Pakt z diabłem

Wydawnictwo: Jeden Świat
historyczna

Czy relacje aliantów z nazistami w czasie i po zakończeniu drugiej wojny światowej nie przypominają paktu z diabłem? Tak, jeśli przypomnimy ciszę i brak reakcji wobec Holocaustu, wykorzystanie zbrodniarzy wojennych po 1945 roku i burzliwe oraz niezwykle ciekawe epizody z okresu zimnej wojny.Ten wyjątkowy dokument jest owocem długiej podróży do serca tajnych archiwów, które niedawno zostały upublicznione przez Amerykanów. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na najbardziej kłopotliwe pytania: Czy alianci mogli uratować europejskich Żydów? Dlaczego wielu zbrodniarzy wojennych uniknęło sprawiedliwej kary? Czy po wojnie CIA była manipulowana przez zbrodniarzy wojennych z organizacji Gehlena? Co kryje tajemnica węgierskiego złotego pociągu ? Jaki był rozmiar infiltracji sowieckiej w siatkach nazistowskich podczas zimnej wojny, w uśpionych organizacjach Martina Bormanna? Jak ocenić dziś nadzorowaną przez amerykański sztab generalny operację Paperclip/Overcast, czy wstydliwą historię Chase Manhattan Bank? Dlaczego miliony dokumentów w archiwach amerykańskich, brytyjskich, francuskich i rosyjskich dotyczących Holocaustu ciągle są utajnione? Fabrizio Calvi, specjalista w dziedzinie historii wywiadu, opisuje mechanizmy konspiracyjnej ciszy, otaczającej zagładę Żydów w Europie, zwłaszcza podczas konferencji bermudzkiej na temat uchodźców, otwartej w dniu wybuchu powstania w warszawskim getcie. Książka jest ważnym, chociaż kontrowersyjnym głosem w dyskusji o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń minionego wieku.

zuzanna | 2012-09-02
Przeczytana: 2011 rok

Książka będzie ciężka dla osób nie zapoznanych z tematem.

Procek19 | 2014-09-17
tombi143 | 2014-03-24