempo!!! Akcja książki zaczyna się po tym zamachu.
Zaczynam od stwierdzenia ponadczasowego o sile propagandy (s. 12):
"...W tych wiecach uczestniczą ludzie, którzy naprawdę wierzą gazetom, wierzą we wszystko, co im się wbija do głów. Są i tacy, którzy nie wierzą, ale pamiętają o swoich dzieciach..."

Zaczyna się „czystka”. Oto 6 z 29 członków KC, na których Stalin może liczyć (s. 74):
„...No tak, Woroszyłow, Żdanow, Kaganowicz, Mechlis, Mikojan, Mołotow. Ilu to? 6 z 29. Ten łajdak Wyszyński może być siódmy. A więc 7 z 29, nawet ...

wabag | 2015-08-31
Przeczytana: sierpień 2015

„Trzydziesty piąty i później” to wstrząsające świadectwo życia w Związku Radzieckim lat trzydziestych. Czytając tę książkę miało się ochotę zapytać: czy życie ma jakąkolwiek wartość? Dla Stalina- śmierć milionów to statystyka, więc nie zawahał się on wzruszyć zbrodniczej machiny, która miała zetrzeć na zawsze z pamięci, kart historii oraz umysłów obywateli zarówno swoich wydumanych wrogów z grona Komitetu Centralnego partii, jak i ludzi o których on sam nigdy nie słyszał, a którzy byli unicestwiani poprzez gorliwych wykonawców jego woli z NKWD.

Działania aparatu wynikała z prostego założenia. Kat nigdy nie będzie chciał znaleźć się na miejscu ofiary, a wszelkie nieposłuszeństwo ze strony funkcjonariuszy tym groziło. A gdy ci okazywali jakiekolwiek skrupuły byli zastępowani jednostkami jeszcze bardziej zdeterminowanymi w swym okrucieństwie. Okrucieństwie wywołanym strachem.

Rybakow w dalszej części opisywania losów bohaterów „Dzieci Arbatu” w sposób mistrzowski buduje atmosferę...

czaja | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Wg mnie ta książka wraz z poprzednimi jej częściami (Dzieci Arbatu I i II), to bezapelacyjnie jedne z najlepszych książek, jakie miałem przyjemność przeczytać.
Losy głównych bohaterów powieści przedstawione są w sposób tak przejmujący i wzruszający, że po prostu brak mi słów.
Wspaniała i bardzo smutna opowieść o uczuciu, miłości, wierności na tle straszliwych wydarzeń i próby wejścia w psychikę największego tyrana XX wieku.

zuszka | 2014-01-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Moja ocena - tak jak poprzednich czesci - maksymalna!!!!! Ksiazka odkrywa kolejne karty historii okresu stalinizmu.... Dla tych, ktorych interesuje ten czas, pozycja koniecznie do przeczytania!!!!!

Karolina | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Trzecia książka z cyklu o Dzieciach Arbatu mnie nie zawiodła. Tom ten, w porównaniu z poprzednimi, był bardziej brutalny, choć trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, że przedstawiał trudniejszy okres historii ZSRR.

Dla mnie osobiście minusem była zmiana proporcji w stosunku do poprzednich części - więcej było rozdziałów poświęconych polityce partii, mniej historii zwykłych obywateli. Przez to wartość historyczna dzieła jest niewątpliwie większa, a sam proces Zinowiewa i Kamieniewa opisany szczegółowo i merytorycznie, jednak czytelnik tęskni za postaciami, dla których czyta cykl - Saszą, Warią, Leną, Sofią Aleksandrowną.

Poza tym akcja leci szybko, kolejne spiski władz radzieckich nawarstwiają się i zapętlają, a sylwetka Stalina nabiera coraz posępniejszego i niebezpiecznego wyrazu. Myślę, że Rybakow w "Trzydziestym piątym i później" zrealizował swój zamiar literacki i przedstawił czytelnikowi, nawet nie do końca obeznanemu z historią ZSRRu, okrucieństwo i fałsz czasu Wielkiej...

lila2103 | 2014-09-23
Przeczytana: wrzesień 2014

Terror opisany w tej książce staje się normalnością i to jest przerażające.Rozstrzelania ludzi są na porządku dziennym.Jak głęboka musi być indoktrynacja społeczeństwa , które przyjmuje łatwo oskarżenia , iż są to wrogowie ludu(straszne okereślenie!).Rybakow przedstawia postacie historyczne raz jako katów by za chwilę były ofiarami.Najbardziej przerażające jest gdy za czyny człowieka odpowiada pierwsza żona , druga żona, ich synowie, synowe, a na wnuka czeka się parę lat gdy skończy siedemnaście lat , aby go rozstrzelać.I nie jest to właściwość społeczeństwa radzieckiego, czy rosyjskiego, które w 90 % popiera Putina , a nam się to wydaje dziwne.Nie , to się może zdarzyć w każdym społeczeństwie , przy sprzyjających warunkach.W Polsce też.

Iwan Saproszkow | 2013-03-28

Nie ma drugiej tak solidnie napisanej książki! Historia ma wiele powiązanych ze sobą wątków, różni ludzie i różne zachowania, różne priorytety. Dodatkowy obraz Stalina nie przypadł mi do gustu - tylko dla tego, że wydłużał oczekiwanie na powrót do Saszy Pankratowa

Daenerys_Stormborn | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Plaga aresztowań, terror, strach, masowe rozstrzeliwania i katorżnicze zsyłki jako atrybuty pierwszego wolnego, socjalistycznego państwa, z nowoczesną konstytucją i władzą obywatelską? Takie rzeczy tylko w Rosji. Byle żart, krzywe spojrzenie, grymas twarzy, niepodniesienie ręki w głosowaniu za mordowaniem innych – wszystko to prowadziło do pewnej, poprzedzonej torturami i upokorzeniami, śmierci.

Stalin, ramię w ramię z podległymi oficerami NKWD uruchomił machinę administracyjno-destrukcyjną pochłaniającą setki, tysiące i miliony ludzkich istnień. Wszystko pod powłoczką utopii o potędze i wszechwładzy nowoczesnej, jedynej w swoim rodzaju, zindustrializowanej Rosji, na którą czyhają jej odwieczni wrogowie – burżuazja, kapitalizm i towarzysz Trocki. Oto, do jakiego stopnia absurdu, paranoi i wypaczenia doszedł Związek Radziecki w kulminacyjnym momencie czystek lat trzydziestych. Każdy o tym wie, lecz mimo wszystko całość czyta się z konsternacją, a nawet lekkim zażenowaniem. Jak...

skrytka_kulturalna | 2014-05-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 maja 2014

Porywająca i zarazem wstrząsająca analiza stalinowskich zbrodni. Trochę słabsza od "Dzieci Arbatu", bo opisy działalności NKWD były nieco nużące, ale tak jak pierwsza część - pozycja obowiązkowa!

robidu | 2014-04-23
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Maxa nie dam bo to zachowałem dla Archipelagu Gułag, ale to wspaniała literatura. Dla wszystkich, którzy chcą poznać naszą przeszłość. A może, z perspektywy dzisiejszej geopolityki, i przyszłość... brrr, oby nie.