Korzenie

2024-01-01
1982-05-01
Blanka Kuczborska
Afroamerykanie Korzenie rasizm niewolnictwo Gambia

Okładka książki The Autobiography of Malcolm X Alex Haley, Malcolm X.
The Autobiogra... Alex Haley, Malcolm...

Jako dziecko obejrzałem serial "Korzenie" i byłem pod ogromnym wrażeniem. Teraz przeczytałem książkę i do niezmiennie ogromnego wrażenia doszedł jeszcze szok.
Szok, że "Korzenie" to nie fikcja literacka, tylko spisane dzieje przodków autora książki.

Zaczelam lekturę kilka miesięcy temu z pewną dozą sceptycyzmu. Skoczyłam dzisiaj wzruszona i wdzięczna że trafiłam na tę pozycję i postanowiłam ją kupić i przeczytać. Nic wcześniej nie dało mi tak obszernego zrozumienia historii Amerykańskiego niewolnictwa. Książka opowiada historię rodu w absolutnie szczegółowy i sycący sposób, nie daje nam wyboru jak tylko zbudować zażyłość z jej bohaterami i ich trudnymi losami, które nieraz bezlitośnie zostały szargane i ucinane. Chciałoby się oczekiwać w wielu z nich jakiegoś zaskakującego happy-endu godnego innych literackich opowieści, jednak musimy się przyzwyczaić że losy czarnoskórych niewolników były po prostu najczęściej tragiczne i tak będą one nam serwowane u rodu Kinte. Ostatnie kilka rozdziałów kompletnie mnie oslupiło, ale nie będę tu zdradzać dlaczego. Dzisiaj marzyłoby mi się żeby tę książkę przeczytał każdy.

Świetna biografia, na długo pozostaje w pamięci. Wprowadza w niedostępny dla nas świat

Przeczytalam 60 stron . Okrutnie nudne , nic sie nie dzieje, sa tylko opisy nudnego i przykrego zycia w afrykanskiej wiosce (co zapewne kazdy zna )

[...]
Myślał, że dla masy niemożliwe jest dostrzeżenie, że bycie czyjąś własnością nigdy nie może być przyjemne.
[...]
Nikt nie może zrobić dla małych dzieci tego, co robią dziadkowie. Dziadkowie rozsypują gwiezdny pył na życie małych dzieci.

𝐁𝐀𝐑𝐃𝐙𝐎 𝐌𝐎𝐂𝐍𝐀 !
Oparta na historii rodziny autora, opowiada perypetie Kunty Kinte, który zostaje sprzedany do niewoli w Stanach Zjednoczonych, gdzie on i jego potomkowie uczestniczą w ważnych wydarzeniach historycznych.
Ta książka jest monumentalna w skali czasu. Pytanie brzmi, czy masz w sobie na tyle odwagi, by stawić czoła prawdzie ?
Wymaga cierpliwej lektury, ale warto poświęcić czas.
𝐙𝐃𝐄𝐂𝐘𝐃𝐎𝐖𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐖𝐀𝐑𝐓𝐎 !

Cytując ze wstępu Michaela Erica Dysona:
„Korzenie Alexa Haleya to bez wątpienia jeden z przełomowych tekstów narodu. Wpłynął na wydarzenia znacznie wykraczające poza jej strony i był literacką Gwiazdą Polarną… Każde pokolenie musi zdecydować, jak będzie żeglować po zdradzieckich wodach rasowego grzechu naszego narodu. Każde pokolenie musi przezwyciężyć nasze społeczne bolączki poprzez większą wiedzę i zdecydowane działania. Roots to wzruszające przypomnienie, że możemy osiągnąć te cele tylko wtedy, gdy spojrzymy historii prosto w twarz."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗟𝗔 𝗖𝗜𝗘𝗞𝗔𝗪𝗦𝗞𝗜𝗖𝗛 :
Kiedy ponad Czterdzieści lat temu wydano po raz pierwszy Korzenie, książka zelektryzowała naród: otrzymała nagrodę Pulitzera i przez 22 tygodnie zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa. Słynny mini serial, który pojawił się rok później, był wielkim wydarzeniem, a ponad 130 milionów Amerykanów obejrzało część lub całość transmisji. W ciągu ponad czterdziestu lat historia młodego afrykańskiego niewolnika Kunty Kinte i jego potomków nie straciła nic ze swojej mocy fascynacji i prowokacji.

𝐁𝐀𝐑𝐃𝐙𝐎 𝐌𝐎𝐂𝐍𝐀 !

super ksiazka

super ksiazka

Według mnie nie tak dobre jak serial, ale powieść warta jest poświęcenia swojego cennego czasu przez każdego czytelnika. Kunta Kinte miał przechlapane w swoim życiu - skoro go wywieźli do Stanów Zjednoczonych ze swojej afrykańskiej wioski w Gambii, w której czuł się bardzo dobrze przebywając ze swoją rodziną. Dobrze jednak, że te czasy minęły i każdy człowiek może sobie sam wybrać, gdzie chce żyć, nawet jeśli miejsce w którym obecnie się znajduje kompletnie mu nie odpowiada. Na tym zbudowano Stany Zjednoczone - zniewoleniu i okradaniu innych nacji i kultur z ich grabieży oraz wojnach. Oni są na tyle bezczelni, że później nawet u siebie zrobili wojnę w latach 1861-1865. Ale i tak wolę serial z legendarnymi aktorami, takimi jak Edward Asner, John Amos i Madge Sinclair.

Pozycja warta przeczytania.........

Pozycja warta przeczytania.........

Wspaniała książka!
Pokazuje czym było niewolnictwo z perspektywy ludzi, którzy stali się lub urodzili się niewolnikami. Oparta na rodzinnej historii autora i zweryfikowanych faktach, opowieść, a raczej saga, o Kunta Kincie, młodym, afrykańskim chłopaku porwanym przez handlarzy niewolników i wywiezionym na statku do Ameryki oraz losach jego potomków.

Wspaniała książka!

Książka wybitna, jedna z najlepszych, które kiedykolwiek przeczytałem. Na jej podstawie powstał popularny kiedyś serial o tym samym tytule. Wciągnąłem się od pierwszych stron, początkowy segment wydarzeń w Afryce chyba jest moim ulubionym. Dużo emocji mi towarzyszyło podczas czytania, szczególnie podczas mocnych opisów cierpienia, chociaż książka sama w sobie jest dość zbalansowana pod względem emocjonalnym. Doceniam aspekt edukacyjny tej lektury, takie jak np. przedstawiona różnorodność relacji pomiędzy panami a niewolnikami czy duże wydarzenia historyczne w tle z XVIII i XIX wieku.
Bardzo polecam. Są dwa stare wydania do znalezienia w bibliotece. Przydałoby się nowe wydanie takiego klasyka.

• Literatura amerykańska
  • Afryka