Palimpsest

Wydawnictwo: Mag
Palimpsest
s-f, inny świat, Valente
pablo

Między życiem i śmiercią, snem i jawą, przy dworcu kolejowym poza krańcami świata znajduje się miasto Palimpsest. Trafienie do niego jest cudem, tajemnicą, darem i przekleństwem; podróż jest zastrzeżona dla tych, którzy zawsze wierzyli, że istnieje jeszcze inny świat poza tym, który na co dzień postrzegamy. Ci, który dane jest do niego trafić, zostają naznaczeni - po upojnej nocy na ich skórze pojawia się wytatuowana mapa cudownego miasta. Do tego królestwa pociągów-widm, lwich kapłanów, żywych kanji i kanałów pełnych śmietanki przybywa czworo podróżnych: Oleg - ślusarz z Nowego Jorku; November - pszczelarka; Ludovico - introligator, specjalista od oprawiania białych kruków; i młoda Japonka imieniem Sei. Każde z nich straciło coś ważnego - żonę, kochanka, siostrę, cel w życiu. to, co znajdą w Palimpseście, przejdzie ich najśmielsze wyobrażenia.

Cudownie napisany i zachwycająco pomysłowy Palimpsest to książka dla wszystkich tych, którzy kochają stare mapy i odczuwają tęsknotę na dźwięk turkoczącego nocą pociągu. Współczesne arcydzieło, opowiedziane niepowtarzalnym głosem i z wyjątkową wrażliwością.

Opowieści sieroty wprowadziły czytelników w niepowtarzalny i odurzający świat wyobraźni Catherynne M. Valente. Tym razem autorka tworzy lirycznie erotyczne miejsce magiczne, w którym groteska miesza się z pięknem, a podróż do niego zaczyna się od pocałunku nieznajomego...

Finkla | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Początkowo książka mnie bardzo irytowała — nie dosyć, że język zbyt (jak dla mnie) poetycki, to jeszcze większość króciutkich rozdziałów kończyła się seksem. Zazwyczaj między osobami, które poznały się na początku rozdziału. Dopiero później, kiedy doszłam do wniosku, że to puszczanie się na prawo i lewo ma swój sens, zaczęłam przekonywać się do powieści. A gdzieś od połowy nawet mnie wciągnęła.

Książka opowiada o niezwykłym mieście. Świat Autorka wyobraziła sobie naprawdę ciekawy i bogaty, pełen różnych szczególików. Za imaginację duży plus. Miasto wydaje się bardziej skomplikowane niż moje rodzinne. I zaskakuje na każdym kroku — a to pływanie w tkaninach, a to bambusy ze zmarłymi, a to bliźniacze kościoły, a to dziwaczne dzieci najbogatszych...

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/07/palimpsest-poetyckie-urban-fantasy.html

Morgana | 2017-10-20
Przeczytana: 18 października 2017

Uczta dobiegła końca. Pełna była ciężkich smaków, po których czuję lepkość na języku i ciężki żołądek. Głowa pęka od ilości trunków oraz podsłuchanych historii osób, które żyją pomiędzy światami i świat realny mieszają z wyimaginowanym. Chociaż, z miłą chęcią przyjęłabym ponowne zaproszenie na podobną ucztę.

kasandra_85 | 2011-10-06
Przeczytana: październik 2011

Wiedźma | 2012-02-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 25 kwietnia 2018
Triss Velvel | 2013-05-27
Przeczytana: 22 maja 2013

Palimpsest - miasto na granicy snu i jawy, które mami, przyciąga, fascynuje, a czasem przeraża.
Cztery całkowicie obce sobie osoby - konduktorka Sei, pszczelarka November, kluczmistrz Oleg i introligator Ludovico - z różnych zakątków świata przypadkiem trafiają do niego w tym samym czasie, co już na zawsze wiąże ze sobą ich przeznaczenia.
Catherynne M. Valente w niezwykle barwny i pełen emocji sposób ukazuje przeżycia bohaterów mające doprowadzić ich do powrotu do Palimpsestu.
Autorka zdobyła moje serce nie tylko fascynującą historią, lecz również cudownym stylem pełnym kwiecistych wyrażeń i oryginalnych metafor. Ta oniryczna opowieść jest tak samo porywająca jak wzruszająca i oddziałująca na emocje - samotność, pożądanie, rozpacz i pragnienia bohaterów są niemal namacalne.
Odkładałam tę książkę z ogromnym żalem, że to już koniec - tym bardziej, że otwarte zakończenie pozostawia lekkie poczucie niedosytu i dodatkową eksplozję ciekawości o dalsze losy postaci.

Kjarik | 2014-02-02
Przeczytana: 11 października 2013

Welcome to my Mystique Voyage
An inner trip to fantasy, freedom and love.
A conquest of fear, lonesomeness and dislike.
Welcome to my world!*

Catherynne M. Valente pisze powieści cudowne, pełne magii i niezwykłości. Są one swoistym katalizatorem dla wyobraźni, zabierającej czytelnika w podróż w głąb siebie. Nie inaczej jest i tym razem. Cel podróży: Palimpsest, miasto, którego nie znajdziesz na żadnej z map.

Poznamy je dzięki czwórce bohaterów wybranych przez los z najróżniejszych zakątków naszego świata. Każda z postaci odczuwa niespełnienie, niewidzialną dziurę w ciele, którą wypełniali niegdyś: żona, siostra czy kochanek. Każde z nich ulega pokusie upojnej nocy z nieznajomym – jedynej ocalałej drogi prowadzącej do Palimpsestu. Każde z nich za wizytę płaci znamieniem – fragmentem mapy cudownego miasta. I każde chce tam wrócić.

Valente nie lubi się śpieszyć. Daje wiele czasu na obserwację bohaterów, którzy poznają kolejne części miasta. Ich podróż przez większość czasu nie...

Mateusz | 2010-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2010

Niesamowita opowieść o świecie ze snów, ludziach, ich słabościach i tęsknotach. Zatapiamy się w innym świecie płacąc własnym ciałem. Z każdą stronicą rodzi się w nas pytanie - ile poświęciłbyś w imię domniemanego szczęścia? Fantastyka miesza się z sf. Dramat z romansem. Seks - nieraz niepoprawny politycznie z dylematami bohaterów
Książka na prawdę godna polecenia

Piękna książka...
Początkowo miałam ogromny problem z wgryzieniem się w język, jakim opisany jest Palimpsest - np. produkcja mechaniczno-żywych owadów albo żabia wróżka. Po jakimś czasie jednak każdy kolejny rozdział rozpoczynający się w tym tajemniczym mieście traktowałam jak prawdziwą, nomen omen, ucztę dla wyobraźni. Trzeba było uważnie czytać każde słowo, smakować je, ponieważ pośpieszne pochłanianie odziera zdania ze smaku, a opisy z sensu. Nawet nazwy ulic są niespotykane, trudne do zapamiętania, ale przez to jeszcze bardziej oddające istotę Palimpsestu.
Książka jest też niezwykle zmysłowa, pod każdym względem. Z początku trochę razi zakończenie każdego rozdziału w świecie rzeczywistym, do momentu, kiedy okazuje się, że opisy kolejnych jednonocnych przygód mają konkretny - dla fabuły - sens.
Zakończenie jest przewidywalne, jak już poznajemy cele głównych bohaterów, bo po prostu inaczej skończyć się nie mogło. Ale historia opowiedziana w trakcie, również historia miasta,...

Liesel | 2013-03-22

Są takie książki, które zamiast pozwolić się połknąć każą się gryźć drobnymi kęsami. Każą się smakować najwolniej jak się da grożąc utratą smaku. I ani się obejrzymy to one trawią nas, ale niezbyt zadowolone naszym prostym smakiem krztuszą się nami. To nie ich wina, nie chą być niemiłe po prostu nie potrafią znieść niewyrafinowanych smaków. Tak więc zostawiają nas napoczętych, trochę obgryzionych. I przez chwilę chodzimy tak po świecie, wymięci i wypluci.
Ale to nic, bo my sie najedliśmy, zasmakowaliśmy w czymś niepowtarzalnym.

Może ta książka nie posiada najbardziej wciągającej akcji, a pomysł nie bardzo oryginalny. Za to o postaciach nie da się powiedzieć nic poza tym, że są prawdziwe i perfekcyjnie stworzone. A styl, sposób w jaki słowa splatają się za sobą jest niesamowity, nieporównywalny z n iczym innym. To wszystko sprawia, że zaplątujesz sie w sieć, z której nie wyplączesz się nawet gdy skończysz czytać.

Ach tylko tej książki nie czytają ci, którzy nie lubią opiós, ja je...

książek: 1970
Akasha89 | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Jedna z najpiękniejszych książek jakie w życiu przeczytałam. Oniryczna, poetycka, słodko-gorzka, po prostu wspaniała. Podziwiam wyobraźnię autorki.