Dzieci umysłu

Okładka książki Dzieci umysłu Orson Scott Card
Okładka książki Dzieci umysłu
Orson Scott Card Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Saga Endera (tom 4) fantasy, science fiction
Saga Endera (tom 4)
Children of the Mind
Prószyński i S-ka
2010-05-25
1998-01-01
Piotr W. Cholewa
Card Ender Mówca Umarłych science fiction filozofia obcy

Całkowita porażka. Tej książki nie da się określić nawet jako słaba.
Jest to mierny melodramat aspirujący do pozycji SF.
Książka przegadana. Olbrzymia ilość dialogów które jednym ruchem należałoby usunąć. Są słabe i nie prowadzą do niczego.
Grupka głównych bohaterów głównie się kłóci, mając do siebie o wszystko pretensje.
Fabuła szczątkowa, wystarczająca na 10 stronicowe opowiadanie.
Logika kuleje.
Beznadziejne melodramatyczne zakończenie nie wywołuje żadnych emocji.
Nie jestem w stanie zrozumieć jak tak dobrą powieść którą jest Gra Endera można było doprowadzić do czegoś takiego.
Ciężko jest mi zliczyć ile razy podczas czytania chciałem przerwać. Kierowałem się jednak przeświadczeniem, iż wreszcie coś się zacznie dziać.
Niestety nic z tego.
Jedną gwiazdkę dodaję za względnie ciekawe posłowie, drugą przez wzgląd na pierwszą część.

Całkowita porażka. Tej książki nie da się określić nawet jako słaba.
Jest to mierny melodramat aspirujący do pozycji SF.
Fabuła szczątkowa, wystarczająca na 10 stronicowe...

Wielkie rozczarowanie. Nie wiem co się stało Orsonowi Scottowi Cardowi, ale miałam wrażenie, że napisał to zupełnie inny pisarz. Po trzech pierwszych częściach oczekiwałam epickiego sci-fi, a dostałam marny melodramat z drętwymi dialogami... Doczytałam do końca tylko dlatego, że dotychczas była to moja ukochana seria, każdą inną książkę odłożyłabym w kąt, gdyby prezentowała taki poziom.
Ale pomijając już nawet to wszystko, "Dzieci umysłu" są po prostu bardzo nudne. Męczyłam się z tą książką ponad 3 tygodnie! Przypominam, że nie jest to grube, raptem 300 stron... Mam wrażenie, że wszystko co tylko mogło się w tej części zepsuć pod względem fabularnym - zepsuło się. Ender nie zachowuje się jak Ender, Peter nie zachowuje się jak Peter, reszta postaci stała się jakaś taka płaska, jakby zniknęły wszystkie ich cechy osobnicze...
Największe rozczarowanie tego roku i chyba jedno z największych w moim życiu.
Jedyne co może zasługuje na pochwałę to końcówka, bo w końcu zawiązuje się w niej jakaś akcja, nawet ciekawa, ale ostatni rozdział znowu przekreśla wszystko swoją cukierkowością... Dawno mnie żadna książka tak bardzo nie zdenerwowała swoją miernotą, w stosunku do moich oczekiwań.

Cały cykl jest bardzo dobry. Pierwsza część była najlepsza. „Ender na wygnaniu” z tego, co zrozumiałem to takie małe zamieszanie autora, niemniej jednak bardzo zgrabne.

Mówca umarłych to ciekawa zmiana otoczenia, choć trudno pogodzić się z tym, że akcja rozgrywa się po trzech tysiącach lat od pierwszego tomu.

Wszyscy bohaterowie raczej sympatyczni. Ciekawe jest to, że nie ma zaznaczonego jakiegoś konkretnego czarnego charakteru.
Jest zbiorowy czarnych charakter, w Grze Endera — Robale, w trzech ostatnich tomach Gwiezdny Kongres.
W każdym razie wszystkie postaci bardzo złożone.

Inną sprawą jest to, że fabuła i cała seria to science fiction na koksie. Ja nie rozumiem do końca normalnej fizyki, a Card zafundował mi kurs wymyślonej przez niego teorii fizycznej, co przyczyniło się do wrażenia naukowego bełkotu.

Trzy ostatnie tomy są mocno filozoficzne, co da się jakość przełknąć, czasem z trudem.

Dzieci umysłu to chyba najgorszy tom z całej serii.
Mam wrażenie, że został skonstruowany na siłę, żeby zamknąć wszystkie wątki. Akcja jest dynamiczna i dzieje się dużo, ale jest jakoś nudno.
Dokłada się do tego jeszcze ogrom „cardowskiej fizyki i naukowości”, którego nie sposób zrozumieć. A upchana wszędzie filozofia czasem powodowała, że przewracałem oczami. Ta część dłużyła mi się i chciałem, żeby już się skończyła.

Card napisał jeszcze inne serie i uzupełnienia ze świata Endera, ale ja raczej nie skorzystam.

Wszyscy bohaterowie raczej sympatyczni. Ciekawe jest to, że nie...

Przeczytałem, już kilka lat temu, ale często wracam do niej myślami, z powodu emocji, jakie wywołała. Najsłabsza część sagi. Bardzo mi w niej szkoda głównego bohatera, tak po prostu, jako człowieka. Błyskotliwy Ender z analitycznym umysłem ratuje świat, ale przez niestabilną emocjonalnie żonę marnuje swoje życie osobiste i potencjalne dziedzictwo. Czemu w ogóle wziął z nią ślub? Przez całą sagę przewijają się wartości wyznawanej przez autora religii, ale tutaj jest to wyjątkowo widoczne - zarówno te pozytywne jak i negatywne aspekty.

Oceniam jako sage. Zaczelam od gry endera. Nie moge przestac.

Oceniam jako sage. Zaczelam od gry endera. Nie moge przestac.

Opowieść zakończona tak jak przymuszałem już czytając 2 część historii Endera. 1/3 książki moim zdaniem czytało się ciężko, historie przeciągane i do końca nie jasne. W połowie jednak książka nabrała tempa i czytało się jednym tchem. Pomysł na Jane unikatowe i niespotykane, również pokazanie w jaki sposób Jane przenikała zrobił na mnie wrażenie. Sci-fi pełną parą, także laiki będę miły ciężki chleb do zgryzienia :)

2099

Ostatnia część głównego cyklu o Enderze - w moim odczuciu najsłabsza. Poznajemy końcowe losy głównych bohaterów. Dowiemy się czy Lusitania ocaleje. Ciekawy w książce jest wątek japoński oraz rozważania na temat "moralności" cywilizacji ziemskiej - kwestia ksenocydu i varelse.

Zważywszy na poprzednie tomy "Sagi Endera" (genialne części numer jeden i dwa oraz bardzo dobra "trójka"),można było spodziewać się, że Orson Scott Card zakończy całą opowieść z przytupem. Po lekturze "Dzieci umysłu" muszę jednak powiedzieć, że jestem rozczarowany. Może nie jakoś bardzo, ale trochę na pewno. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o to, w jaki sposób autor zamknął (bądź właśnie nie zamknął) poszczególne wątki. Nie do końca spodobało mi się, w jakim kierunku została pchnięta postać Jane - zalatuje mi to trochę moim "ulubionym" motywem "deus ex machina". To w moich oczach pójście po linii najmniejszego oporu. Co jeszcze? Mało angażujące rozmowy między bohaterami, które miały chyba pogłębić rys psychologiczny kolejnych postaci, jednak jedyne co zrobiły, to wyhamowały i tak niespieszną akcję. Na dobitkę, Card ucina najciekawszy chyba wątek powieści (descoladores) i nie daje czytelnikowi żadnych odpowiedzi w materii pochodzenia choroby, z którą walczyli bohaterowie w "Ksenocydzie".

Plusem jest niezmiennie styl Orsona Scotta Carda, książkę czyta się dobrze i mimo wszystko, także z pewnym zainteresowaniem. Może nie byłaby przez mnie odbierana jako przeciętna, gdyby przerobić ją i wypuścić jako stand-alone, jednak jako zakończenie świetnego cyklu, zwyczajnie rozczarowuje.

Znaczny spadek jakości... Zrobił się z tego melodramat. Nie wiem jak Card doszedł do wniosku, że pozbycie się jego najlepszej postaci to dobry pomysł.

Książka nie jest zła ale to troszkę za mało.
Wcześniejsze tomy sagi (zwłaszcza I i II) sprawiły, że spodziewałam się czegoś lepszego / innego.
Myślę, że jeśli czytało się pozostałe tomy warto sięgnąć po ten by poznać punkt widzenia autora i jego pomysł na zakończenie cyklu - pomysł który mnie osobiście nie zachwycił.

Książka nie jest zła ale to troszkę za mało.

• Science Fiction
  • Orson Scott Card