Lód i woda, woda i lód

Tłumaczenie: Katarzyna Tubylewicz
Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Is och vatten, vatten och is
literatura szwedzka
niebieska

„Lód i woda, woda i lód” to napisana z rozmachem historia rodzinnych napięć, rozłamów i tragedii, które infekują kolejne pokolenia. Historia sióstr, które z wiekiem stają się sobie obce, i matek odrzucających swoje dzieci. Oto bohaterowie książki: Susanne, która jest córką Inez. Inez, która jest siostrą bliźniaczką Elsie. Elsie, która jest matką Bjorna. Bjorn, dla którego prawdziwą matką jest Inez, ponieważ Elsie nie starczyło sił, by podjąć trud wychowania syna. Miłość, której tak bardzo brakuje wszystkim bohaterom, jest przede wszystkim miłością matczyną. Matki odrzucają swoje dzieci, a te nie potrafią przekazać miłości dalej. Wycofują się ze świata, w którym się nie odnajdują i nawet jeśli odnoszą wielki sukces, jak w przypadku Bjorna, staje się to początkiem katastrofy. Susanne może wyrwać się z zaklętego kręgu. Wprawdzie uciekła przed swoim życiem na pokład arktycznego lodołamacza, ale właśnie tam, nieopodal bieguna północnego, dostaje szansę, by poznać i zaakceptować miłość, a także by zmierzyć się ze swoim lękiem i upiorami z przeszłości.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

PABLOPAN | 2016-08-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Jeżeli liczysz na rozrywkową lekturę, salwy śmiechu, chwilę odprężenia i relaksu, to nie masz co sięgać po książki Axelsson. Bo u niej nie ma happy endów, a same historie są przejmująco smutne i depresyjne. A jednak jej książki czyta się zachłannie, bo są o prawdziwych ludziach, bo bohaterowie nie są cukierkowi, bo pokazuje prawdziwe życie, bez owijania niczego w bawełnę. Tym razem motywem przewodnim jest macierzyństwo, zasadniczą kwestią staje się pytanie: kto jest matką? Osoba dająca życie, czy osoba wychowująca dziecko? Jak zwykle relacje między bohaterami są dynamiczne, zmienne, niejednoznaczne. Łatwo jest oceniać bohaterów, by parę stron dalej kompletnie zmienić zdanie na ich temat. To wielki atut Autorki, potrafi wodzić czytelnika za nos, grać na jego emocjach, powodować wiele przemyśleń. Pewnie minie jakiś czas nim sięgnę po kolejną książkę pani Majgull, ale wiem, że to uczynię, bo jej proza jest magnes. Zdecydowanie polecam!

beata | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

To powieść o odrzuceniu. O wpływie odrzucenia na życie odrzucającego i odrzuconego. O zarażaniu odrzuceniem…

Akcja powieści rozgrywa się na pokładzie arktycznego lodołamacza. Autorka tak sugestywnie opisuje piękno i grozę krajobrazu, że bardzo łatwo udaje się Jej wciągnąć czytelnika na pokład lodołamacza i sprawić, by kulił się pod uderzeniami siarczystego wiatru lub, na widok niesamowitych krajobrazów, przeżywał zachwyt zapierający dech w piersiach.
Mamy tu wodę i lód. I zamianę jednego w drugie. Ciągłą. Raz jest turkusowe jeziorko wśród skrzącej bieli lodu, to znów miejsce, w którym było jeziorko skrzy się bielą… Nieuchronność? Niemożność wygrania z losem, jeśli nosi się w sobie „mróz” odrzucenia?
„Wytchnieniem” od zimna i piękna Arktyki są wędrówki w przeszłość bohaterów zapięte szeroką klamrą czasu obejmującą rzeczywistość szwedzkich miasteczek od lat pięćdziesiątych do czasów współczesnych. I choć znajdziemy tu liczne ciekawostki dotyczące mody, wystroju wnętrz czy...

keys | 2014-12-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Czytałam tę książkę przez kilka dni. Nie dlatego, że mnie nudziła. Nie dało się inaczej. Tej powieści nie można tak zwyczajnie "połknąć", ogarnąć strony wzrokiem. Trzeba się nią delektować, nasycić, odłożyć, przemyśleć i wracać z powrotem.
Historia rozgrywa się w różnych planach czasowych. Pełna jest rodzinnych tragedii, napięć, nieporozumień, nienawiści wręcz i konfliktów.
Postaci są wiarygodne o silnych osobowościach, wspaniale scharakteryzowane przez autorkę. Wręcz perfekcyjnie.
Wspaniała, niebanalna psychologiczna powieść. Polecam !!!

Lilian | 2018-09-02
Na półkach: Przeczytane, 7_Axelsson
Przeczytana: 02 września 2018

Po raz kolejny Axelsson wprowadza czytelnika w depresyjny nastrój.
I nie potrafię racjonalnie wyjaśnić, czemu mi się to podoba, dlaczego ponownie czytam jej książkę z dużym zainteresowaniem.

Tym razem nie ma tu elementów baśniowych (akurat to na plus), czasami jest szara codzienność, czasami blask gwiazdy pop, a może właściwie jej cień. Innym razem to biel skutego lodem morza.

Wszystkie te barwy i odcienie odsłania nam jednak autorka stopniowo, dawkuje spokojnie pewne informacje, by na koniec wszystko ze sobą powiązać.

Radości tu niewiele,a nawet jak się na chwilę pojawia to i tak sprawia wrażenie niezasłużonej.

Powieść tylko dla wybranych czytelników, którym takie smutne klimaty odpowiadają. Smutne, ale ładnie napisane ...

książek: 2026
Ola | 2016-09-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 09 września 2016

Lód i woda, woda i lód. Wina i kara. Zrozumienie i ocena. Przyczyna i skutek. Po pierwszej przeczytanej książce pani Axelsson, Domu Augusty, byłam średnio zainteresowana twórczością tej pisarki. Po drugiej lekturze jej twórczości, Kwietniowej czarownicy, zdanie zmieniłam. Po trzeciej, jestem zachwycona. Piękna, mądra, niejednoznaczna, nieoceniająca powieść o tym, co ważne. O życiowych wyborach i ich skutkach. O tym, jak łatwo ocenić, jak łatwo nie zauważyć, jak łatwo nie zrozumieć. O wrażliwości, o jednostce, o uczuciach. Nie mogłam się od niej oderwać. Piękna.

Wicca | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Chciałabym napisać, że było łatwo.
Chciałabym napisać, że obyło się bez zbędnych emocji.
Niestety...

Historia jak zwykle toczy się na dwóch planach czasowych - w przeszłości i teraźniejszości. Mamy tutaj pokład lodołamacza wiozącego pod biegun wyprawę naukowców, a na nim, jako pasażerka znajduje się pisarka, autorka kryminałów, Susanne. Ktoś włamuje się do jej kabiny, pozostawia nader niemiłe ślady swej obecności. Nękana i bezradna wobec zagrożenia, szuka wyjaśnienia we własnej przeszłości.

Ta przeszłość jest traumatyczna, pełna rodzinnych napięć i konfliktów, nienawiści i zdrad. Inez, matka bliźniaczek Hallgren, Susanne, Bjorn - przyszywany brat pisarki, oczko w głowie matki, dobrze zapowiadający się piosenkarz muzyki pop. Fałszywa przyjaciółka Eva i obojętny ojciec dopełniają obrazu trudnego okresu dorastania.

Po raz kolejny Axelsson pokazuje, iż przeszłości nie da się wymazać niczym gramatycznego błędu za pomocą gumki bądź korektora. Zostaje na zawsze z nami, niezależnie od...

Elżbieta | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Od jakiegoś czasu wiem,że do czytania książek niektórych pisarzy potrzebuję odpowiednich warunków,tak aby móc się w pełni delektować,zgłębiać treść i właściwie je odczytywać. A te warunki to nie tylko wygodny fotel i takie tam inne fizyczne dogodności. To przede wszystkim odpowiedni nastrój, spokój od większych życiowych trosk ,czyli tzw. spokój ducha. No i jeszcze okoliczności przyrody takie jak są teraz ,czyli wiosna z całym jej pięknem i radością budzenia się nowego życia. Do pisarzy,których książki stoją na półce pt „ ostrożnie, czytać w odpowiednim nastroju” zaliczam właśnie Axelsson. Dlatego,że książki Axelsson niosą ze sobą taki ładunek emocji,że gdyby się odpowiednio do ich przyjęcia nie przygotować mogły by przygnieść do ziemi, zdołować i zniechęcić do czytania. Miałam tak z jedną jej powieścią „Kwietniowa czarownica”, tak mnie dobiła, że do dziś jej nie skończyłam (bo się jej boję),chociaż podobno jest najlepszą powieścią pisarki.
Tak jak i inne książki Axelsson, tak i...

mamaKa | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Książka opisuje relacje sióstr – bliźniaczek jednojajowych. To ważna informacja z psychologicznego i społecznego punktu widzenia. Często spotykamy takie rodzeństwa. Jednakowe ubranka i drobny akcencik, żeby najbliżsi i znajomi rozpoznali. Jednak w każdym z bliźniąt tkwi odmienność. Są wyjątkowe. „Lód i woda, woda i lód” – tytuł kojarzy się z czymś podobnym, a jednocześnie różnym. Stan skupienia. Siostry Inez i Elsie. Inez ma córkę. Elsie urodziła syna i oddała siostrze. Ta decyzja wszystko zmienia. A my dowiemy się co mogło wpłynąć na decyzję kobiety. Poznajemy również pasażerów lodołamacza „Odyn”. Każdy z nich bierze udział w wyprawie z sobie znanego powodu. Element wody i lodu towarzyszy czytelnikowi przez cały czas. Stopniowo przekonujemy się, że Syn jest uzdolniony muzycznie. Kochany przez ciocię bardziej niż ktokolwiek inny. Córka Inez nie doświadcza takich uczuć, jak Brat. Elsie uciekła od wszystkich. Uciekła, bo jak wspomni „wstydziła się”. Uciekła, bo los ją doświadczył....

Degamisz | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Twórczość Majgull Axelsson do przyjemnych i rozrywkowych nie należy, wręcz przeciwnie. Jest pełna nieprzyjemnych i niewygodnych tematów, traum, bólu i problemów. Nie pozostawia jednak czytelnika obojętnym. Autorka w czasem chłodny i rzeczowy sposób prowadzi fabułę i przedstawia nam bohaterów z problemami, skomplikowane relacje jakie ich łączą, nie ubarwia tego, bezlitośnie wszystko obnaża. Jest w tej powieści porzucenie, odrzucenie, zdrada, nienawiść, skomplikowana miłość. Jest niemożność poradzenia sobie z problemami. Jest próba stawienia im czoła.

Relacje między bohaterami są lekko mówiąc toksyczne. Pełne zamierzchłych krzywd, żalu, pretensji i lęków. Axelsson w świetny sposób to ujęła, bez taniej psychodramy i zbędnego melodramatyzmu. Nie popada w skrajności, nie wyolbrzymia. Po prostu przedstawia nam niewygodną, bolesną prawdę a całość jest w dosyć mroczny, niepokojący i duszny sposób. I co najważniejsze – autorka nie ocenia, nie jest stronnicza.

Prawda w tej książce jest...

Meowth | 2017-04-21
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Pamiętacie z lekcji chemii modele cząsteczek, zbudowane z kolorowych kulek, połączonych patyczkami? Tak samo jest z ludźmi, wszyscy jesteśmy połączeni z najbliższymi rozmaitymi związkami, zależnościami, oddziałujemy na nich i ulegamy ich wpływom. Tylko patyczków nie widać.

Jedna z bohaterek książki Axelsson znajduje się na lodołamaczu "Odyn", w jego rejsie poza koło podbiegunowe. Załoga i goście podziwiają w podróży między innymi góry lodowe. Każda z nich prezentuje ludziom zaledwie swój wierzchołek wyrastający ponad mroźną toń, wiruje przed patrzącymi, jakby chciała ukazać całą swą krasę, cały swój perfekcyjny blask i urzekające barwy. Pomiędzy sobą góry uderzają jedna o drugą, ścierają się, kruszą wzajemnie po kawałku, ale żadnej nie jest dane naprawdę zbliżyć się do którejś z sąsiadek.

Podobnie jest z bohaterami tej książki, autorka przedstawia nam ich wnętrza, ukazuje łączące ich związki i interakcje, ale szybko odkrywamy, że każde z nich żyje w kokonie rozpaczliwej...